Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Intentionez sa plec in concediu anul acesta in jurul datei de 20.07.2013 pentru 3 saptamani, Treaseul ales anul acesta este:
Miercurea Ciuc-Viena-Melck-Salzburg-Innsbruck-Pasul Stelvio-Rust(Europa Parck)-Strasbourg-Stuttgart-Nurnberg-Plzen-Praga-Bratislava-Budapesta-Miercurea Ciuc.
Orice idee despre locuri ce merita vizitate in zonele mentionate sunt bine venite. Sunt dispus sa fac deplasari de cate 100 de km dus intors fata de aceste localitati pe care mi le-am propus a le vizita.

P.S. Cand revin. va umplu de poze Very Happy.
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Abia asteptam Protektor
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mentionez ca toate orasele mentionate, cu exceptia Rust si Plzen le-am mai vizitat, dar vreau sa le aprofundez si am gasit lucruri interesante in apropierea lor, dar as mai vrea sugestii. Nu spun ca nu mi-am fixat cateva obiective, dar si alte pareri nu strica; nu am sa merg pe autostrazi, asa ca orice localitate cu ceva obiectiv turistic (pesteri, mine, castele, muzee, biserici...), este bine venita.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In pasul Stelvio iti va fi greu cu rulota, dar probabil ca esti constient si stiu ca ai experienta. Ti-as recomanda in zona Salzburg acest traseu montan :
http://www.grossglockner.at/en/

E cu ceva ocol fata de ce ia scris tu, dar nu se stie cand mai ajungi acolo si merita vazut.
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
E absolut superb acest traseu Grossglockner , am fost si eu in 2011 ....... e absolut senzational .
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dap, m-m gandit si eu, dar ma scoate din traseu mult si nu am decat 22 de zile. Vine randul si aluia candva Very Happy. Pe 19.07 am decolat. Sper sa am wifi prin campinguri si va tin la curent cu poze, iar cand revin am sa fac un comentariu mai detaliat.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Abia asteptam pozele.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu Protektor .... abia astept sa vad poze si comentarii ................. imi plac la nebunie si pozele si comentariile despre ele ............. concediu placut .............. fara evenimente .......... si te asteptam cu poze si impresii ........... numai bine ............... drum bun .
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asaaaa, m-am intors, plin de poze si povesti adevarate Very Happy. Let's do it!
Am plecat in concediu in 19.07 si am sosit in tara in 07.08.2013. Concediul a inceput bine, datorita ignorantei mele de a nu schimba anvelopele uzate. Asa ca intr-o parcare in Ungaria am observat ca una din anvelope era uzata incat se vedea insertia; m-am apucat sa schimb roata respectiva cu cea de rezerva, dar acolo surpriza: era uzata si cu multe dopuri in ea, janta praf Crying or Very sad . Am inprumutat rezerva lui Gabi Dragomir si am plecat mai departe (mentionez ca rezerva lui era un caucic normal, nu tip C si rulota mea are 1300 kg incarcata).







  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Fericiti plecam mai departe si intram in Austria indreptandu-ne catre camping; gandul meu era sa merg incet stiind ca nu am o anvelopa buna, dar dracul ma impinge la viteze si pe la aprox. 100 km/h face explozie cauciucul care nu era tip C. Dumnezeu m-a ajutat si rulota a ramas pe pozitie dupa o franare puternica si apoi usor am tras pe banda de avarie si ""hai la treaba"" Twisted Evil Aici se vede clar ca am ridicat cu cricul masinii ca cel hidraulic nu incapea.














Am pus roata cu defect (cea care se vedea insertia ca alta nu mai aveam si ne-am indreptat catre cel mai apropiat camping. a doua zi m-am dus la un service si mi-am cumparat doua cauciucuri tip C pentru rulota, 77 euro/bucata si am plecat mai departe catre Salzburg.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am pierdut mai mult de jumatate de zi pentru cumpararea si montarea cauciucurilor noi am plecat la drum, am ramas noaptea intr-un camping din localitatea Breitenbrunn, aprox. 40 km de Viena, pe malul unui lac. Aici am cunoscut un austriac pe care-l parasise nevasta si ne-a cantat la chitara pana noaptea tarziu, iar a doua zi ne-a facut o demonstratie de mers pe un monociclu.
















Aici eraUu grupurile sanitare





  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Frumoase pozele, asteptam si restul care mai sunt Cool .

O mare belea cu rulota putea iesi... noroc ca ai fost pe faza. Si cred ca a contat si faptul ca masina cu care ai tractat e una grea altfel poate se ridica pe moment de spate si asta nu era de bine.
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca ai inceput concediul cu peripetii ........... dar e bine ca ai reusit sa rezolvi repede problema si sper ca ai avut un concediu superb .................... abia astept pozele si povestile lor in continuare , respect .
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Localitatea respectiva nu era in programul de vizitare, dar dupa cum am vazut era plina de plantatii de vita de vie si de crame









  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De aici am plecat spre Salzburg si dupa cum unii stiu ca nu imi plac autostrazile, am iesit pe malul Dunarii (dupa Viena) si am hotarat sa mergem pe la campingul din Grein, sa-l vizitam pe prietenul Colesnicov, patronul campingului; daca va mai aduceti aminte de concediul de anul trecut.










Sus se vede abatia de la Melck, are o biblioteca extraordinara. Sunt convins ca ati vazut-o de multe ori in drumul vostru de la Viena catre Linz sau Szalzburg de pe autostrada, orpiti-va sa o vizitati ca merita. Incercati sa facest drumul de la Viena care Linz pe malul Dunarii si nu va va parea rau, am mai spus ca nu merg pe autostrazi, chiar daca le platesc.









  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poze de pe traseul de pe malul Dunarii, cai care cunosc acest traseu, stiu ca este unul superb.









  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Superbe poze .... si locuri ..........
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta. Poze, informatii, detalii picante. Iau popcornul...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cateva ore de mers pe malul Dunarii am ajuns si la campingul din Grein, unde ne-am intalnit cu domnul Colesnicov , am baut cate o cafea si am mancat o inghetata la restaurantul campingului. Foarte amabil si cu parere de rau ca nu ramanem si la el, ne-a urat drum bun.




Lupul care e in picioare e al meu Very Happy, nu incui rulota sau masina niciodata! Sper ca vedeti cum s-a impus in fata celuilalt pe care nu-l cunostea. Cat timp noi am baut cafeau, ei erau deja prieteni, dar la prima intalnire, observati parul de pe spatele celui care e al meu si pozitia celuilalt. Mai trebuie sa aveti in vedere ca ala era la el in curte, adica pe teritoriul lui. Are aprox 60 kg.










Castelul din Grein e locuit de un conte, dar o parte se poate vizita. Cand contele este acasa, se ridica un drapel cu stema casei sale.





  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salzburg:



















Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR