Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • DonDragon

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp am probleme la Astra hatchback `96 cu stergatorul din spate. Cand actionez de maneta stergatorul incearca sa se miste dar nu reuseste. daca il ridic de pe geam merge caursa intreaga dar cu incetinitorul. Banuiam ca axul e gripat, i-am dat cu spray de deblocat, i-am dat cu ulei dar degeaba. Ridicat de pe geam merge, pus pe geam nu merge nici cu geamul ud tare ( decat daca-l ajut ... cu mana).
Am desfacut plansa din spate si am vazut ca motorul si cu inca un angrenaj ( cred) sunt capsulate, si afara de capsularea asta e un fel de condensator electronic. Aveti idee, o fi din condensator, o fi din vreo masa , carbunii din motoras ?
Ca m-a lasat chiar acum, cand nu mai e uscat pe sosea...
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
din pacate angrenajul respectiv e capsulat. am avut si eu o problema similara (Caravan, 92) si am desfacut niturile respective si am curatat azul cum trebuie ca era gripat rau de tot. axul se invarte in niste bucse pe langa care se depune foarte multa mizerie, eu stiu cam pe o distanta de 2-3 cm din lungimea lui, deci iti dai seama ca motorul nu mai poate sa il invarta. As zice sa nu il mai fortezi ca sa nu cumva sa arzi motorul, ca am inteles e destul de scump.

o problema electrica nu cred sa fie ca de obicei cand apar astea ori merge ori nu merge
  • DonDragon

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Baieti, al Astra al meu hatchback am rezolvat problema cu stergatorul care mergea greu. Un mester batran a desfacut tot ce era acolo capsulat; ideea este ca axul era foarte incarcat de mizerie care se si intarise acolo; de fapt din pacate nu e un simerig ca lumea sau ceva asemanator care sa impiedice noroiul sa ajunge la axul motorului. Mesteru a desfacut si curatat acolo, a bagat multa vaselina, a "capsulat" la loc cu niste suruburi"romanesti" si e totul ok. Intra-adevar, cum zicea cineva mai jos, la chestiile astea cu electrica ori merge ori nu merge.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR