Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • defectu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Desi are legatura doar partial cu topicul, lansez si eu o problema.
Mi-am pus pe spate manere cu lampi de citit. Cum le conectez? Lampa are un buton cu 3 pozitii: oprit, aprins cand se deschide usa, aprins cu usa inchisa.
Am legat 2 fire de la plafoniera fata pentru pozitia aprins cu usile deschise. Functioneaza perfect.
Pentru pozitia aprins cu usa inchisa de unde sa trag fir? Merge sa folosesc aceeasi schema pentru plafoniera fata cu lampi de citit?
Skip ads

  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am citit de ceva timp acest post in legatura cu montajul unei lampi plafoniere.Astfel am facut rost de una fara senzori de alarma , mi-am facut curaj sa ma ghidez dupa diferite scheme. Sincer sa va spun din comoditate , am modificat schema si imi functioneaza plafoniera, foarte bine, nu se aprinde nici dupa 15 minute singura, nu i-mi ramane aprinsa , si functioneaza si de la butonul de la faruri si de la butoanele de pe lampa.
Astfel am folosit urmatoarea schema , care in principu seamana cu celelate dar difera putin:
1.gri ----------------- se conecteaza la firul gri de la plafoniera simpla[/b]
2.negru ------------- se conecteaza la firul rosu-alb de vechea plafoniera
3.- ------------------- nu se conecteaza
4. albastru-rosu ---- se face strap cu pinul 7 si nu se conecteaza niciunde
5. verde-maro ------ se conecteaza la masa permanenta unde s-a legat si pinul 8 maro
6.orange-violet ---- nu este obligatoriu dar daca se doreste se conecteaza la mufa X1 pinul 38, doar daca aveti plafoniera cu bec pentru airbag(are legatura cu airbagul dar nu stiu exact ce semnalizeaza)

7.rosu-albastru ---- se face strap cu pinul 4 si nu se conecteaza niciunde

8. maro --------------- se conecteaza la masa
9. rosu ---------------- se conecteaza la rosu-alb de la vechea plafoniera impreuna cu firul negru

Eu am Astra G din 2004 1.7 cdti si am avut doar cablajul de la vechea plafoniera, nu am mai avut cablaj pentru trapa sau alarma. Daca ma poate lamuri cineva sunt curios doar, mai aveam o panglica car trecea prin gaura de la plafoniera, si undeva deasupra oglinzi central se conecteaza intro mufa, de curios intreb oare ce o fi, sa dorm si eu linisti:))
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la plafoniera fara senzori nu aveai nimic de modificat pentru ca nu ar fi aparut probleme. Cea cu senzori se aprindea dupa 15min sau nu functionau maplight-urile, etc.
In cazul tau nu era nevoie sa conectezi pinii 4,5 si 7 de la mufa deoarece nu aveai senzori. Pinul 2 negru daca l-ai pus la rosu-alb inseamna ca functioneaza maplight-urile si fara contact pus; pe original acestea se aprind doar cand este contactul pus, aici tine de optiunea fiecaruia eu am dorit sa respect alimentarile si functiile.

legat de mufa eu zic sa o vedem mai intai ca sa ne dam cu parerea...
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut , am gasit treaba cu lampile, am o lampa simpla fara lumini speciale doar ca nu se mai aprinde atunci cand trag de butonul de la faruri si am nevoie foarte des de ea, am verificat blocul de lumini si e ok nu stiu ce sa mai verific . Imi dati va rog cateva sfaturii?/
Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vezi cand verifici blocul de lumini are un fel de bila care actioneaza pe o bucata de tabla care face contact si aprinde plafoniera.
iti pun o poza am incercuit cu rosu unde se afla acea biluta.

siguranta ai verificato(siguranta nr 28 de 7,5 amp din blocul de sigurante din stanga soferului dupa cutia de acte)?.numai bine.
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
valy25 a scris:vezi cand verifici blocul de lumini are un fel de bila care actioneaza pe o bucata de tabla care face contact si aprinde plafoniera.
iti pun o poza am incercuit cu rosu unde se afla acea biluta.

siguranta ai verificato(siguranta nr 28 de 7,5 amp din blocul de sigurante din stanga soferului dupa cutia de acte)?.numai bine.



Deci acolo am masurat continuitatea cu un parat de masura si e totul ok , Cu siguranta e mai greu de verifica pt ca tabloul meu de sigurante a luat foc , si sunt cam topite sigurantele prin el dar plafoniera se aprinde cand deschid usa nu se aprinde cand trag de butonul ala. App ce fel de ledurii sunt alea, ma ajuti sa imi pun si eu te rog
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
schimba tabloul de sigurante nu umbla cu el ars asa ca nui bine,poza e de pe club nu e blocul meu,ai butonul cauta si vei gasi tot ce ai nevoie teas ajuta dar eu vorbesc de la munca si nu pot sta mult.numai bine.
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Tabloul o sa il schimb eu treaba e ca pt operatiunea asta o trebuie sa dau bordul jos? sau pot si asa. am o intrebare cum scot grilele de aer din interior mai ales cea cu blocul de lumini ma intereseaza
Skip ads

  • serginio1781

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ma ajuta si pe mine cineva cu un cod de plafoniera de asta smechera va rog
  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Cum am zis mai sus mi-am pus si eu plafoniera dupa schema mea si functioneaza de ceva timp perfect. In timpul montajului plafonierei am intalnit o banda in locasul plafonierei, care nu stiu la ce e buna, daca poate sa ma lamureasca cineva ce e cu aceasta banda , nu de alta dar sa stiu si eu ce mai am prin masina.

Am pus niste poze,
  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot am probleme cu recunoasterea unor componente, cine ma ajuta sa i-mi spuna ce este asta. Am aranjat grila centrala de pe bord pentru ca aveam niste "greieri" enervanti si am gasit chesti asta, care credeam ca e senzorul de la inchiderea centralizata, l-am decuplat da centralizata prin telecomanda tot mergea. Oare ce e?
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pe grila de la parbriz este senzorul de raze solare de la climatronic, daca ti se pare inutil imi trebuie mie plasticul lui:))
Skip ads

  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Aha, nu il dau , doar eram curios ce e si la ce foloseste.Smile

Mersi
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
iar prima mufa este de la plafoniera spate sau manere spate cu lumini, depinde ce echipare ai la masina. Eu am aceeasi banda la plafoniera spate.

btw senzorul de la climatronic pare asezat invers decat ar trebui
  • viorelsm

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a fost asezat cum trebuie ulterior;) merci

pot sa dorm linistit
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am montat si eu Plafoniera vectra b u maplights (nu e din aceea cu banda, are 4 conectori simpli, cu papuci), manere spate iluminate si parasolare iluminate si cand le-am testat mi s-a ars siguranta de 5 care era la plafoniera (am facut legaturi pe mai multe fire cu +, 3 la numar, deci nu am toata sarcina pe un singur fir). Am facut ceva gresit sau de la sarcina? de care imi sugerati sa pun.

Va multumesc!
Bogdan
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pune de 7.5a
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.Am achizitionat pentru astra g o plafoniera cu maplights si senzori.
Cum romanul isi baga nasu...am incercat sa o desfac si am rupt o panglica care vine la unul din senzorii de miscare.
Intrebarea mea este daca acesti senzori au + si - pentru a stii sa il lipesc la loc.
Ca am vrut sa fac montajul de mai sus si nu se aprind decat cele pentru usa.
As mai avea intrebarea daca circuitul se inchide pein acei senzori.

Multumesc si astept rapuns.
  • andreyastraG

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Aceeasi lampa am avut si eu siam sucit si rasucit firele sa gasesc combinatia perfecta si singura concluzie la care am ajuns este ca e nevoie de un + permanent altfel luminile de citire nu se aprind decat daca tragi butonul din bloc si atunci e inutil .daca ma insel nu ma baga-ti in seama :p
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De curind mi am pus aceasta lampa de citit pe vectra b luat de pe un opel omega din 98. Ce pareri aveti ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR