Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare , ma poate ajuta cineva cu un tutorial de montare kit xenon pe un Astra G y20dth ?
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cumperi instalatie xenon h7 si adaptoare pentru astra g. scoti becurile vechi si bagi becurile xenon cu tot cu adaprtoare. adaptorul tine locul soclului de bec. mufa care intra in soclul becului o bagi in balastul xenonului. ai grija sa pui becul cu xenon cu sarma aceea in jos, adica in momentul cand tragi o linie intre centrul becului si acea sarma, linia sa fie perpendiculara pe sol.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Daca tot montezi xenon pe masina , macar sa faci un efort sa iti cumperi becuri h7R.Banuiesc ca nu ai faruri cu lupa si spalator de far.
Exemplu bec h7R
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles, doar ca am dat de o problema , adaptoarele , am fost azi pe la magazine de piese auto si nu am gasit din pacate
Nu ma poate ajuta nimeni ?aici la mures nu am gasit Sad

z16xep nu am lupa si nici spalator de far, si becurile sunt h7r

Am gasit adaptoare : http://rd-xenon.ro/index.ph...;product_id=29809
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca becul e h7, nu iti trebuie adaptoare
dai jos bara si farurile sa lucri mai bine, gasesti loc sa pozitionezi balasturile. In stanga se poate prinde cu soricei de intaritura de la traversa superioara, in dreapta e nitel mai complicat, eu cand am facut operatiunea asta am dat gaura in capul de lonjeron si l-am prins acolo cu autofiletant (ar trebui sa ai in kit), a fost singurul loc unde l-am putut pozitiona sa imi ajunga cablurile la far.
Gauresti capacul de la far, pe firul de la bec la balast ai o granitura, cu aia vei inchide gaura. Tu trebuie sa vii cu firele de alimentare din far pana la balast si apoi cu firul de la balast inapoi in far, la bec, de aia trebuie gaura.
Becurile ia-le de ~4000 Kelvin (temperatura culorii), cu 6000 kelvin nu faci mare lucru.
Iti recomand sa cauti un set de faruri cu lupa (sunt aftermarket, la preturi rezonabile), sau kituri de conversie (cu bloc de lupa care se monteaza in far, dar alea sunt nitel mai greu de montat, trebuie sa desfaci geamul de la far)

PS: nu mai posta consecutiv, nu e frumos...
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles, doar ca am primit kitul, nu l-am achizitionat eu, maine vin adaptoarele si le pun sus, si daca nu-mi place le dau jos, nu am tinut neaparat sa am xenon, dar daca tot le-am primit, am zis ca hai ca le pun sus, si asa nu am ce face altceva toata ziua Smile
Multumesc de ajutor jE !
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu ti-as recomanda totusi sa cumperi adaptoarele ale , nu costa foarte mult vro 30 lei cred poti sa le dai comanda pe internet.
je nu inteleg ce capac de la far zici ca trebuie gaurit la astra g , soclul becului halogen vine prins direct in far .
Becul H7 xenon vine cu 2 fire si nu prea ai cum sa il prinzi cu soclul vechi , doar daca gauresti soclul si daca l-ai gaurit nu mai poti pune iar halogen, adica e cam buleala.
Si cu blasturile daca le vei pune pe sub bara vei avea acces mai greu la ele . Eu le-am pus unul langa vasul de expansiune si unul prins cu soricei dupa filtru de aer pe niste conducte de AC pe care le-am bandajat cu leucoplast si banda de izoler sa nu frece balastul in ele .
Am pus niste poze cu farul si soclul becului H7 halogen .
Acu' fiecare cum crede si stie daca ai indemanare nu prea ai cum sa gresesti.
Vezi ca firele conteaza la xenon daca le-ai montat si si nu se aprinde este posibil sa fi pus firele invers la alimentare.
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Alex , am comandat deja adaptoarele , maine ajung 25 Ron , unde ar fi cel mai bine sa le pun , ca e mic spatiu cu motor de 2.0 dti?
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Te referi la balasturi pai idei ti-am dat mai sus , acum nu stiu cat spatiu si cum e la 2.0DTI.
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
faza e ca nu am mult spatiu nici la vasul de expansiune , si plus de asta firele sunt cam scurtute , 10-15 cm din cate am vazut Sad
maine dupa ce vin adaptoarele dau din nou bara jos si farurile , si voi decide pe moment unde pozitionez balasturile
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Uite unde am pus eu unul
Dupa cum vezi e prins de niste conducte AC ca sa il poti pune mai usor trebuie sa dai jos flirul de aer si condcta aia groasa de aer care vine de la clapeta de acceleratie.
Daca il prinzi de conducte AC neaparat badajeaza-le cu banda adeziva ,izoler ca sa nu frece balastul in ele la trepidatii si sa ai surprize ca peirzi freon.
Si al doilea
Am scos furtunul de la vasul de expansiune de dupa gatul vasului pentru spalator lichid parbriz dar intre balast si caroserie am pus o banda dubla adeziva ca sa nu atinga in caroserie .
In partea stanga e destul de accesibil intre timp l-am mutat chiar in fata vasului de expansiune dar in partea dreapta trebuie sa dau tubulatura de la filtru de aer jos daca vreau sa umblu la el.
  • sebimircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru ajutor !
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa-ti pui xenon pe far fara lupa mi se pare la fel de util pentru tine ca si sofer ca si aripa pe protbagaj pentru downfoarce cand ai tractiune pe fata.

Trecand peste faptul ca orbesti pe toti care-ti vin din fata caci nu pot fi reglate sa nu bata peste tot (si risti sa faci un accident, chiar daca nu in momentul ala, ii vei obosi cumplit pe toti care-ti vin din fata), la prima ploaiei si la prima mazga pe far nu vei mai vedea nimic in fata.

Xenoanele sunt bune atat timp cat ai far pentru asta (cu lupa) si spalator de faruri, altfel te pui si pe tine si pe ceilalti in pericol.
Poate o sa avem si noi vreodata politisti si legi date cum trebuie sa dispara farurile reglate prost sau xenoanele puse in fata blocului.
Sper ca n-am suparat pe nimeni, dar nu avem drumuri pentru xenoane puse in casa. nici macar autostrazi nu avem, si oricine care a traversat macar odata tara (mai ales iarna) pe inserate iti poate spune cat de criminale si obositoare sunt xenoanele aftermarket pe far fara lupa sau nereglate.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
corect s[us este xenon pe far nereglat cum trebuie. daca ne uitam la alte marci observam ca nu toti au xcenon pe far cu lupa. si vorbesc de echipare din fabrica. H7R tocmai pentru asta a fost creat. far cu oglinda.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
is facute tot de chinezi in china pentru ebay/alibaba. sper ca nu gresesc dar o cautare pe net vei gasi doar forumuri si site-uri chinezesti.
Si poate focalizeaza insa nu se compara cu unu cu lupa. Poti da exemplu de un producator cu far xenon fara lupa?
Sper sa nu ma iei ca si carcotas, dar nu am vazut/auzit de asta pana acum.

Oricum un xenon fara spalator de faruri e useless dupa ce s-a depus si cea mai mica mizerie pe sticla farului.

cel mai trist e ca unii nu au bani sa-si intretina masinile si se plang ca piesele is scumpe noi si le vor SH dar isi pun xenoane sau tuburi de bass.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alin, zi-mi te rog un model care vine cu xenon din fabrica pe faruri cu oglinda....
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt sigur dar stiu pe cineva care are un volvo din 2004 care are xenon pe faruri fara lupa am sa il intreb este vorba de S60.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-as mira.
Vezi sa nu te pacalesti, ca mine.
Acum vreo 4 ani isi ia un vecin un Hyunday. De nou. Apare cu el la bloc, xenoane. pe oglinda. Il intreb: le-ai pus tu? Nu, asa am luat-o din reprezentanta. Eu, mirat, o las asa.
Dupa ceva vreme imi pica in mana directiva bla europeaza care reglementeaza xenoanenel. Acolo zice ca xenonul tre' sa vina cu lupa, spalator de faruri si auto leveling. Asa ca il intreb din nou pe vecin: mai, totusi, tu cum si de unde cu xenoane? Si el imi zice, pai cand am facut comanda m-au intrebat cei de la reprezentanta, nu vreau si xenoane? Ca ma rezolva ei, mai ieftin decat pe echipare din fabrica, ma costa numai 800 RON. Si ne-am uitat nitel sub capota... erau csenoane. Am gasit balasturile legate cu soricei...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu zic ca nu ma pot pacali de asta am si spus ca nu sunt sigur faza e ca erau de 4300-4500 nu de 6000 cum isi pune tot romanul .
Si inca ceva uite am facut niste cercetari:(sa nu se considere reclama)
http://www.swedishautoparts...&-lenses.html
Sa te uiti si pe mobile.de bifezi Xenon si vezi ca nici una nu are lupa ma gandesc ca scrie unul aiurea dar nu scriu toti ca la noi.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da un search pe goagal xenon s60 headlight si ai sa vezi poza cu lupa Razz, e mica dar e acolo si face ce ar trebui. site-ul dat de tine are o chichineata de poza de nu intelegi nimic din ea.

deci xenon fara lupa nu exista. eu personal doar in romania am fost orbit de xenoane. si sincer sa fiu daca am avea autostrazi ar fi ok, caci si pe afara gasesti din aia cu faruri ce bat dupa avioane, dar oricum mai rar ca la noi.

uite aici unu: http://i.imgur.com/sU1LE.jpg
da da tu search ca sa nu zici ca te pacalesc.
P.S. volvo nu face cele mai performante masini sau cele mai frumoasa (parca de curand arata mai decent interiorul) dar cand vine vorba de siguranta nu-i bate nici mercedes in aceasi clasa si cam de asta se vand masinile lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR