Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi dati din experienta cateva recomandari pentru un scaunel de masina pentru o fetita de 8 luni . Scaunul va fi folosit la Astra G hatchback 5 usi .
Multumesc .
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cate kg are?
ca asta conteaza, nu numai varsta
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Aceste lucruri sunt specificate pe scaun, deasemenea si pozitia scaunului. Pe al meu (al copilului Very Happy ) scrie: 0-10 kg, cu spatele spre directia de mers si 9-18 kg, cu fata spre directia de mers.
Despre o anumita marca nu vreau sa vorbesc, deoarece dupa mine conteaza sa fie montat corect si atunci protejeaza. Pacat ca la noi, multi nu baga de seama importanta de a se folosi scaunul pt. copii.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Fetita are 8 kg . Am gasit mai multe modele : 9-36 kg sau 0-18 kg , cu sustinere laterala mai mare sau mica , cu posibilitatea inclinarii spatarului sau nu , cu sistem isofix (astra G din cate stiu nu are isofix) etc . Mentionez ca vreau sa fac si drumuri mai lungi .
Astept in continuare pareri si eventual si un model cu care s-au impacat copiii vostri Very Happy.
Multumesc!
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Masina mea nu are isofix, dar nu vad rostul acestui sistem. Daca sunt bine informat, acest isofix e un surub fixat de caroseria masinii, cu ajutorul caruia pot fixa scaunul. Centura are acelasi rol.
Trebuie sa-ti iei cu posibilitate de inclinare a spatarului pentru ca ajuta la somnul micutei. Sa-ti traiasca.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Vezi la inglesina, au multe modele functie de varsta (greutate) si de facilitatile scaunului. Este un brand deosebit, calitativ atat in ceea ce priveste materialele folosite cat si constructia in sine (au modele cu protectie la socuri laterale, cu sustinator pentru cap in timpul somnului, cu buzunare pt depozitat biberon, jucarii, etc, reglaj pe verticala si fata-spate, etc)

Cat despre sistemul ISOFIX, el are un principal mare avantaj fata de prinderea clasica cu centurile: dureaza 10 secunde sa il prinzi, pe cand ancorarea unui scaun in centuri poate lua cateva minute bune. Daca nu tii permanent scaunul in masina, acest lucru poate conta.
In ceea ce priveste siguranta, ambele sunt cam la fel, daca centurile sunt prinse si tensionate corect.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Baga un ochi aici eu de la ei am luat si sunt foarte ok si firma si produsele. Ca si brand eu am mers pe varianta nici prea scump nici prea ieftin, undeva la mijloc.

Foca
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Aceste lucruri sunt specificate pe scaun, deasemenea si pozitia scaunului. Pe al meu (al copilului Very Happy ) scrie: 0-10 kg, cu spatele spre directia de mers si 9-18 kg, cu fata spre directia de mers.
Despre o anumita marca nu vreau sa vorbesc, deoarece dupa mine conteaza sa fie montat corect si atunci protejeaza. Pacat ca la noi, multi nu baga de seama importanta de a se folosi scaunul pt. copii.


bine Laughing
eu intrebam cate kg are copilul nu scaunul

deci ai asa:
0-10 kg - scoica se preteaza pt sugari, pozitia e ca atare
0-18kg - esten scaun care ar merge pana la 3 ani, este dublu, adica pt sugari are un scaunel in scaunul principal daca ma intelegi.
9-18 sau 9-25 e deja alta mancare de peste

eu personal sunt in aceeasi dilema ca si tine. pana acum am avut o scoica 0-10kg de la graco care a devenit neancapatoare. la ritmul la care creste copilul eu m-am orientat spre 9-25, modelele de mai jos(nu-ti trebuie isofix):

http://www.strollers.ro/Gru...codeCAR-SA01.aspx

http://www.strollers.ro/Gru..._code4BA-S03.aspx

Mai cauta si pe mykids.ro ca au preturi omenoase. Ziceqa cineva de Inglesina......dar au niste scoruri
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
tot mai ieftin am luat si eu si asta a costat=o 2 dinti fata pe nevata=mea la accidentul avut vara trecuta. scaunul trebuie sa aiba marginile exterioare moi altfel e un real pericol pt ceilalti pasageri. ce-i drept, baietelul de 8 luni nu a patit nimic.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ce marca era?
Acuma eu nu am zis de Bertoni sau Primii Pasi care-s cele mai ieftine, dar chiar e bine de stiut ce marca de scaun aveai
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca marca face diferenta intre a ramane cu dintii in gura sau nu. Intrebarea e unde erau dintii (fata de scaunul copilului ma refer), in momentul accidentului?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O, Doamne, au trecut multi ani de cand am scapat de problema asta. Mai bine deschideai un topic sa-ti doneze cineva asa ceva. Promit ca maine o sa-l caut si daca il gasesc, ti-l donez. Sunt convins ca merita tot ce-i mai bun comoara ta, dar un scaun nou reprezinta bani aruncati aiurea.
Sa fie sanatoasa si sa aiba noroc in viata micuta
Skip ads

  • AxaZ

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Lipsa centurii la pasagerul din spate a fost de vina banuiesc...imi pare rau de intamplare, sa nu ma intelegi gresit, insa la drumuri lungi la mine toti poarta centura pe bancheta din spate,nu ca as merge eu cu viteza luminii, insa siguranta inainte de toate.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
imi poate explica cineva mai babeste asa daca si cum pot monta un scaun din acesta pe un vectra A?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
AxaZ a scris:Lipsa centurii la pasagerul din spate a fost de vina banuiesc...imi pare rau de intamplare, sa nu ma intelegi gresit, insa la drumuri lungi la mine toti poarta centura pe bancheta din spate,nu ca as merge eu cu viteza luminii, insa siguranta inainte de toate.


la impact lateral centura nu te protejeaza. scaunul era pe bancheta spate mijloc iar sotie pe locul din dreapta spate, era intoarsa cu fata spre bebelus in momentul impactului. fiica-mea de 4 ani era in dreapta spate, dar impactul a proiectat-o in airbagul cortina stanga.
  • AxaZ

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mda...la impact lateral nu m-am gandit, mea culpa.Bine ca nu s-a intamplat mai rau,Si eu am un tanc de 3 ani jumate si acu e la stadiul de inaltator, binenteles cu centura.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc celor care au dat atentie acestui topic . M-am hotarat asupra http://www.nania.com/produit.php?id_produit=45 , pe care l-am si comandat fiind presat de timp oarecum . Revin cu pareri despre el .
Consider ca topicul ar trebui sa ramana deschis ... poate mai sunt si alte persoane interesate .
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:imi poate explica cineva mai babeste asa daca si cum pot monta un scaun din acesta pe un vectra A?

Babeste pot sa-ti explic cum se face copilul, practic pot sa-ti spun ca se leaga prin centurile de siguranta (este ca si la ......, greu de ratat). Very Happy
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
gabonne a scris:imi poate explica cineva mai babeste asa daca si cum pot monta un scaun din acesta pe un vectra A?

Babeste pot sa-ti explic cum se face copilul, practic pot sa-ti spun ca se leaga prin centurile de siguranta (este ca si la ......, greu de ratat). Very Happy

colegu, prima parte am rezolvat-o fara indicatii, pentru partea a doua eram un pic nelamurit deoarece nu m-am uitat niciodata la sistemul de prindere
  • AxaZ

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sistemul de fixare al scaunului cu centura de siguranta de pe bancheta din spate(valabil si pentru locul din fata dreapta-desi nu este recomandat) este foarte simplu.In general, partea centurii care ar trebui sa fie diagonala peste piept vine prinsa in spate spatarului scaunului(exista o veriga metalica pe scaun) iar partea centurii care fixeaza picioarele adultului se fixeaza undeva sub scaunul copilului, de baza scaunului.Deci centura masinii are sctrict rol de fixare a scaunului, copilul fiind asigurat de centurile scaunului din dotare.Cred ca s-a inteles...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR