Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Dionut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Vreau sa cumpar o masina din Germania, am un buget de aprox. 3500E
Am de ales intre Opel Astra 1.7 cdti 101hp din 2005+ si Opel Vectra 1.9 cdti 120Hp sau Opel Vectra 1.9cdti 150hp din 2004+.(vreau sa fie caravan)
AM ales aceste modele deoarece sunt euro 4 si taxa nu e asa mare+opelu e o masina ok cu preturi accesibile.
Vreau masina pentru familie,naveta.
Nu conduc agresiv,dar vreau o masina care se infinge bine in depasiri.(am avut un opel astra g din 2001 1.7d cu 75 de cai,era cam puturos)si sa aiva un consum cat de mic, opelu de mai sus imi lua in medie 6% oras cu exterior si eram multumit.
Astept parerea voastra despre aceste masini in legatura cu:
consum
costuri de intretinere(care ar cuprinde si problemele specifice motorului)
comfort
Si care dintre aceste modele mi le-ati recomanda
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu personal as merge pe 1.9 120 de cai pt ca este mai fiabil decat toate cele 3 expuse de tine cat despre intretinere ea este asemanatoare la toate cele 3 motorizari cel de 1.7 probabil ca este putin mai ieftin la piese si consumabile dar nu merita in fata la 1.9 120 de cai...sigur si cel de 150 de cai e avion pe langa cel de 120 dar este mai sensibil la injectoare motorina si ulei.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu recomand tot 1.9 120CP , e un motor foarte fiabil si esti exact la mijloc intre 101CP(1.7) SI 150(1.9 DTH) in plus nu ai probleme cu galeria de admisie care este pacatoasa la DTH , ............ un Vectra C Caravan la 120 CP eu zic ca este super si iti satisfac toate cerintele tale , bafta in alegerea ta .
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Evita pe cat posbil motorul de 1.9 indiferent de varianta de putere.Daca totusi vrei 1.9 ... mergi pe ce cel de 101 CP.
Z17DTH/L este un motor foarte fiabil cu putine hibe specifice.Este cam singurul motor diesel nemtesc ramas pe Opel si care merita cumparat chiar daca are 300 000 km.
Referitor la consum 1.7-ele iti va consuma cam cu 1-2 L mai putin in oras fata de 1.9.
Parere mea pe Astra singurul diesel echilibrat (costuri exploatare ,consum ) este Z17DTH.
Apropo alegerea ideala ar fi Z18XEP si GPL la pret pe km este la egalitate cu diesel-ul dar cu niste avantaje majore :n-are turbo sa crape , n-are injectoare sensibile,n-are EGR,n-are treaba cu mersul subturat,plus ca iarna beneficiezi de caldura:))) .
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ceva nu se leaga "xep"
Ii recomanzi 1.7 ca fiind singurul diesel nemtesc de pe Opel...spre informarea ta e la fel de nemtesc ca si cel de 1.9, adica e de conceptie Isuzu(japonez)
Alta duda, daca e sa isi aleaga totusi 1.9 ii recomanzi pe cel de 101cp.Am noutati pentru tine...1.9 101cp este absolut identic cu cel de 120cp 8v(difera doar softul).
Inainte sa dai sfaturi, ar trebui sa fii sigur pe ce spui....nu doar sa arunci niste vorbe pentru ca asa ti se pare tie ca e bine.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@Dionut
Vezi cum iti calculezi bugetul.
La 1.7 mai dai 500 E taxa, la 1.9 bagi inca 1000 E.
Iti recomand Z17DTL-ul, are volanta simpla si turbina simpla. Se remapeaza la 105 cp fara probleme.
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut
foarte simplu de ales -vrei consum mic si intretinere mai ieftina->1.7 astra
daca nu te retii la bani si vrei o limuzina cu tot cu remorca->1.9 vectra
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
care sunt argumentele tale legate de intretinere mai ieftina la 1,7 astra fata de 1,9 vectra?
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Probabil se refera la faptul ca va plati mai putin la impozit si RCA, dar nu e vorba de o diferenta substantiala de bani intre 1.7 si 1.9.
Parerea mea e ca 3500E nu-s indeajunsi pentru o masina "inchegata" sa-i zic asa, adusa din Germania.Daca vrei s-o cumperi dintr-un "Autohaus" patronat de vreun turc, polonez sau rus, atunci s-ar putea sa iti mai trebuiasca un buget aditional pentru eventualele probleme pe care o sa le aiba.
Ti-as sugera sa te orientezi catre un Astra H 1.7, o masina economica, usor de intretinut si spatioasa, daca mai e si decent dotata, e o algere foarte buna.Vectra C Caravan s-ar putea sa fie cam mare pentru necesitatile tale.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mai putin impozit si rca + mai putine costuri de intretinere adica mai putin ulei pt cel de 1.7 ca are baia mai mica si probabil ca si consumabilele sunt mai ieftine pentru cel de 1.7 filtre, placute de frana si altele pe de alta parte eu as merge totusi pe vectra c 1.9 spatiul in plus nu strica niciodata insa si costurile pt intretinere vor fi mai mari dar pe de alta parte se poate si un astra h caravan cu motor de 1.9 ca sa faci o combinatie intre cele doua + ca i bagi un remap si o masina de 200 de cai care va fi superioara fata de alte marci/modele cu mult pe fata de restul masinilor adica in depasiri in afara orasului unde poti simti remapul cu adevarat.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea: daca ai nevoie de o masina de familie, vectra c cu motorizarea de 120.
Daca ai 2 copii si pleci la mare/munte ai sa vezi ca vei avea nevoie de mult loc.
Eu am berlina si anul trecut cand am fost la mare 2 adulti si un copil de 2 ani) aveam portbagajul plin si scaunul din dreapta fata ocupat de bagaje pana la nivelul geamului. Sotia si copilul au domiciliat printre lucrurile de pe bancheta spate.
La un moment dat cred ca o voi schimba cu un break. Sau ii voi pune un sicriu deasupra...
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Vectra sri a scris:mai putin impozit si rca + mai putine costuri de intretinere adica mai putin ulei pt cel de 1.7 ca are baia mai mica si probabil ca si consumabilele sunt mai ieftine pentru cel de 1.7 filtre, placute de frana si altele pe de alta parte eu as merge totusi pe vectra c 1.9 spatiul in plus nu strica niciodata insa si costurile pt intretinere vor fi mai mari dar pe de alta parte se poate si un astra h caravan cu motor de 1.9 ca sa faci o combinatie intre cele doua + ca i bagi un remap si o masina de 200 de cai care va fi superioara fata de alte marci/modele cu mult pe fata de restul masinilor adica in depasiri in afara orasului unde poti simti remapul cu adevarat.


in afara de impozit si RCA care la 1,7 sunt mai mici,toate celelalte costurile sunt mai mari (inclusiv in 1,9 intra mai putin ulei ca si in 1,7).Am avut Vectra C de 1,9 si acum am Astra H de 1,7 si iti spun din proprie experienta:Vectra este peste Astra.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Evident ca vectra este peste astra.
Daca erau la fel nu cred ca se mai producea vectra si se producea doar astra...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
interesant logic ar fi ca la un motor de 1.9 baia de ulei sa fie mai mare dar ma rog ... eu am avut un bmw 320 d de 150 cp si in ala intra aproape 5.5 litri de ulei ceea ce e cam mult...si m-am gandit ca asa e si la vectra c...de 1.9
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in Vectra C intra 4,3 litri (motorizare 1,9DTH ,150 CP) iar in Astra H (motorizare 1,7, 125CP ) intra 5,4 litri
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu pot sa cred ca in motorul de 1,9 intra doar 4,3 L de ulei pe cand in motorul de y17dt intra 4,5 L
Eu am astra G caravan si nu as mai schimba-o decat tot pe un caravan fie el astra H sau vectra c caravan.
la motorizari eu am y17dt remapat la 98cp si la fel l-as schimba pe un z17dth pe care l-as remapa bineinteles sau pe z19,dth/Lfie de 101,fie de 120 fie de 150cp pe care la fel le-as remapa,
momentan nu am bani necesari pentru schimb asa ca raman fidel g-ului meu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Depinde acum si de cat de bine se scoate uleiul vechi.
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:nu pot sa cred ca in motorul de 1,9 intra doar 4,3 L de ulei pe cand in motorul de y17dt intra 4,5 L
Eu am astra G caravan si nu as mai schimba-o decat tot pe un caravan fie el astra H sau vectra c caravan.
la motorizari eu am y17dt remapat la 98cp si la fel l-as schimba pe un z17dth pe care l-as remapa bineinteles sau pe z19,dth/Lfie de 101,fie de 120 fie de 150cp pe care la fel le-as remapa,
momentan nu am bani necesari pentru schimb asa ca raman fidel g-ului meu.


Ai aici cantitatile de ulei pt diferite tipuri de motoare..nici mie nu mi-a venit sa cred,dar se pare ca cateodata lucrurile sunt taman invers ,adica nu tot ce este mic si consuma putin Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad



  • cata_m

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea!
As dori sa ma ajutati si pe mine sa iau o decizie..Vreau sa imi achizitionez un opel astra h state wagon..cu ce motorizare m-ati sfatui sa il iau?1,7 sau 1,9(120cp sau 150cp)?un argument legat de costuri de intretinere/fiabilitate...
Multumesc!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Poti alege intre 1,7 (Z17DTL - 80 cp) si 1.9 (Z19DT - 120 cp). Cauta modelele fara DPF.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR