Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
salutare! iaca pe ce mi s-a pus pata. cum se vede in poza... dracovenia asta de plafoniera, care e un pic mai deosebita. am gasit la dezmembrari, nu de alta. zacea exact in fata mea, si mi-am adus aminte de ce vazusem pe astra-g.de (a se vedea link-ul de mai jos)

1. germana: http://www.astra-g.de/tipps...enraumleuchte.htm
2. traducere engleza google: http://66.249.93.104/transl...enraumleuchte.htm

bun.. problema de acum care este... am scos lampa clasica... si are 2 "mufe". un + si un -, care vin direct pe lamelele de care este prins becul. bun. acum... lampa aceasta, in cauza, are o mufa cu mai multi pini. desi scrie acolo pe site-ul nemtesc ce si cum, eu totusi nu ma prind... adica nu ma prind ce trebuie sa conectez... si in plus, ce am gasit eu la dezmembrari, are parca 2 "senzori" in plus fata de cea din poza. este la fel, doar ca mai are si acei senzori. ei seamana cu senzorii (care nu stiu pt ce sunt) din lampile din spate de la vw golf 4... cuuum sa conectez...?
va rog mult, daca stie cineva mai mult, sa imi spuna si mie.
voi posta si la ICE, poate veniti si voi in ajutor cu sugestii...
ps> cine mai are pe masina acest dispozitiv ar fi rugat sa povesteasca despre el (eventual poze cu culorile firelor). la dezmembrari nu am gasit mufa Sad

Skip ads

  • Alex4Tuning

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut....Da si tu mai multe detali please despre ea cat ai dat si ce stie sa faca Shocked Shocked
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pai cred ca o sa mai ai nevoie sa tragi un + sau - (depinde ce ai acolo verifici cu aparatul de masura) pentru a putea folosi lampile de citit adica pentru a le putea aprinde direct de la plafoniera nu de la butonul de la blocul de lumini; despre senzori cred ca au legatura cu alarma asa am citit pe undeva...

poti sa pui o poza sa vedem ce mufa are...
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ce rapizi sunteti! 20ron la dezmembrari, 15 eur la reprezentanta. cam atat costa. daca tot e ieftina si speciala, hai s-o montam! Very Happy
buun. am vazut acum ca astrele cu plafoniere standard au ceva precablaj in ele... de exemplu. 2 fire... care sunt deja: uitati in poze. las si link-ul:

http://www.astrakadett.de/f...=7687&start=0




Skip ads

  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Plafoniera asta este cea care vine si pe Classic II cand optezi pentru alarma de fabrica. Are incorporati 2 senzori de perimetru in ea.
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ai cumva asa ceva pe masina? poti sa o scoti putin si sa faci o poza cu toate firele conectate in acea mufa? sa vad si eu cum vin... la dezmembrari nu mai au mufa Sad
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
scormoneste un pic in gaura aia unde vine lampa
la mine mai exista un set de cabluri cu o mufa complicata ("sigilata" cu un fel de scotch)
am vrut si eu mai demult sa-mi pun asa ceva insa am inteles ca vine la cele cu preechipare telefon mobil si inca ceva optionale...
in plus la vremea aia era infiorator de scumpa.
interesant este ca mufa si cablurile exista...

o sa incerc sa pun o poza sa vezi ce am eu acolo
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
o sa scormonesc Very Happy
m-am uitat putin, dar n-am bagat mana acolo. trebuia sa plec undeva si nu vroiam sa ma murdaresc. oricum, sper sa fie, pt ca la aceasta plafoniera, nu am mufa... Sad ori improvizez...
oricum, asa arata ce am cumparat eu cu 20RON Very Happy

Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Laughing
nu te murdaresti....
uite ce am eu (nu e scotch, e burete... nu mai tineam minte):








sint cam multe cabluri... si va trebui sa tragi fire....

daca nu ai asa ceva, nu dai jmekeria aia?....
Wink
poate merge la mine... Embarassed
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
confirm..asa a venit la mine pe classic cu alarma OEM...are senzorii incorporati...acum nu stiu cum e astraul normal, daca are firele trase deja si pt iluminarea aia de citit harti etc, ca si la vectra le are deja din fabrica, inclusiv lampile...

ma gandesc ca ai putea lega lampile de citit tot la acelasi curent pt iluminarea principala...ca tot ai comutatoare si le aprinzi cand vrei..dar vei depinde de plafoniera, daca e aprinsa/nu.
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Asa ceva am si eu pe masina in afara de cele doua orificii care s-ar putea sa fie senzori de alarma , iar in mijloc este microfonul pentru telefonul masinii
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
yup. hai ca m-am prins cum sta treaba. insa, microfonul din mijloc nu-l am, dar nici nu-i bai. vad eu, poate imi pun carkit si il bag acolo. senzorii ca senzorii, o sa vreau sa ii conectez la o alarma after-market, sau chiar sa ii schimb cu cei de la alarma respectiva.
acum rugaminte mare...
@b28cxh, ai putea sa imi faci o poza cu mufa plafonierei? nu am mufa, si pe pini nu scrie nimic, logic. vreau sa vad in ce ordine sunt, si care este ordinea firelor, dupa culori. m-ar ajuta mult de tot. plafoniera se scoate miscand-o putin spre stanga, apoi afara din locasul ei. multumesc anticipat.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
revin...
n-ai sesizat ca-mi curg bale.... Laughing Wink
si ca - in bunul mers al lucrurilor, tipic românesc - imi doresc sa nu-ti mearga ca poate-mi dai mie aia.... Wink

la dezmembrari acolo nu mai avea inca una?..... Razz Razz
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cristi, as face o poza cu mare placere, dar eu sunt inca fidel vectrei A..cu alte cuvinte astraul e acum prin Timisoara, condusa de taica-meu (fiind finantator al masinii ~70% Smile ) si revine cu ea prin capitala dupa 12jan. ..pana atunci iti piere cheful Smile

glumesc...dar nu inteleg de ce nu o legi direct la aceeasi sursa cu plafoniera...sistemul e cam acelasi ca la vectra doar ca un pic mai ingrijit..vorba aia e diferenta de 14 ani..dar in fond sunt niste becuri...lampile de citit sunt legate din fabrica pe un contact separat care e alimentat doar cand e pus contactul...spre deosebire de plafoniera, care e alimentata non stop. poate te ajuta asta..sper

e chiar asa miraculoasa plafoniera asta?Smile ca zau daca nu v-o dau pe-a mea de la vectra daca tot indragiti asa de mult lampile de citit. ba chiar am si pe spate Smile glumesc..doar ca mi se pare cam mare bataia de cap pt 2 becuri in plus Smile
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pai... pt simplul motiv ca plafoniera standard are 2 fire - rosu si gri. gen + si -. ele se prind direct de lamelele lampii luminoase. si plafoniera "smechera" are mufa cu multi pini. nu e deloc acelasi principiu. si vroiam sa stiu ordinea.. are pe ea si senzori volumetrici, si microfon pt car kit... e complicacios Razz
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
A mea e simpla din pacate, nu te ajuta daca o pozez. Nu am luat alarma din fabrica cand am comandat masina. Plafoniera cu senzori am vazut-o pe masina de test-drive.
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
oricum, ramane valabil pt cine are din dotare asa ceva Very Happy daca poate sa ajute cu o poza a mufei, si a ordinii culorilor in mufa, ar fi perfect Smile
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cristivw pune si tu o poza cu mufa din lampa ta de plafon, sa vedem si noi cum arata mufa.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cum se scoate mufa aia in plafon ?
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
maaa scuzati Very Happy o sa fac poza cu mufa plafonierei. in plafonul masinii nu stiu ce gasesc in afara de 2 papucei (+ si -), pt ca nu am vazut altceva. sigur mai este ceva acolo? ceva gen "precablaj"?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR