Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • radu labontu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut sunt posesorul a unui vectra b din 98 ex20xev motor si mi se aprinde becul de airbag am inteles cas de la senzorii de sub scaun am umblat am desfacut nimic are o eroare 31 zice ca rezistenta prea mare la airbag pasager am inteles cas de la centurile de siguranta dar nah nush cei cert cu tester nu pot sa sterg astept pareri
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa cauti contactele imperfecte pe circuitul "airbag pasager".
  • valy_petcu2008

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
radu labontu a scris:salut sunt posesorul a unui vectra b din 98 ex20xev motor si mi se aprinde becul de airbag am inteles cas de la senzorii de sub scaun am umblat am desfacut nimic are o eroare 31 zice ca rezistenta prea mare la airbag pasager am inteles cas de la centurile de siguranta dar nah nush cei cert cu tester nu pot sa sterg astept pareri




Salut colegul,iti spun pe scurt ,schimba spirala,si eu am avut aceasi problema,eroare 31.Dupa ce am schimbat spirala ,care m-a costat 30ron, nu am mai avut probleme.
  • Dj_XXX

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut, sunt posesorul unui opel vectra b 1.6 16V X 16 XEL recent am experimentat problema cu martorul de airbag aprins.
Dupa o diagnoza pe OP_COM am gasit urmatorul cod de alarma care nu vrea sa se stearga nicicum:

00031 - Driver Airbag Squib Circuit High Resistance
Present

Aveti ceva idei care ar putea fi problema? V-ati mai intalnit vreunul cu problema asta?
Multumesc anticipat:)
Skip ads

  • valy_petcu2008

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,raspund si pentru colegul DJ_XXX,ai rezistenta prea mare pe spirala volan ,cumpara alta spirala,inlocuieste-o si nu o sa mai ai probleme,am intampinat problema asta,si s-a rezolvat foarte usor.Chiar daca o stergi cu Tech2 sau OP COM ,eroare reapare,am platit la baietasi dupa forum-ul asta de mi s-a acrit,pana nu m-am apucat de citit pe forum,nu rezolvam nimic,decat ii faceai pe ei cu bani. Cand cumperi spirala , sa ti-o verifice inainte,valorile normale sunt intre 2 si 4,incearca sa cumperi din orasul tau,pentru a nu-ti lua teapa si sa cumperi tot una stricata .
  • valy_petcu2008

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dj_XXX a scris:Salut, sunt posesorul unui opel vectra b 1.6 16V X 16 XEL recent am experimentat problema cu martorul de airbag aprins.
Dupa o diagnoza pe OP_COM am gasit urmatorul cod de alarma care nu vrea sa se stearga nicicum:

00031 - Driver Airbag Squib Circuit High Resistance
Present

Aveti ceva idei care ar putea fi problema? V-ati mai intalnit vreunul cu problema asta?
Multumesc anticipat:)



Salut ,raspund si pentru colegul DJ_XXX,ai rezistenta prea mare pe spirala volan ,cumpara alta spirala,inlocuieste-o si nu o sa mai ai probleme,am intampinat problema asta,si s-a rezolvat foarte usor.Chiar daca o stergi cu Tech2 sau OP COM ,eroare reapare,am platit la baietasi dupa forum-ul asta de mi s-a acrit,pana nu m-am apucat de citit pe forum,nu rezolvam nimic,decat ii faceai pe ei cu bani. Cand cumperi spirala , sa ti-o verifice inainte,valorile normale sunt intre 2 si 4,incearca sa cumperi din orasul tau,pentru a nu-ti lua teapa si sa cumperi tot una stricata .
  • Dj_XXX

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Ms de indrumare valy...o sa desfac azi volanul si o sa ma uit putin pe acolo ce e...de sters nu o pot sterge cu OP Com-ul pentru ca e present...din cate am mai cetit pe forum as verifica intai mufele sa nu fie ceva acolo...poate am noroc si scap:) app ai idee cam cat merge o sprala de genu asta...multumesc anticipat:)
Si era sa uit valoriile normale de care zici sunt rezistenta pe fiecare fir sau? Sa inteleg ca trebuie sa fie intre 2 si 4ohmi masurat pe fir?
  • Dj_XXX

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Hmm se pare ca a mers Smile am desfacut azi airbagul de la sofer, volanul tot, si am luat spira jos avea ceva praf pe acolo...am scos mufa de la spira am suflato putin mam tot jucat cu ea sa imi dau seama care e treaba si intrun final am montat tot la loc....am pus OP_COM-ul pe ea am vazut ca e alarma dar din present este not present iam dat reset zicea ca sa sters insa becul nu sa stins imediat ci sa stins dupa aprox 10-20 de secunde.
Am mai pus contactul de cateva ori sa ma asigur ca asa e si nu e doar o intamplare si nu mai apare sunt curios pana cand. Oricum multumesc vali de ajutor si tutorialelor de desfacere a spirei de la volan Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR