Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Nokill3d

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am facut segmentare la un motor X12XE din cauza ca scotea fum continuu persistent albastru si nu ieseau noxele.
Dupa segmentare au iesit noxele insa consum de ulei a ramas (~0.8L/1000km) si acum scoate fum albastru pentru cateva secunde atunci cand o turez dupa ce o las la relanti ~30 sec. Fumul este tot la fel persistent, albastru si se simte mirosul de ulei ars.
Mentionez ca am facut de la segmentare ~ 2500 km si ca mecanicul care mi-a facut segmentarea mi-a spus ca un singur cilindru avea o pata pe el, nu stiu cat de relevant este acest lucru.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Depinde ce insemna pata aceea.
Depinde de cota segmentilor folositi.
  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca ai facut doar segmentare fara sa umbli si la semeringurile de la chiuloasa foarte rau,orice motor care are segmentii f uzati si chiar uzura la camasi dupa segmentare trebuie sa se reduca consumul de ulei dar la tine se pare ca nu,cred ca buba este la chiuloasa
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si parerea mea este ca nu s-a facut segmentarea cum trebuie,si eu am facut segmentare la a mea un z16xe si nu mai consuma un gram de ulei.am schimbat semeringuri supare .....etc.
Skip ads

  • nick84

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu ce sa mai zic , dupa segmentare si chiuloasa refacuta complet tot am consum de ulei si implicit fum la accelerare brusca si decelerare (z16xe)
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Atunci alt motor Z16XE 2000 - 2500 RON. ii faci compresia (sa vezi daca este bun), si il montezi
(Kit de distributie obligatoriu + pompa de apa + 3 semeringuri (2 semeringuri ax came si 1 arbore cotit alfel o ei de la capat.)
Si pe acesta il vinzi pe bucati.

Nu stiu ca este manopera de montare unui alt motor.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cu siguranta ca segmenatrea nu a fost facuta bine sau motorul tau prezenta uzura si nu tia zis mecanicul.Eu am deja un an decand am facut segmentarea si consumul a ramas ZERO iar fum nici vorba.si am fugit cu ea si 180 la ora si nimic.Ori mergi asa cu ea,ori schimbi motorul cu tot cu blocu motor ori scapi de masina.Bafta !
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai garantie pe lucrare dute la ei si vezi.
Skip ads

  • Nokill3d

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Atunci am schimbat si semeringurile de la chiuloasa, rectificat chiuloasa. Deci sa inteleg ca nu poate fi alta cauza decat segmentarea care nu a fost facuta bine.
nick84 ce consum de ulei ai? In acceasi situatie sunt si eu.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu cand am facut segmentarea am schimbat si supapele,semeringuri,garnitura chiuloasa,planat chiuloasa.nu ai primit nici-o garantie nimic la lucrare ?
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce dimensiune trebuie sa aiba garnitura de chiuloasa standard la X12XE? am trei variante si nu stiu ce sa aleg...
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La magazinul de piese auto ar trebui sa verifice codul piesei dupa seria de caroserie sau seria de motor a masinii tale. E de datoria lor sa iti dea piesa corecta. Daca nu sunt in stare cauta in alta parte.
Skip ads

  • Razvan Vasi

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna ! Detin un astra g 2002 1.4 16V Z14xe cu 245.000 km cumpãrat in 2013 cu 220.000 km si imi papa ulei cam un litru pe luna GM 10W-40W si ma bate gandu-l sa-i fac o segmentare dar nu stiu daca merita am intrebat la un service si ei mi-au zis ca asi ajunge cu un cost total daca trebuie schimbat si axu cu came cam la 2500 lei dar mi-au recomandat doar daca am de gand sa o mai tin. In caz ca as dori sa-i fac segmentarea imi recomanda-ti va rog un service bun si de incredere in Oradea sau imi recomanda-ti reprezentanta Opel ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR