Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra H caravan cu motor de 1,3 (z13dth) si am o problema cu ventilatorul de la AC.
Este vorba de ventilatorul din fata radiatoarelor (intre grila si radiatoare).
Am constatat ca acesta nu mai functioneaza si AC-ul meu (clima) functioneaza doar cand masina are o viteza relativ mare, astfel radiatorul se ventileaza din viteza masinii.
Ma intereseaza sa achizitionez unul SH, eventual din dezmembrari (unul nou e in jur de 1000 ron) insa nu stiu daca este acelasi ventilator la astrele cu motor de 1,7 , 1,9 sau la benzinare.
Mi-e sa nu cumpar un ventilator si sa nu se potriveasca.
Aveti idee? E acelasi ventilator? Cam la ce pret ar trebui sa fie unul SH (dezmembrari)?
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut! din cate stiu eu ventilatorul pentru AC este situat in undeva in bord in spatele torpedoului. Ce e la radiator in fata e electroventilatorul care raceste lichidul din radiator (nu am cunostinte vaste de mecanica dar eu asa stiu, sper sa nu ma insel). Si eu am schimbat ventilatorul AC recent (cel aflat in bord )si m-a costat undeva in jur de 3 mil (de la delphi , daca luam gm era undeva la 8 mil .
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Claudiu0909 cel mai simplu il demontezi pe al tau te duci in centrele de dezmembrari si te apuci de cautat. Din ce stiu eu la 1.9 si 1.3 sunt aceleasi radiatoare implcit electroventilatoare, dar nu sunt 100% sigur.
Ai verificat traseul electric sa n-ai vreun cablu, mufa, releu, siguranta defecta sau poate chiar modulul UEC?
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Este vorba de ventilatorul din "exterior" (in afara habitaclului, in spatele grilei) , cel care sta lipit de radiator pentru a-l raci.
Am fost la EDS la service mai demult si mi-au zis ca e ori siguranta termica ori ventilatorul si am pus "pe direct" ventilatorul si nu a mers.
Aveti idee de un pret pentru el?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR