Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • sine_lex

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 y17di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mi se pare super tare cheshtia, mai ales k scuteshti nishte bani, mai vise dak reusheshti pune ceva poze k sa vedem shi noi.
Skip ads

  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sall,sper ca nu sunt offtopic,dar dupa ce am vazut acel tutorial m-am apucat si eu de treaba la o dacie break in 4 faruri...atasez niste poze cu ce a iesit...imi pare insa rau k nu am reusit sa gasesc niste leduri super bright ,bagheta se gaseste in praktiker





  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
au iesit mortale...cred k ma mai kinui si eu o data Very Happy .. Am totusi cateva intrebari: Cum ai fixat ledurile? Ai facut doar semicercuri sau sunt intregi si nu lumineaza complet? De ce diametru este bagheta?
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:au iesit mortale...cred k ma mai kinui si eu o data Very Happy .. Am totusi cateva intrebari: Cum ai fixat ledurile? Ai facut doar semicercuri sau sunt intregi si nu lumineaza complet? De ce diametru este bagheta?

sall,bagheta parca este de 5mm in capete cu o bormasina am dat gaura de 3-3,5 mm cat sa intre ledu perfect(aveti grija ca burghiul sa fie drept cand se roteste,altfel va sparte plasticul).sunt facute semicercuri,deoarece farul de dacie este destul de mare si primul facut cerc nu se lumina complet(leduri normale nu am gasit super bright-nu montati decat leduri puternice k altfel veti regreta) spor la treaba
Skip ads

  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
btw pe partea dinspre interior a "angel-eyes-ului" se va lipi banda de staniol,se gaseste in bricostore rezistenta la caldura,se foloseste la izolatiile tevilor...sau cv de genu ,pentru a nu reflecta lumina in oglinda farului, si a mai proteja bagheta de plastic de caldura becului...
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok...multam de informatii! Dupa Craciun, o sa ma apuc de treaba. Daca o sa mai am vreo intrebare stiu la cine sa apelez Very Happy . Craciun fericit si toate cele bune!
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:Ok...multam de informatii! Dupa Craciun, o sa ma apuc de treaba. Daca o sa mai am vreo intrebare stiu la cine sa apelez Very Happy . Craciun fericit si toate cele bune!

np si eu am mute de facut la masina...ghinion ca atunci cand sunt si eu mai liber sunt sarbatori si nu pot lucra la ea :d dar asta e le facem noi pana la urma.Craciun Fericit si tie,numai bine
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@zntavy fain!
cum se numeste bagheta? cat tea costat?si in ce dimensiuni sunt disponibile?
as vrea sa fac si eu.

craciun fericit Smile
Skip ads

  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:@zntavy fain!
cum se numeste bagheta? cat tea costat?si in ce dimensiuni sunt disponibile?
as vrea sa fac si eu.

craciun fericit Smile

finally am si eu cu ce sa te ajut:D...asa deci bagheta se gaseste in praktiker(eu am cumparat din militari)-la raionu de jaluzele...2 baghete m-au costata in jur de 8-9 ron cele mai micutze,mai erau unele mai mari,depinde la ce masini trebuie sa faceti,oriqm cu cele mici ajung la 2 faruri oricat de mari ar fi.dimensiunile exacte nu le mai stiu dar iti dai seama in magazin care sunt bune pt tine
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:@zntavy fain!
cum se numeste bagheta? cat tea costat?si in ce dimensiuni sunt disponibile?
as vrea sa fac si eu.

craciun fericit Smile

finally am si eu cu ce sa te ajut:D...asa deci bagheta se gaseste in praktiker(eu am cumparat din militari)-la raionu de jaluzele...2 baghete(sunt seturi de cate 2) m-au costata in jur de 8-9 ron cele mai micutze,mai erau unele mai mari,depinde la ce masini aveti nevoie,oriqm cele mici ajung la 2 faruri oricat de mari ar fi.dimensiunile exacte nu le mai stiu dar iti dai seama in magazin care sunt bune pt tine
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mersi
cand voi avea drum in baia mare am sa trag o fuga pana la praktiker.
ps. ai folosit metoda descrisa pe forum?adica prin incalzire lai modelat?
sal
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:mersi
cand voi avea drum in baia mare am sa trag o fuga pana la praktiker.
ps. ai folosit metoda descrisa pe forum?adica prin incalzire lai modelat?
sal

da,trebuie incalzit perfect,daca se incalzeste prea putin,plasticul va deveni mat,iar daca va fi incalzit prea mult,nu va mai avea forma dorita,trebuie modelat pe o cutie de conserva sau lapte praf(metal) iar in timpul modelarii sa nu invarti de bagheta e relativ simplu,dureaza in jur de 2 zile daca vrei sa iasa bine Smile
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am cumparat 2 baghete(cele mai lungi) au un diametru de 10mm.
am atasat cateva poze.
cu ce ai taiat zimturile?(bonfaier,traforas)
cat ai taiat in material(jumatate,unsfert bagheta?)partea cu taietura lai pus spre oglinzile farutilor?nu?
ai putea pune ceva poze cu cercurile gata facuta,ne montat ca sa pot vedea mai bine.la incalzire in bagheta nu sau facut niste bule?


















  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am mai lucrat pe niste exemplare.toata ziua ni sa dus pe ea.....si inca nui asa cum as dori.Ledul nui centrat prea bine...trebuie sa mai fac teste cu iluminatul.
Am testat mai multe leduri
Primul este un rosu mai slab.
2 este unul puternic cel utilizez si la bord.
3 alb gen xenon dar nui foarte puternic.
4 ilumineaza bine(spre galben) dar are unghiul prea mare(daca nu ma insel 25grade) iar pt aceasta doar cele cu unghi mic sunt bune.
5 albastru slab dar nuanta foarte enervanta gen boschetari...lam pus doar de forma, sub nici un chip nu se va regasi pe masina.

toate ledurile utilizate aveau diametru de 5mm.
doar un singur led nu am incercat cel am momentan pe pozitie(alb(cristal) puternic dar neavand altul de rezerva mia fost lene sal dau jos de pe masina si sal incerc).























































































In sfarsit am terminat de incarcat!deja mam colbotit nu mai stiu daca am incarcat toate sau daca sunt 2 exemplare Smile
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
f tare...felicitari pt munca si efortul depus...
eu taieturile le-am facut cu panza de bomfaier
la 2 mm distanta si 1 mm -1.5 adancime....oriqm m-am complicat rau la operatiunea asta...mi-am trasat un cerc pe hartie de diametrul angel-eyes'ului si am facut linii la 2 mm exact...pe urma am suprapus... mi-a fost frica sa nu se vada diferenta...dar intr-u nfinal am realizat k nu conteaz aasa mult si e pierdere de timp
in legatura cu montajul....le-am pus cu taieturile in interior...pe partea dinspre interior am lipi banda pt izolat tzevile..un fel de folie aluminiu cu lipici...se gaseste in brico ideea e k lumina ledului sa se reflecte in crestaturi si in folie si sa reflecte afara... si nu in oglinda farului...si totodata pt protectia plasticului de la caldura degajata de bec...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La ce marime maxima a cercului(daca imi poti da lungimea) ai putut ilumina.ce leduri ai utilizat?(cate agrade avea?puterea in lm si cd).
in testele mele nu am utilizat leduri puternice dar pe un site am vazut cele mai puternice leduri de 5mm erau in jur de 7ron dar daca acete leduri nu vor face fata(doar anticipez..testele ceam facut cu un singur led) am sa cumpar acele leduri.
Ce ma enerveaza este faptul ca se fac 'bule' inauntru! si la tine asa a fost?nu stiu de ce ..le incalzesc rea tare...sau prea repede...
si cele mai mari probleme le voi avea cu cercul mare(momentan vreau sa pun 2 cercuri(unul mare si unul mic) intrun far dar nu se stie poate raman la unul sg..doar dupa ce desfac farul am sa vad).
inca nu stiu cum am sa pozitionez cercurile...cu capetele in jos sau in sus(gen BMW). cu ele in jos va fi mai usor de alimentat....dar cu ele in sus nu se va vedea intrarile la leduri si legaturile din cauza stiatiilor de pe far.
Tu leai pozitionat direct in apropiere de sticla sau pe oblinda leai prins?si cu ce?prin cate punte ai prins?
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sfatul meu in leg cu ledurile..foloseste cele mai puternice k pe urma vei regreta....eu am pus unele normale...si doar seara se vad...si acu regret...
bulele se fac din cauza incalzirii
trebe incalzitepe o suprafata mai mare dupa care insisti pe o zona mai mica si nu o incalzesti f tare dar nici prea putin k devine mat plasticul,sau se fac bule
eu le-am montat direct pe sticla
kca am faruriile rotunde si le-am facut exact cat marginea si le-am lipit cu silicon
spor...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mersi
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:mersi

np...astept rezultatu final...k poate ma convingi sa imi fac si eu la calibra :d
  • opel_fun

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
e un tip din cj care faca asa ceva la 60 de euro perechea sunt poze tot il gasitzi pe forum subiectul intalnire cluj
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR