Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De ceva timp am observat ca nu-mi prea tine frana de mana , si as vrea sa o reglez .
Am fost ieri in service de-am schimbat una alta la ea si m-am uitat pe la roti sa vad daca se poate regla de acolo , dar nu se pare ca nu
Ma puteti ajuta ?
De unde se regleaza frana de mana ?
Skip ads

  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
frana se regleaza de sub cotiera!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bucifer85 spune-mi daca atunci cand tragi frana de mana si te dai jos se aude un zgomot sub masina. sa fie cablul acela prea intins?
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cand trag frana de mana se aude ceva in spate....
Nu cred ca este prea intins cablul , pentru ca le-am verificat cand am urcat masina pe elevator .
Placutele au vreo 5000 km , cred ca sunt la 75 % - uzura . Si totusi frana nu-mi prea tine si cand tine,o trag pana-n cotiera
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ai reusit sa reglezi cablul de la frana de mana sau ai si vandut masina intre timp?
La mine prinde din ce in ce mai slab frana de mana. La al 7-lea dinte, desi trag manerul foarte greu, deci implicit cablul e intins, in mersm la viteza mica rotile nu se mai blocheaza asa cum o faceau inainte. Placutele de frana si discurile au fost schimbate acum 5000 de km.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sper sa nu spun o prostie, insa din cate stiu eu, la vectra c frana de mana nu se poate regla manual, deoarece are un sistem care o regleaza automat , in functie de uzura placutelor de frana. Mai precis, pistonasele din etrier au un sistem care le impinge-invarte, si pe masura ce placutele se uzeaza, acest sistem compenseaza.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La primul click/dinte nu prinde deloc frana de mana, cred ca mai trebuie intins cablul. M-am tot uitat prin masina dar nu reusesc sa demontez plasticul acela de pe manerul de la frana de mana. Trebuie data jos toata consola centrala (rosu in poza) sau doar plasticul incercuit cu verde?


  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cate imi aduc aminte, eu am dat jos cotiera si consola de plastic de sub cotiera. Insa nu exista nici un fel de reglaj acolo, o demontezi degeaba. Nici eu nu am reusit sa dau plasticul de la maner jos, cel incercuit cu verde. Mai repede uita-te daca lucreaza pistoanele din etrier cum trebuie. Sau verifica cablul de la frana de mana pana la etrieri.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu este un surub pe undeva pe acolo care face posibila intinderea cablului.
Cablul lucreaza ok. Daca frana de mana e lasata, piciorusele de fixare a cablului in etrier erau deschise la maxim si pe o anumita bucata a cursei le puteam apropia cu mana. Cu frana trasa la maxim erau foarte apropiate, semn ca functioneaza ok.

L.E.:

Am gasit si chestia asta pe forum:
"Va multumesc, am reusit sa reglez cablul si este foarte simplu.
Trebuie mai intai sa demontati cotiera si furca opritor ( din material plastic de culoare neagra ) aflata in capatul din dreapta, o scoateti si se trage maneta, se pune o cheie fixa de 18sau22 nu mai stiu exact dar incercati si voi pana va intra sa opriti bucsa de teflon din capatul cablului prin mentinerea cablului la acea distanta si lasati maneta jos (aveti grija sa nu stranget prea tare, sa nu blocati frana pe spate ). Montati la loc furca din plastic, veti avea o alta distanta fata de pozitia initiala, reglati distanta de la surubul distantier din dreapta. "

La ce se refera prin furca opritor?
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iti spun , am demontat consola de sub cotiera, si nu exista absolut nici un surub de reglare, deoarece cum am mai spus reglarea este automata. Insa cand ai timp, desfa-o si tu sa te convingi...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In cazul acesta nu stiu cum sa scap de cursa moarta...
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca comentariul de mai sus se refera la frana de mana de la vectra c. Poate de la vectra b.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aici am citit:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=34456
La Vectra B pe puntea spate e sistem mixt: discuri + tamburi pentru frana de mana.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-a ramas intr-o iarna pistonul de la etrierul spate dreapta blocat si cand trageam frana de mana, se ducea pana la maxim, sub cotiera, insa frana de mana tot nu tinea. Dupa spusele altora , am cautat si eu acel surub de reglaj insa nu am gasit nimic.Pana la urma am descoperit ca pierdusem burduful care invelea pistonul si nu lasa sa intre mizerie si praf acolo. Am tras frana de mana la maxim, facandu-l sa iasa aproape in totalitate, apoi l-am bagat la loc dupa care am repetat operatiunea inca devreo 2 ori pulverizand si cu degripant WD40. Dupa aceea , am montat totul la loc si nici pana in ziua de azi nu mi-a mai facut probleme, iar frana de mana s-a autoreglat si tine foarte bine.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce am gasit pe vectra-c. com:
http://www.vectra-c.com/for...-Handbrake-adjust
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
the cable is self adjusting, so it will need renewing. or, have you checked rear pads(both sides) if well worn this will effect the handbrake travel, if pads are fine then its definatly the cable,

Si apoi:

The same nutt/adjuster is on the Astra and Zafira, it adjusts the handbrake level so there is less travel , wonder if you can take out the rear ashtray for access ?
Well after months of trying to find the time to check this out, I pulled off the ashtray and rear cover to get access to the adjuster, I had to cut down an allan key to fit as the access is limited unless you strip everything down ,

Well , did 3 1/4 turns of the nut, just need to get some lock tight to hold it secure again, but I've lost an inch of travel on the handbrake and brakes are much better, they have lost there soggyness,

Nu o sa schimb cablul sau mecanismul doar pentru ca nu-mi blocheaza rotile in mers. Se pare ca e mult de lucru sa schimbi cablul.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca masina ta e din 2004. A mea e din 2003 si frana de mana nu are nici o problema. Nu as crede ca este cablul de vina. Dar stii cum e, pana nu desfaci nu ai de unde sa stii. Nu ai Opel TIS? Acolo iti arata pas cu pas ce e de facut...

L.E. Tot de pe vectra-c.com:

remove the handbrake cables from each caliper, turn on igniton and pump pedal 20 times, put cables back on .
===============================================================================
did the above last night, and it's gone from 7 clicks to 4-5clicks, JOB DONE
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu. O sa-l instalez zilele acestea. Am citit mai multe topic-uri, se pare ca ai dreptate si cablul se autoregleaza.
Poate s-a intins pentru ca l-am fortat de cateva ori si oricum frana a inceput sa prinda mai slab intr-un interval mare de timp (1 -2 ani).
E ciudat pentru ca la al 6-7-lea click manerul se trage foarte greu si totusi nu blocheaza rotile cum ar trebui.

L.E. Probabil o sa incerc in weekend operatiunea.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce pot sa spun , decat spor la treaba si ca sper sa rezolvi problema. Numai bine
De vazut si: http://www.vectra-c.com/for...ak-help-adjusting
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am reglat frana de mana din surubul de sub maneta , a tinut bine o perioada pana cand intr o zi brusc a cedat si tine ceva la ultimul dinte . Tin sa precizez ca din surubul mai sus mentionat nu mai pot regla nimic fiind la maxim strans . Ce este de facut ? Masina este Vectra b caravan model 97 . Multumesc .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR