Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca nu sunt singurul cu probleme. Acum ceva timp s-au dezlipit, mai intai un coltisor si pe urma au inaintat ajutate bineinteles si de ,,sefu de la spalatorie" care manuieste pistolul de parca e miner. Am apelat la un tinichigiu cu scule, adica un aparat care curata adezivul vechi si lipeste pe cel nou. A tinut circa 3-4 luni iar acum sunt mai dezlipite decat erau inainte.
Acum ceva ani am comandat o poza pe cristal a mamei mele iar solutia data de firma era un scotch 3M. Eu am ras la momentul respectiv pentru ca poza atarna circa 800 grame. Pe langa asta suprafata de marmura este destul de lucioasa si se incinge ca naiba. Nu mai vorbim de temperaturi joase si umiditate. Acum dupa 5 ani lucrarea respectiva este in acelasi stadiu fara nici o modificare vizibila (daca este cristal se observa daca intervine o slabire a puterii adezivului).
Am vrut sa incerc Bison, etc samd dar mi-am amintit ca la momentul respectiv am facut ceva teste prin congelator si nu prea mi-au placut.
Ce am gasit bun este de la firma 3M vhb 4905 speciala pentru asa ceva.

http://www.leykom.ro/upload...Tehnica30-848.pdf

Va tin la curent cu rezistenta in timp. Bandoul are suprafata de contact doar pe margine iar latimea suprafetei este de maxim 10 mm. Partea de jos arata ca o cremaliera si banuiesc ca scopul este ori de a elimina apa ori pentru usurinta la momentul centrarii.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am renuntat la idee si am sa lipesc bandourile cu thiokol de lipit parbrize sau termopane (nu cunosc daca este una si aceeasi treaba). Asa am fost sfatuit ca sa nu mai am treaba.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si eu as da garantie (insa pe neverificate) adezivului pt. parbrize sau geam termopan.
Faptul ca isi pastreaza elasticitatea in conditii de diferente de temperatura si umiditate spune
mult, atentie insa la degresarea suprafetelor.

(aceiasi poveste se intampla si la mine, capetele bandourilor incep sa se dezlipeasca).
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O solutie excelenta dar nu se poate pune in aplicare deoarece bandoul nu sta fix pe portiera. Nici cu scotch ajutat nu se poate. Doar daca la o curte se pot face ceva proptele. Am ales solutia banda dublu adeziva Bison de exterior pentru bandouri 11 lei ( o laudau ca lipeste numarul de nu poti sa il mai dai jos, posibil pentru ca eu am lipit la misto un bandou si de cateva ore ma chinui sa il dau jos). Fuguta la Hornbach ca are Solvent tehnic adica Alcool etillic tehnic cu 9 lei, cautati si banda Bison ca e pe acolo agatata, o taiati pe din doua ca are latimea de 19 mm, cumparati 3 role x 1,5 metri = 4,5 metri taiata pe juma = 9 metri, suficient pentru toate bandourile. Degresati bine bandoul si fata de usa (nu va intindeti mai mult decat trebuie) doar in portiunea ochita, eventual trageti ceva semne ca sa nu gresiti si atentie mare...nu smirgheluiti pentru ca reduceti aderenta.


http://www.astraforum.ro/forums/t/11583.aspx
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat o banda in plus pentru a mari suprafata de contact a capetelor. Nu atingeti cu mana suprafetele dupe ce au fost degresate, stergeti bine portiera, aveti grija la cutter, eu am avut norocul cu o lama curioasa sa vada ce se petrece in degetul meu. Rabdare, daca nu aveti puncte de reper pe portiera mai bine masurati sau va intalniti cu un coleg si comparati. Rezultatul este conform asteptarilor. Primul bandou gresit l-am dat jos cu cutitul. Va recomand sa efectuati operatiunea pe racoare pentru ca si adezivul este mai lent si se poate dezlipi rapid (doar un colt ceva ca daca s-a lipit pe o suprafata mai mare nu cred ca se mai poate face ceva). Cativa pumni si presate puternic cateva zile. La toate bandourile am lasat cate 3 guri de scurgere de 2 mm in caz ca se acumuleaza apa.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am lipit si eu cu banda asta dublu-adeziva de la Bison si tin bandourile de 2 ierni. Face toti banii.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Azi am observat o tenta usoara de dezlipire la 2 colturi. Posibil sa fie proasta alegerea mea sau s-a strecurat o greseala de manopera (praf, amprente) un nene curios sa vada ce am facut, samd .
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat PT1100 de la 3M sa fiu pregatit pentru bandoul buclucas. Scump dar cica face banii.
http://solutions.3m.co.uk/w.../AcrylicFoamTape/
http://www.youtube.com/watch?v=3MJrgczR6sA

roata buclucasa, atentie sa fie turatie mica altfel curata si vopseaua/ Use medium speed and don't stay in any 1 spot , keep moving. You won't burn through if you stick with that! It's a great tool. I wish I found this years ago.
http://www.youtube.com/watch?v=HHKN5_UfDik

un mod sigur pentru a nu rade vecinii de tine
http://www.youtube.com/watch?v=-VDksviUVhM
Skip ads

  • goanga1972

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2005 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
As vrea sa cumpar un bandou dreapta spate ,de agila din 2001,am inteles ca se potrivesc si cele da astra g.De preferabil de la cineva din Craiova.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bandoul precizat era dezlipit cam 1/3 iar restul au si ele problemute. Dupa cum am precizat, am cumparat cel mai tare scotch de la 3M si probabil si cel mai scump. Am sa umplu golul bandoului cu silicon pe alocuri dar insistent la margini. Tiganie dar e si ultima operatie inainte de a cumpara bandouri originale. Bison sau eu mai stiu ce, este de fapt o banda buretoasa de lipit diverse chestii usoare gen iconite. Ma costa foarte mult curatarea benzii care ramane pe caroserie. Aici este si buba ca de fapt adezivul buretelului nu prea adera la bandou dar adera pe lacul masinii. Degeaba am degresat cu n de solutii (nu din cele agresive). Vedem si minunea de PT1100 de la 3M
La final cand a ajuns scotch-ul am vazut ca mai bine cumparam bandoul pentru ca aveau acelasi pret. Si tot la final am gasit si in Romania cu un pret de 162 lei la rola de 20 m cu 6 mm. Bandourile costa cam 3 sute si ceva.

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
În locul tãu, renunþam de mult la bandourile buclucaºe. Smile)

Îi vine mai bine fãrã bandouri. Smile
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu renuntam dar exteriorul la a mea arata jalnic. Pietricele pe capota, o bubuitura zdravana in spate de la un jeep de 3 ori mai mare ca saraca, jupuiturile de pe aripi cu ocazia ruperii lanturilor. Singurele parti mai intregi sunt plafonul si usile. Plafonul e mai greu de distrus. Usile au mai ramas de protejat si am un nene care parcheaza langa mine cu buba la cap. In nici un caz nu renunt la ele.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E belea mare pt1100. Odata atinsa suprafata de contact...chiar si fara sa presezi, acolo ramane sau il jupoi si pui altul. Face banii.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Iarasi eu. Probleme. Au inceput sa mijeasca la cate un colt. Ori rase si bagat thiokol la greu, proptite o zi, doua sa faca aderenta si sa se inchege ori bagat la greu picatura atunci cand faza e la inceput.
Vinovatul este bandoul. Nu reusesc sa il fac sa adere la nici un parlipici cu care vreau eu sa il proptesc pe usa. Pe caroserie tot ce am facut a fost ok si aderenta este ca de fabrica, decat cu rola s-a dat jos. In situatia mea mai sunt si altii. Au venit cu ele de la vopsitorie si dupa o saptamana au pus poxipoale sau eu mai stiu ce minunatii.
Bandoul are decat marginea aia micuta...ca daca era plina si avea suprafata aia...bagam un prenadez Razz
Soroabe in nici un caz, mai bine fara. Ale naibii ca sunt un pic curbate ca daca erau pe drept era totul ok.
Bani aruncati pe toate prostiile de dublu scotch-uri. Bisonul si altele din gama mica se imbiba de apa ca sunt buretoase. De la 3m nimic de zis dar cum fac sa adere la bandou? Probabil atunci cand sunt noi si degresate de fabrica.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Montage-kit-ul a dat rezultate foarte bune pentru mine ºi am lipit un plastic la fel de pãgubos, unde nu aveam deloc material poros, unde sã poatã adera materialul. Am încercat Montage-kit de la BISON, mizând pe calitate ºi nu m-am înºelat.
O altã soluþie nu mi-a mers ºi crede-mã cã am încercat unele destul de costisitoare.

P.S. Vezi cã este o soluþie urâtã la culoare ºi dacã-þi iese pe lângã bandou, ar fi destul de aiurea pentru tine sã-l cureþi.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca nu sunt nebun daca am bagat bani cat sa cumpar bandourile noi. Bisonul este chiar slab. La astra g te ajuta clipsurile. Noi nu avem asa ceva. 300gr probabil de plastic sta in soare si in bataia pustii non stop.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai încercat ºi cu Montage-Kit de la BISON ºi tot n-a mers?
Nasol atunci.

Încearcã cu ceva ºuruburi îngropate sau nu, peste care sã vinã cãpãcele. Zic eu cã ar fi compromisul perfect.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma agit, am cumparat picatura si cum apare o bresa cum pic. Daca functioneaza metoda peste iarna este ok. Daca nu, dau jos, degresez si ura la gara. Mai bine investesc in motor decat in aspect exterior.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR