Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Deschid o discutie adresata in special sibienilor sau celor care au informatii despre legalitatea modului in care se ridica masini in Sibiu. Sunt de acord cu ridicatul masinilor atata timp cat se face legal iar taxele pe care trebuie sa le plateasca soferul sunt rezonabile. Cu toate astea, ce mi s-a intamplat in Sibiu mi se pare aberant. A trebuit sa platesc o taxa pt ridicarea masinii - 150 ron, o taxa de transport - 150 ron, si o zi de cazare a masinii - 300 ron, asta in conditiile in care exact cand mi se ridica masina am venit cu cheile de la masina sa o mut si nu am fost lasat, nu era nici un politist rutier care sa fi constatat daca am parcat sau nu regulamentar si mi-am luat masina de la firma de ridicari dupa mai putin de o ora. In plus, inteleg ca voi primi prin posta inca o amenda de 150 - 200 ron dar care nu ar fi data de politia rutiera.
Am gasit un articol intr-un ziar cum ca cineva s-ar fi judecat cu firma de ridicari din Sibiu si ar fi castigat pe motiv ca numai pol. rutiera pote decide ridicarea masinilor. Tot in articol se scrie insa ca din 110 procese intentate impotriva firmei de ridicari, doar 7 au dat dreptate soferului.
In fine. Se poate discuta si despre principii si chiar si pe teme politice dar ma intereseaza in principal daca stiti de persoane care au contestat ridicarea masinii (in Sibiu).
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe de o parte sunt de acord cu tine, trebuie sa luam atitudine impotriva abuzurilor. Nici mie nu mi se pare normal sa decida nea Gigel, de la firma de ridicari masini, ca trebuie sa imi duca masina la ei in parcare.

Da' pe de alta parte stau si te intreb: erai parcat ilegal? Incurcai/deranjai/restrictionai traficul, adica te incadrai la una dintre conditiile stabilite de lege ca motiv pentru ridicarea autovehicolului? Si daca da, de ce?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in Sibiu iti ridica masina daca parchezi pe zonele semnalate ca parcare interzisa nu si de pe strazi. Cat despre timpul de ridicare acesta este de maxim 10 minute dupa care vine masina si iti ridica masina ta si o duc la Tursib. Despre legalitatea acestei ridicari nu stiu mare lucru decat ca nu ridica masina daca o lasi de exemplu in mijlocul intersectiei ca asta tine de politie ci numai daca ai parcat pe locuri pentru taxi sau handicapati ori marcate ca fiind parcarea interzisa. De unde ti-au ridicat masina? pune o poza din Google Map si iti pot spune daca merita sau nu sa te judeci cu ei. Tu daca ai ajuns la masina cu cheile trebuia sa le spui ca vrei sa iti iei actele si portofelul din masina si te urcai in ea si te pupau un fund ca nu mai puteau sa iti ridice masina si scapai. Nu au voie sa ridice masina daca sunt pasageri in ea... Cat despre amenda vei primi amenda de parcare neregulamentara de la primarie. Probabil ai parcat pe loc de Taxi sau zona hasurata cu alb...
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu politia rutiera decide ridicarea masinii ci politia locala deoarece fiecare milimetru patrat din orasul asta este domeniul public mai putin proprietatile private. Daca locul in care ai parcat mai incurca si circulatia (normele rutiere) in afara de cei 500 ron care reprezinta minimul o sa mai primesti si amenda la legea circulatiei cu punctele aferente. Deci, chiar daca cei care s-au sesizat au fost cei de la Rutiera, doar Politia Locala are dreptul sa intocmeasca proces verbal de ridicare (mai bine zis ei cheama firma de ridicari si sunt obligati sa se asigure ca se si intampla, altfel platesc ei deplasarea). Nasol ce ti s-a intamplat dar pe viitor sa fi mai atent. Un var din Alba a patit la fel si a fost sfatuit sa nu-si mai piarda timpul si banii cu judecata ca sansele sunt mici.
Spune unde anume ai parcat si poate intrebam in stanga si'n dreapta cat de legal sta treaba. Eventual punem si o poza/doua cu locul ca sa dezbatem public.
Skip ads

  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am parcat pe trotuar pe Avram Iancu, langa copacul cel mai de jos din poza:


Nu blocam vreo iesire si am lasat mai mult de un metru pentru pietoni. Am vazut semnul la baza strazii dar cum in juma' de ora n-am gasit pe acolo loc de parcare fara plata sau macar cineva cui sa-i platesc locul mi s-a parut mai sigur asa. Am citit aseara ca daca lasam pe loc cu plata fara sa am voie primeam amenda 30 ron...
Mi s-a parut un abuz modul in care s-a facut ridicarea si suma pe care au cerut-o, nu zic ca am parcat regulamentar acolo.
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mai e o intersectie mai sus de cea din prima poza, cu Pasajul Scolii, de fapt acolo ar trebui sa fie semnul de circulatie care se aplica. Nu stiu daca mai e semnul acolo.

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Suma este cea pe care a platit-o si varul meu care a parcat in statia de taxiuri din fata spitalului (policlinica) judetean. Sigur ca 30 Ron nu sunt 500 Ron dar sunt zone unde, daca parchezi fara sa platesti, poate ridica masina daca exista indicatorul aferent. Posibil si zona unde ai parcat tu sa fie o zona cu "atentie deosebita" mai ales daca nu ai numere de Sibiu. Nu stiu exact pentru ca atunci cand am treaba in zona duc masina in parcarea cu plata din Piata Mica si costa 1 Ron pe ora.
Pacat ca un moment de graba sau de nepasare a facut gaura in buget dar daca vrei poti sa te iei cu Iohanis la tranta dar nu cred ca castigi. Chiar daca au mai fost cazuri de castig din partea soferilor nu poti sa sti daca acestia au parcat exact in acelasi loc ca si tine sau daca procedura a fost identica, intelegi?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu stiu daca te ajuta dar am patit si eu la fel (Dacia parcata pe trotuarul de linga stadionul municipal, cu doua roti pe trotuar, - peste drum de iesirea din parcarea salii de sport , pentru cunoscatorii zonei).In ziua aia cu dacia mea au mai luat din acelasi loc inca vreo 4 - 5 masini in aceeasi situatie in timp ce alte 4 -5 masini care erau parcate pe strada nu au fost ridicate. Masinile erau una dupa alta. Cind i-am intrebat de ce nu le-au luat si pe celelalte au zis ca este emisa o HCL care zice ca nu ai voie sa parchezi masina [b]cu rotile pe trotuar .[/b] Am dat si eu 600 + amenda care a venit dupa vreo saptamina+ ca mi-am facut o tona de nervi. Nu cred ca pe dacie mai capat 1000 de lei asa ca daca doamne fereste mai patesc vreodata ceva la fel ii dau foc Very Happy. Glumesc cu incendiatul.
Nici nu m-am mai obosit cu cautatul HCL-ului probabil ca asa este, si oricum nu sint dispus sa mai platesc alti bani pe tribunale. De atunci m-am invatat minte, tichetul de parcare este sfint.
Am vazut ca deocamdata vineaza centrul si zonele mai aglomerate dar cind n-or mai avea clienti pe acolo s-or baga si printre blocuri hapsiinii astia... ca din ce sa traiasca si bietul patron,nu?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
http://www.sibiu.ro/ro2/pdf2011/hot103.pdf

poate te ajuta sa vezi daca merita sa te judeci sau nu...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Citeste foarte bine procesul verbal incheiat de firma de ridicari, vezi sa corespunda exact articolele din HCL cu situatia ta. Mie mi-au scris un articol din HCL care de fapt era un articol din anexa la HCL. Puteram sa ii contest valabilitatea PV si posibil sa imi recuperez banii pt ridicare...numai ca am vazut eroarea dupa vreo 3 -4 luni. PV poate fi contestat in maxim 30 de zile.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Pe de o parte sunt de acord cu tine, trebuie sa luam atitudine impotriva abuzurilor. Nici mie nu mi se pare normal sa decida nea Gigel, de la firma de ridicari masini, ca trebuie sa imi duca masina la ei in parcare.

Da' pe de alta parte stau si te intreb: erai parcat ilegal? Incurcai/deranjai/restrictionai traficul, adica te incadrai la una dintre conditiile stabilite de lege ca motiv pentru ridicarea autovehicolului? Si daca da, de ce?


Legea zice ca masina trebuie sa fie parcat ilegal si sa incurce traficul.Deci trebuiesc indeplinite amadoua.
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:http://www.sibiu.ro/ro2/pdf2011/hot103.pdf

poate te ajuta sa vezi daca merita sa te judeci sau nu...

Mersi de informatii. Acum inca astept sa-mi vina procesul verbal si amenda prin posta, am inteles ca dureaza cateva zile. Si asta mi se pare o magarie: mi s-a ridicat masina si am fost pus pe drumuri, a trebuit sa platesc 500 ron sa recuperez masina dar motivul ridicarii nu pot decat sa-l presupun.
Skip ads

  • clubfranc

  • Mesaje scrise: 687
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dupa un an de la ultima postare doresc sa aflu ce-ai rezolvat?
  • deleted-95061

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiti merge treaba cu paharul de lichid pe bord? Am inteles ca daca e un pahar cu lichid pe bord nu ti-o ridica pentru ca, in cazul in care respectivul lichid se varsa (am auzit de cola sau cafea), is buni de plata cat 10 amenzi.

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR