Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea. Sunt disperat si nu stiu ce sa mai fac daca este cineva din timisoara si ma poate ajuta v-as fi tare recunoscator imi vine sa dau foc la masina. Am urmatoarea problema si nu reusesc sa aflu ce este. Cand este foarte cald afara se simte o bataie la picioare si se aude un scartit pe fata cand merg cu viteza mica si trec peste mici denivelari se aude am fost la 6 mecaanici si toti imi spun ca nu am joc in capete,pivoti/bucse etc dar isi dau cu parerea si imi spun ca ar trebui schimbata caseta,telescoape sau mai stiu eu ce la cutie ba mai mult unul mi-a zis ca ar fi bine sa schimb masina. Nu mai stiu ce sa fac sunt disperat. Am fost la toti cu ea o suie pe cric se uita la ea imi spun ca nu are nimic sau isi dau cu parerea apoi se plimba o tura si imi spun ca nu are nimic ca ei nu aud sau care aud imi spun da se aude cum spui tu dar nu stiu ce are. Am azuit tot felu de chesti dar nimic sigur nici nu stiu ce sa schimb sau ce sa fac la ea. Masina este un Opel Vectra A 93 benzina C16NZ. Sunt disperat daca ma puteti ajuta sau stiu vreun mecanic care este bun va rog din suflet ajutatima. Este tare stresant zgomotul nu o mai suport.

Sper sa fi postat unde trebuie si sa nu plictisesc pe nimeni cu problema mea dar sunt disperat.
Va doresc o zi buna la toti.
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ce ai verificat pana acum?
Scartait .. curele de la alternator? Pompa de servo in caz ca ai?
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cam tot am verificat . Pivoti capete bara/bucse/bielete si toti imi spun ca nu are nimic si ca mi se pare. Dar cand este cald scartaie si se simte o bataie in podea. Uni din mecanici la care am fost au mers cu ea si au auzit zgomotul dar au zis ca nu isi dau seama de unde ar putea sa fie. In schimb mi-au recomandat sa le schimb pe rand adica bielete/pivoti/caseta si altele.
Nu stiu ce sa mai fac si unde sa mai ma duc.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sal si eu am o bataie parca la picioare se aude la denivelari balans stanga dreapta nu mi dau seama ce este ...daca afli ceva imi zici si mie...
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca are mare legatura, dar iti zic o problema ce o aveam eu: stii ca amortizoarele au o "piulita" mai mare in capul lor. Piesa aia nu mai era buna si misca/batea amortizorul. Poate e aceeasi chestie
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat bieletele antiruliu si tot se aude marti merg sa schimb bucsele de pe bara stabilizatoare. Sunt coapte nu au fost schimbate deloc o sa vad ce se intampa dupa ce le schimb si o sa revin. Been asa face si la mine se simte o bataie la picioare si scartaie. Daca reusesc ceva o sa te anunt. Si la mine tot la mici denivelari si viteza mica se aude. Sper sa fie din bucsele de la bara. Mi-a zis cineva ca ar putea fi si din caseta de directie . Sper sa nu fie asa ca e o gramada de bani.
O sa revin si iti spun ce am rezolvat. Ma dispera zgomotul. Sper sa rezolv ceva ca nu il mai suport.
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie flansa si rulmentul de la telescop,la mine astea au fost,bafta
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O sa ma uit si la flanse si rulment. Mariod tu zici de piulita aia de la motor ce vine deasupra?
Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu am schimbat si caseta tot asa face
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa mi-au zis si mie sa schimb caseta ca aia scartaie si bate. Dar am schimbat bieletele antiruliu o sa schimb si bucsele de pe bara si apoi daca mai face ma uit la flansa si rulment. Oricum bucsele de pe bara sunt cam duse daca o sa mai faca trec la flansa si rulment. Tot mai sper sa nu fie caseta.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact, mie mi-a arata mecanicul dupa ce a montat, era ca o piulita cu cap, gen un dop ce bine pe amortizor.
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am sa zic la mecanic sa se uite si la piulita. Poate sau slabit.
Skip ads

  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mariod cred ca ai dreptate. Azi am miscat de partea dreapta si se aude ceva la telescopul din dreapta plus ca daca tin mana pe flansa de sus se simte la mana cum bate ceva. Luni o sa ma duc sa desfac sa vad poate sa dus flansa. Sper sa fie de acolo ca bataia este asemanatoare cu ce se aude si se simte la picioare. Cred ca si scartaitul este tot de la flansa. O sa revin cu un raspuns.
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am reusit ieri sa schimb flansele la telescop si rulmenti dar tot nu am scapat de bataie si scartait. Mecanicul tot sustine ca este din caseta de directie. Voi ce parere aveti? Poate sa fie din caseta de directie scartaitul si bataia. Eu nu sunt sigur ca este din caseta si nu as vrea sa dau bani degeaba pe una. Problema este ca nu am joc in volan si nici nu se simte bataie in volan atunci cand scartaie si bate. Bataia o simt la picioare nu in volan. Voi ce credetii?
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
exact ca la mine... eu am schimbat caseta si tot bate ...mie in balans imi bate, simt in pedala ...
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa schimb si bucsele de pe bara stabilizatoare. Poate am noroc. Been esti din Severin? Unde ai fost cu ea ca si eu am fost in Severin si nu i-a dat nimeni de cap.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
la un prieten am schimbat tot ce era de schimbat....si tot asa
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Daca era caseta de directie dusa, trebuia sa ai vibratii in volan la viteze mai mari de peste 100km/h.
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai asta este ca nu am vibrati in volan nici la viteze mari nici la viteze mici doar se simte o bataie si se aude un scartait. Dar uni mecanici tot sustin ca este caseta desi nu sunt siguri 100%.
  • likom

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am mai fost la un mecanic sa se uite la masina si mi-a zis ca trebuie sa schimb capu de planetara de pe stanga ca ala scartie si bate. Intradevar stiu ca este dus si trebuie schimbat la viraje troncane dar mie mi se pare ciudat ca din cauza lui sa scartaie si sa troncane la denivelari scartaitul si troncanitul se aude doar cand este cald. Voi ce credeti se poate sa scartaie si sa troncane si la drum drept pe denivelari din cauza ca este dus. Sincer nu stiu ce sa mai cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR