Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • stanley

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Vreau sa deschid o discutie "sentimentala" pe tema acestui model de Astra F.
In 1994 am cumparat de nou (am prins ultimul moment inainte de a se trece la taxa vamala de 30% !) modelul GSI 2,0 16 V motorul de 150 CP aspirat, doua axe cu came in cap, culoare red magma. Pentru acel moment, pentru clasa compacta, era ceva puterea asta! Si nu numai puterea, dar ce era de remarcat era curba de cuplu care era extrem de plata ca si alura, cuplul maxim era pe la 4200 ture (specific motoarelor cu 4 supape /cilindru) , dar pe la 2000 ture deja cuplul era cca 90% din cuplul maxim, din acest motiv masina era comod de condus in oras, nu trebuia turata prea mult.
Masina venise echipata cu roti 205/50R15, considerate sport la acea vreme (acuma se zambeste cand vine vorba !), imi amenajasem un set suplimentar pe 14" de 205/60R14 cu care sa pot merge mai sigur prin gropile din drumurile de atunci.
Singura problema am avut-o in perioada de garantie cu socul automat care mi-a fost schimbat, iar ulterior, timp de 1o ani pana in 2004 cand am vandut-o la cca 110.000 km nu am mai avut nici o problema (inafara de schimbarile de consumabile)
Era o placere s-o conduci pe sosea, masina avea 5 viteze, in situatiile limita la depasiri, era suficient sa retrogradezi in a 4-a si s-o calci iar masina "sarea" imediat.
La vanzare, in urma anuntului, a venit de la Bucuresti la Timisoara un mecanic de la Midocar (dealerul VW) care voia neaparat sa-si cumpere un Astra GSI ! Asta spune ceva !Peste vreo 3 ani, in parcarea de la Baneasa la un salon auto, am revazut cu emotie masina, culoarea red magma se cam matase deja (ne fiind metalizata)...
In anii 90 se lansase legenda ca Golful este mai bun decat Astra, o legenda falsa, generata poate de marketingul imperfect al conducerii Opel de atunci... Cu modelul GSI Opelul participa la competitii in acei ani si obtinea succese, de Golf GTI nu stiu sa fi participat la competitii !
Daca sunt proprietari actuali de Astra GSI (sau fosti proprietari), ar fi interesant sa-si expuna parerea privind acest model reusit al lui Opel !
  • stanley

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2013

  • Mesaj Privat

Cam asa arata masina
  • al3xyno

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.nu am momentan o masina.....m-am inscris aici poate reusesc sa gasesc o corsa a 1987-1992.am vazut la un prieten a avut un corsa a gsi 1.6 16v.m-am crucit cum putea masina aia sa fuga.a vanduto la un tip din pucioasa care spunea ca vrea el sa ia motorul ca ii place,etc.a vandut si motoru si restu de piese.acum....poate reusesc si eu macar sa gasesc una normala si sa mai bag cv bani intr-un motor gsi.app am vazut un f gsi la un tip pe google la dezmembrari.arata foarte bine masina.vezi daca te intereseaza ceva de la el.bordu,rosu cu scaunele la fel.ai grija de ea.e super masina.sunt totusi curios cum fuge un f gsi...bafta
  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
stanley a scris:
In 1994 am cumparat de nou modelul GSI 2,0 16 V motorul de 150 CP aspirat, doua axe cu came in cap


Strasnica motorizare pt vremea respectiva.. nu as fi vandut-o, mai ales daca ai cumparat-o de noua.. Cool
aia era masina de tinut, ingrijita arata mult mai bine fata de plasticurile din ziua de azi Confused
  • stanley

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, am mers cu un Astra 4 usi varianta noua, parca bordul la Astra F GSI era mai "inchegat". Am tras oricum 10 ani de masina, motorul mergea minunat si dupa 100.000km (schimbasem doar cureaua de distributie). Lateralele la scaunele sport fiind din stofa aveau ceva uzura si vopseaua incepuse sa se mateze. Pacat ca s-a renuntat la motoarele 2,0 16V aspirate pe benzina, masina avand sub 1200kg, consumul nu era mare. Vad ca generatia actuala de Astra ajunge la 1500kg!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR