Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
opel_fun a scris:e un tip din cj care faca asa ceva la 60 de euro perechea sunt poze tot il gasitzi pe forum subiectul intalnire cluj

la 60 de euro stau in casa si fac numai angel-eyes:D...acu serios...cu 160 euro imi iau faruri noi si cu angel...parerea mea
Skip ads

  • UZZI

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
zntavy a scris:la 60 de euro stau in casa si fac numai angel-eyes:D...acu serios...cu 160 euro imi iau faruri noi si cu angel...parerea mea



Vreau si eu cu 160 euro. ..de unde ...de unde ?
  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dupa ce am vazut pe mai multe situri cum se fac mi-am luat nevasta si am iesit la cumparaturi de bara leduri si tare ale


si iata primul rezultat



cam nasol da ce sa ii faci e prima

dupa studii indelungate am reusit
iata rezultaltu de aproape




si inca una per ansamblu


PS: ios tipu din cj care face la comanda
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cum ai desfacut farurile?si cum leai fixat(cu ce)?
am mai auzit mai multe metode....cater, pistol cu aer cald(pe forum este cineva care a mai facut asa ceva! si cred ca ii cea mai plauzibila...din cauza ca nu am pistol cu aer cald stau pe tusa pt moment).
tu cum ai procedat?
dece ai facut asa mici cercurile, mai precis acelea exterioare?nu arata mai bine daca ii mai mare?sau cu un sg cerc mare nu ai incercat?
Skip ads

  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare [@AdamOpel@]
pai cum sa desfac 80% din opeluri au farurile pe cleme ,le desfaci si gata ,faza e ca de aia sta fix dupa ce dai jos clema ca e o garnitura care s-a vidat pe ea ,baga un cutit subtire si se desface ,iar cand pui inapoi nu ita sa pui 1 pik de vaselina sau ori ce lubrificant
iar legat de pistol ,nu te aventura la aer cald ca o patesti ca si mine pusca sticla si topesti garnitura tamai la cutit sau lingura (mai nou folosesc un uscator de par impreuna cu un cutit flezibil)
iar legat de cercuri nu le-am facut cu 1 model anume sunt facute de plictiseala o sa vina schimbate dupa ce e gata faceliftingu (e la tinichigiu acuma ,dupa care pleaca la fibra:D ) de incercat nu am incercat inca dar in schimb am facut angeleys pe mai multe masin,dimensiuni,culori din cj inclusiv 1 scuter Very Happy
man sper ca am putut sa te lamuresc cu ceva daca mai ai nelamuriri anuntzama


ps : am vazut alea care le-ai facut tu is mortale numa exista o buba la bare cand cumper bare sa le verifici cu o bricheta cu led ca unele bare sunt pline de impuritati care nu se vad la ochiu liber si ai grija sa nu fie nici bule mici de aer ca tare nasol arata iluminate cu led (defapt vezi in pozele facute de tine )

bafta
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
unde sunt situate clemele si cum?la mine nu am vazut(de fapt special pt acesta nici nu mam uitat)dar maine sper sami fac timp si am sa ma uit.am sa fac ceva poze ca sa vezi.
firele pe unde leai tras?ledurile cu ce leai fixat(ok fac o gaora de 4si ceva de mm,inchesui ledul si pe drumurile patriei se scutoara, nu stiu dar nu cred ca vor sta inauntru)
- la baza unde intra ledul lipesti ceva?pt a limita fascicolul cuminos pe o lungime aprox 1cm?se vede si in pozele postate de mine..unde intra lecul ilumineaza mai puternic..desi au iesit cam prost,numai telefon am avut la indemana.
- iar in legatura cu bulele au aparut dupa ce leam incalzit...cred ca dintro data si pe o suprafata mica de aceea sau facut.
barele erau cele mai lungi ..nu mai tin minte cred ca 1 m...
  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="AdamOpel"]unde
- iar in legatura cu bulele au aparut dupa ce leam incalzit...cred ca dintro data si pe o suprafata mica de aceea sau facut.
IA SA VEZI CUM I-MI IAU PAINEA DE LA GURA : lipesti ledurile cu intaritor de unghii transparent

si acuma la ce nu te-ai gandit veci : 1.ai drumu la cuptor (inchizi usa si lasi sa merga cam juma de oera la maxim )
2 pui o bara din aia dreampa de cat ai u nevoie pe o folie de aluminiu .in tava ,te iotzi la el si cand vezi ca se strange 1 pic folia il scoti afara dupa care il poti mula cum vrei tu ,si covrigei potzi sa faci Very Happy Shocked


restu pe mess daca vrei ca prea multe am zis deja csaby_n@yahoo.com
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
iti multumesc mult.
am sami fac timp ca sa dau jos farul si sal defac..pana nul desfac nu stiu marimea cercurilor.
am sa te contactez pe mess.
Skip ads

  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:iti multumesc mult.
am sami fac timp ca sa dau jos farul si sal defac..pana nul desfac nu stiu marimea cercurilor.
am sa te contactez pe mess.
Cauta si vei gasi!
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:sal si LA MULTI ANI!!! Gata mi s-a pus pata!! eu caut bara transparenta si cel tarziu in primavara o sa am pe masina mea ( astra g caravan) Sa i dea D-zeu sanatate cui o pus adresa aia acolo!! Laughing



salut...ai gasit prin iasi tub de asta?
eu nu am vazut niciunde...
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Credeam cã s-a abandonat subiectul ãsta... Eu rãmãsesem cu ideea cã nu se gãseºte bara aceea de acrilic. Dar acum cã vãd cã se munceºte mi-a venit ºi mie o idee: probabil ar arãta penibil sã pun angel eyes în faruri pãtrate, dar cred cã ar da bine sã pun în poziþiile de pe spate dar sã nu fie cerc ci pãtrat. Ceva de genul ãsta:


Care aveþi experienþã cu barele astea: ar merge sã le indoiesc la 90 grade? s-ar reflecta lumina ºi dupã 'colþ'? ºi mai ales, s-ar vedea ºi ziua?

Mie nu prea îmi place cum aratã acum noaptea (ziua e ok)... sunt prea luminoase ºi ajung sã se lumineze ºi camera vecinã (semnalizarea, chiar ºi ochiul de pisicã ºi marºarierul) dar þinând cont cã nu am stopuri de ceaþã nu ºtiu dacã e un lucru prea deºtept sã sacrific siguranþa pe aspect... Embarassed

ªtie cineva unde gãsesc în Mureº leduri super-ultra-mega-bright?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum ai sa reusesti sa iluminezi la 90grade....nu cred ca va ar iesi.
mai bine folosesti independent 4 leduri pt fiecare latura a patratului si in cazul acesta nici nu o sa ai nevoie de leduri puternice.ai putea sa faci intruna 2 laturi in 90grade si sal iluminezi in fiecare capat vezi poza. cum ai sa idoi bagheta la 90grade?se va fisura sau va lasa o pata alba la colt...incerca sai rotunjesti colturile sa nu fie la 90 ci mai degraba o curba care formeaza 'coltul' dar pe o distanta mai mare....fa teste ca altfel nu vei sti,tot ceti explic sunt presupuneri deoarece niciodata nu mia venit in gand sa fac la 90grade.

pt leduri mai puternice fa comanda pe net.


Skip ads

  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:nu stiu cum ai sa reusesti sa iluminezi la 90grade....nu cred ca va ar iesi.
mai bine folosesti independent 4 leduri pt fiecare latura a patratului si in cazul acesta nici nu o sa ai nevoie de leduri puternice.ai putea sa faci intruna 2 laturi in 90grade si sal iluminezi in fiecare capat vezi poza. cum ai sa idoi bagheta la 90grade?se va fisura sau va lasa o pata alba la colt...incerca sai rotunjesti colturile sa nu fie la 90 ci mai degraba o curba care formeaza 'coltul' dar pe o distanta mai mare....fa teste ca altfel nu vei sti,tot ceti explic sunt presupuneri deoarece niciodata nu mia venit in gand sa fac la 90grade.

pt leduri mai puternice fa comanda pe net.




2 leduri e suficient eu zik ca e cam naspa pe opelu asa bartan si ftrumos sa pui patratene Shocked
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@AdamOpel
M-am gândit ºi eu la o treaba de genul asta, dar am vrut sa fie dintr-o singurã bucatã. Daca e din mai multe bucãþi mi-e fricã sã nu se vadã doar douã pete luminoase în diagonalele pãtratului pe sub sticla stopului. Cred cã dacã ar fi dintr-o singurã bucatã s-ar vedea o patã mai puternicã în colþul în care sunt ledurile dar s-ar distinge ºi conturul pãtratului.

@csaby
Douã leduri într-un singur colþ (nu în diagonale) ºi barele ca în schema lui AdamOpel?
Toatã instalaþia va fi sub sticla stopului, deci se va vedea doar atunci când am aprinse poziþiile. Pe poziþie ar fi doar conturul pãtratului iar când calc frâna pãtratul se va umple.
Mi-ar plãcea sã am fondurile necesare sã þin maºina cât de originalã se poate, dar din pãcate nu e cazul Sad. Aºa cã deocamdatã trebuie sã mã suporte sãraca cu toate ideile (blasfemiile Embarassed ) ce imi vin.

Leduri puternice gãsesc doar la Zexstar (Numãrul 5) dar încã nu au în stoc.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar cand aveam de gand sa postez tema DIY angel eyes.... bine ca am cautat inainte!
Iata tutorialul pe care l-am gasit eu: http://www.geocities.com/jv...er/eagle_eyes.htm
poate mai gasiti ceva interesant.

Eu la inceput m-am bucurat ca-mi fac inele pt Astra (de cand o am, ma uit pe ebay dupa faruri angel eyes) insa, daca ma gandesc bine, inelele se potrivesc doar pe faruri rotunde. Sau, in general, in farurile in care oglinda e rotunda -> gen Dacia 1310, bmw ursulet... intelegeti ce vreau sa spun.
Pe Astra G am doua oglinzi, dar dreptunghiulare. Nu zic ca n-ar merge (dovada pe pag.2 parca a threadului) dar arata prea... fortat.
Cat despre Kadett, sau Record, sau ce-am vazut intr-o poza mai sus, sa pui 2 inele deasupra unei singure oglinzi, fara suparare dar tinde sa fie kitch. Ne mai vorbind despre faptul ca se distorsioneaza si se obtureaza lumina becului. Daca cineva are faruri cu o singura oglinda... i-as recomanda o instalatie de genul Audi, R8 parca? un sir de leduri albe in partea de jos si alungindu-se pe laterala farului.

Bafta si... ganditi-va de 2 ori, daca nu se potriveste pe masina voastra, eu zic ca nu merita!
Bineinteles am sa incerc pe Astra, cum arata farul original cu inele, si daca reusesc sa-l fac foarte curat si discret, revin cu poze Smile
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mindtoask.. daca bine-am inteles, esti din Mures?
Din pacate la noi, daca intri in oricare din cele 2 magazine de componente electronice, au doar un singur model de LEDuri, si habar n-au despre datele lor.
Avand nevoie de LEDuri de intensitate mare, am gasit zexstar si superbrightleds.com. Problema e ca din taxa de transport mai iei 20 de leduri.
Daca zici ca esti din Mures, poate ne gandim fiecare ce leduri vrea sa comande, si impartim transportul. Da un semn pe privat!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat

Am desenat cateva postibilitati cum sa pun angels eyse in farul de kadett, inca nu mam hotarat oricum in realitate va diferi fata de poze.





Va fi inclinat dupa far, acuma mam grabit

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca prima ar merge la sigur, mai ales alaturi de niste pleoape in continuarea capotei. Dar nici varianta a doua, rotunda n-ar fi o alegere proasta.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
inca nu mam decis, pleoapele cad din prima.modificari la caroserie nu aduc! nu suport masinile 'tunate' in acest fel.
  • csaby

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:inca nu mam decis, pleoapele cad din prima.modificari la caroserie nu aduc! nu suport masinile 'tunate' in acest fel.



al treilea din stanga ii mortral(asa le am si eu in doua culor remember?) ..atentie ca in linie dreapra se pierd cateva grade din lumina (forma de cerc amplifica un pik)

zici ca nu suporti masinile tunate ai?
hmmmm uitandu-ma la audi ala incep sa i-mi vina idei ......o sa revin cu noutati Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR