Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema. Dinspre partea din spate(dreapta parca) in timpul mersului se aude o bataie atunci cand trec peste gropi sau denivelari din asfalt cand am persoane pe bancheta din spate. Daca sunt singur sau cu inca o persoana nu se mai aud. De la ce ar putea sa fie?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva masina era la sarcina maxima incarcata ? Suspensia este dura dar se lasa repede fundu cind o incarci. Cind mai esti in situatia asta de incarcat fa un test, deschizi portbagajul si te arunci (sari) pe ea sa vezi daca amortizorul/arcul nu ajunge la capat de cursa.
Ai incercat sa te bagi pe sub ea sa tragi de fiare sa vezi care este situatia ?
Verifica toate prinderile multi au gasit suruburi/piulite slabite.
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
intr-adevar auzeam sunetul asta si inainte si mi-am dat seama ca suspensia ajungea la capat de cursa dar aveam mai multa greutate in ea. acum nu trebuie sa pun atata greutate ca inainte sa mi se auda bataia aia. se poate sa se fi slabit suspensia?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uite si o figura cu toata suspensia. Mie nu mi se pare complicata, se pot schimba bucse separat nu neaparat cu tot cu brate, bare etc...
Am sa mai fac o masuratoare cu ruleta de la aripa spate la centrul rotii ca sa iti dai seama cit trebuie sa fie. Am sa incerc una si cu sarcina ca sa stii sigur starea arcurilor.




Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mar 20 Feb, 2007 2:22 pm
Skip ads

  • crys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
SI EU AM ACEEASI PROBLEMA (TRONCANEALA) LA SUSPENSIA SAPATE
M-AM UITAT LA BUCSI SI SUSPENSIE DAR NU AM OBSERVAT NIMIC DEFECT
AM PUS SI UN MECANIC SA SE UITE DAR NU SI-A DAT SEAMA CE ARE
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Inainte de alte investigatii verificati si ce piese metalice, scule, spray-uri, etc. se afla libere in compartimentul rotii de rezerva.

Adrian
  • racz gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Atentie si la mine trancanea dar era slabit telescopu. drumurile noastre...
Atentie, pentru a-l stringe surubul trebuie scos arcul de pe spate, si tinuta contra la piulita ce se afla in spatele rotii
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aceasi bataie am avuto si eu la agila mea si am duso la mester de al meu foarte bun in bucse si mia reparat bataia prin a pune nise tampoane mici de cauciuc in capatul arcurile din spate , bataia se auzea din cauza ca masina fiind mai rigida arcurile se loveau de suportul in care erau puse , acuma de aproximativ 4 saptamani de cand am facut aceste lucruri la masina nu se aude nici cea mai mica bataie .
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La Agiluta mea (1,2l/75CP/an 2000) arcurile spate sunt cam inmuiate (sau mi se pare mie) si se lasa foarte mult (apasand cu mainile pe bara spate sau in portbagaj si la incarcare relativa) si "topaie de spate" cand merg pe o strada mai denivelata , chiar de e goala sau plina, si nu cred ca e vorba de amortizoare. Fata nu are aceste simptome. As putea sa pun alte arcuri ceva mai tari, sau unde gasesc si cam la cati bani unele noi?
Inca ceva, de la un timp imi zdrangane pe dedesubt ceva, ca si cum ar lovi metal in metal, cred ca de la toba, desi am schimbat toba finala (de la mijloc pana in spate) si cei de la service au zis ca e ok. Aveti vreo idee?
  • racz gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2007

  • Mesaj Privat
se lasa arcul pina jos pe tampoane si eu am avut aceasta problema dar am rezolvat-o prin faptul ca am schimbat arcurile cu 7 spire pe care la avea cu altele cu 9 spire. Eu trag si platforma auto cu ea si platforma are 615Kg goala
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Acele arcuri cu 9 spire de la ce sunt? Tot de Agila sau de alta masina? Ma intereseaza, vreau sa pun si eu daca merge bine cu ele! Acum e cu mult mai rigida fata de originale? Se simte la hopuri sau gropi? Ai schimbat si amortizoarele?
  • timonea vasile

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se gasesc bucsile de la bratul spate, separat de brat? Daca da cam la ce pret? Eu unde am intrbat nu au gasit pe calculator nici macar vreo referire la bucsi spate. Doar pentru fata!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai vorbit de o troncaneala spate care apare cind doreste ea dar numai cind in spate nu ai greutate si drumul este denivelat. Ne-am uitat mai multi si nu am gasit nimic suspect, unii au postat o solutie " mia reparat bataia prin a pune nise tampoane mici de cauciuc in capatul arcurile din spate" dar treaba e mult mai simpla, se pune clasicul furtun pe arc.

Treaba e simpla si am s-o fac la primavara ca si asa trebuie sa schimb tamburii. Pina atunci poate masoara cineva grosime spira arc cu un subler ca sa cumparam furtunul adecvat. Furtunul se pune jos si nu sus unde este flansa.
  • postdan

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Agila mea are suspensie sport. Cel putin asa mi s-a spus, arcurile sunt rosii, amortizoarele nu stiu ca nu se vede Smile
Unul din amortizoarele de pe spate (stanga) are o gaura in el, am descoperit recent, si urmeaza sa-l schimb. Bineinteles ca trebuie schimbat si celalalt (dreapta). In cazul in care ma hotarasc sa renunt la suspensie sport, pot face asta doar pe spate? Sau trebuie schimbat amortizor+arc si pe fata?
Sau nu e o decizie buna sa renunt la cele sport, avand in vedere ca Agila e o masina inalta si ceva mai instabila in curbe?
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cu un spray rosu imi fac si eu o suspensie sport la Agila de moare lumea Razz
Nu am auzit asa ceva, nu cred ca exista suspensie sport pentru Agila.
Ca si amortizoare recomand cu caldura Monroe bitubular , aici in Iasi le pot lua undeva la maxim 110 lei bucata si ti le pot trimite. Am un prieten care vinde la prima mana amortizoare. Eu am dat 135 de lei in magazin.
  • postdan

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca ar avea suspensie sport nu a facut parte din "oferta" vanzatorului deci nu sunt pur si simplu vopsite ca n-ar avea nici un rost. Mecanicii care au verificat masina mi-au zis asta.
Cam la acelasi pret am gasit si in Oradea, oricum, multumesc pentru oferta.
Inca stau si ma gandesc daca schimb pe toate cele 4 roti cu suspensie normala sau numai spatele tot sport... depinde ce ma costa mai putin.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
postdan a scris:....... Mecanicii care au verificat masina mi-au zis asta.......

Ai fost cu ea la reprezentanta?
  • postdan

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da, inainte de a o cumpara.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai si ce e rau ca Agila are suspensie sport ?
Las-o asa ca e foarte bine !

Daca gaura aia din telescop te framanta, atunci fa un test de eficienta amortizoare
intr-un service adevarat (care nu vinde amortizoare - f. important).
  • postdan

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dar daca e gaurit isi mai face treaba? Nu stiu, doar banuiesc, cum functioneaza un amortizor si de-asta intreb si aici. Am facut o fotografie cu telefonul, din pacate nu e prea reusita dar cred ca se vede suficient de bine. Partea mai albicioasa care se vede prin gaura e defapt stralucirea partii interioare a amortizorului.



PL500 a scris:Pai si ce e rau ca Agila are suspensie sport ?
Las-o asa ca e foarte bine !

Daca gaura aia din telescop te framanta, atunci fa un test de eficienta amortizoare
intr-un service adevarat (care nu vinde amortizoare - f. important).

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR