Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutari! Mai deschid un topic separat (cred ca este mai ok asa deoarece la topicul "probleme" s-au adunat deja prea multe pagini si nu poti sa-ti dai seama daca se repeta si nici nu-ti sare in evidenta daca este o problema comuna).
Vroiam sa stiu daca folositi optiunea playlist din player si daca da sa.mi spuneti si mie cum ? Banuiesc ca trebuie facut un playlist din laptop si pus, dar ma intreb pe urma cum mai recunoaste adresele mp3-lor. Ms
Skip ads

  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
alexs_uniq a scris:Salutari! Mai deschid un topic separat (cred ca este mai ok asa deoarece la topicul "probleme" s-au adunat deja prea multe pagini si nu poti sa-ti dai seama daca se repeta si nici nu-ti sare in evidenta daca este o problema comuna).
Vroiam sa stiu daca folositi optiunea playlist din player si daca da sa.mi spuneti si mie cum ? Banuiesc ca trebuie facut un playlist din laptop si pus, dar ma intreb pe urma cum mai recunoaste adresele mp3-lor. Ms

Poti folosi playlist-uri in format M3U sau PLS (fisiere text cu extensia .m3u si .pls)
pe care le poti crea manual (cu orice editor text) sau folosind diferite programe (ex. Winamp).
Caile catre mp3-uri din playlist trebuie sa fie relative la locatia playlistului de pe stickul USB sau CD/DVD si nu caile complete catre mp3-uri (ex. C:\Music\file.mp3)

Exemplu de continut stick USB /CD/DVD (in radacina)

- Playlist1.m3u
- File1.mp3
- Folder3\File5.mp3

fisierul playlist in format M3U trebuie sa arate cam asa:

#EXTM3U

#EXTINF:185, artist - titlu
File1.mp3

#EXTINF:300, artist - titlu
Folder3\File5.mp3
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nu pot spune ca am inteles complet, dar pana nu incerci nu ai cum sa reusesti .... oricum ms pt efort.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Uite un exemplu cum sa faci un playlist cu Winamp (il descarci de aici http://www.winamp.com/media-player)
1. Deschizi Winamp si in fereastra "Playlist Editor" (daca nu e deschisa fereastra apesi pe butonul PL sau apesi ALT + E)
si adaugi fisierele mp3 folosind butonul +Add file(s) din Playlist Editor ca in imaginea de mai jos (click pe imagine)

2. Dupa ce ai ales fisierele mp3 pentru care vrei sa faci un playlist,ca-n imaginea de mai jos

3. Salvezi playlist-ul folosind optiunea de meniu din Playlist Editor: File -> Save playlist (sau combinatia de taste Ctrl + S)

,ii dai un nume (ex. muzica_clasica.m3u) si-l salvezi in acelasi folder unde sunt fisierele mp3 alese.

4. Copiezi fisierele mp3 si fisierul muzica_clasica.m3u de pe calculator pe un flash drive USB (de preferat si sa fie formatat FAT32) sau pe un CD/DVD
Am testat si cu flash drive USB de 16GB si l-a "recunoscut" CD500.

5. Dupa ce ai introdus drive USB sau CD/DVD si apesi butonul multifunctional (din mijloc) ar trebui sa vezi ceva asemanator cu poza de mai jos (click pe imagine ca sa o vezi mai bine)

si alegi playlistul.

Daca vrei sa vezi ce contine fisierul muzica_clasica.m3u in acest exemplu ,click dreapta pe fisier, alegi Open With -> il deschizi cu Notepad.

Poti sa le organizeze si pe foldere de genul: Muzica Clasica,Rock,Greatest Hits sau cum vrei/preferi etc
si atunci o sa ai urmatoarea structura pe flash driver USB sau CD/DVD

- Muzica Clasica (folder)
- Rock (folder)
- Greatest Hits (folder)
- muzica_clasica.m3u
- playlist1.m3u
- nume playlist.m3u
................................
s.a.m.d.

Succes Smile
Skip ads

  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Adi pt efort. M.ai lamurit, desi stiam sa creez un playlist:D
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Am dvd800 navi... am pus niste mp3 pe un stick de memorie pe a-l proba..si imi spune ca formatul fisierelor e necunoscut. Trebuie un format anume..sau formatat in anume fel stick-ul?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Incearca formatare Fat 32 iar mp3-urile sa fie cu bitrate fix(constant, exemplu 192 Kb/s). Deasemenea incearca pe stick-uri de capacitate mai mica 4 - 8Gb.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit. Multumesc! Inca nu sunt lamurit cum defilez intre foldere... Am pus cateva melodii pe stik direct si altele in doua foldere..dar folderele nu se vad...
  • Armanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o intrebare, tot pe categoria asta.
Cum pot asculta muzica de pe telefon (ex: Spotify) conectat la sistemul audio al masinii?
Imi trebuie alt dispozitiv Bluetooth extern?

Nu am nicio solutie...si tare mi-ar placea sa gasesc o cale.
  • vapop

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2019

  • Mesaj Privat
contecteaza telefonul cu cablu usb (cotiera cel ma convenabil dupa mine) la masina sau un bluetooth extern.
alegerea ta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR