Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • chiribauradu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am un Opel Astra G (Classic II) 1.4 Twinport din 2007, am observat de ceva timp ca masina nu mai e aceeasi: sa zicem ca in proportie de ~50-60% masina nu mai trage ca inainte, parca e puturoasa, la deal nici nu mai zic. De un an incoace am avut vreo 2 patanii cu ea: prima oara eram pe Transalpina si pur si simplu ma lasa masina si nu vroia sa urce la deal in viteza intaia. A doua oara, eram cu tata pe un drum proaspat facut intr-o padure(evident ba la deal ba la vale) si era un semafor pt ca era o parte in lucru, opresc la semafor, cand e verde si dau sa plec, nimic se tura in gol...intr-un final dupa ceva timp am reusit sa plec...iar acum o saptamana tot pe acelasi drum mi se pare ca tragea greu masina cu orice viteza...Azi dimineata a plecat mama cu masina la serviciu si mi-a zis ca la semafor cand sa plece a inceput sa tremure masina in viteza intai de parca era cu a-3a si a plecat greu...Aveti idee ce poate fi? Tin sa precizez ca am ~47000km!
Skip ads

  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ambreiaju
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
corect. sustin raspunsul lui reguts.
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
da vezi si o diagnoza totusi. agrafa sau pseudo agrafa
Skip ads

  • Guran Petru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
verifica debitmetrul !
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
omul"baga" intr-o treapta de viteza iar motorul se tureaza dar nu pleaca titiul...ce treaba are debitmetrul aici? OMG..eu nu stiu pe ce baza dai asemenea sfat. mai era cnv care recomanda planarea chiulasei unui coleg de forum care reclama ca-i scartaie roata. :idea:Nea Vasile stie Rolling Eyes
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sa lase masina in relantiu si s-o bage in a 1-a si sa lase brusc ambreiajul fara sa actioneze acceleratia... daca moare motoru' imediat inseamna ca ambreiaju' mai duce...
miram-as sa se duca ambreiaju' dupa 40000 km... dar cine stie cum a fost condusa masina?
  • chiribauradu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Dar cum sa fie condusa masina, iti spun eu a fost condusa cu cap, de catre doi oameni destul de maturi, de mine si de mama mea si iti spun eu ca dupa ce dai 12000 euro pe o masina nu-ti vine sa faci Need for Speed!
  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Stai calm, ca au fost care au bagat in reparatie bani grei si dupa, need for speer si iar pe butuci. Cum zic cei de sus, fa o diagnoza, prea mic nr de km (40mii) ca sa se termine ambreiajul, au am o astra g din 2000, de 1,6L, 16V cu 200mii km si nu s-a schimbat ambreiajul la ea deloc, si dupa mine mai merge mult si bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR