Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ok, merci, eram curios sa vad cat te-a costat pt ca probabil o sa ne astepte si pe noi acelasi lucru, mai devreme sau mai tarziu. Am mai spus, un foarte usor "clanc" am si eu la accelerare/decelerare, in rest nimic, cutia schimba ok, fara sa opuna rezistenta sau sa agate...
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@ccusmir, deci tu zici ca problema de la punctul 3, clanc-ul ala, e de la volanta, am inteles bine? Ca m-as duce prin service sa ii intreb de sanatate Very Happy. Asta impreuna cu tremuratul pe care il simt in ambreiaj la rece cand apas pedala si masina nu e in viteza.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu asa cred. Acel "clanc" acum nu se mai aude. Inainte jocul era mare si se auzea chiar si pe loc cind lasam brusc acceleratia.
Eu cred ca e din transmisie, respectiv din jocul prea mare al volantei. Volanta mea avea si joc axial mare. Se auzea citeodata la relanti cum cloncanea.

Citi km ai cu masina?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Hm...da, si la mine se aude pe loc cand las brusc ambreiajul clanc-ul ala, dar mai estompat decat in mers in treptele 1 si 2. Masina are 31.150 km. Ar fi chiar tare sa fie de la volanta, am avut o masina inainte (Megane 2 1.9 dCi) si a picat volanta dupa 5 ani de liniute, demaraje, bruscari, etc (si mai era si second masina).

Multumesc @ccusmir, m-ai facut sa ma gandesc sa le mai fac o vizita astora. Smile
Skip ads

  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am avut tot Megane 2, 1.5 dCi, de la 0 la 150.000 Km si sincer mi-e dor de cutia aia de viteze. Am vindut masina in stare buna la 150.000Km. Cu Insignia mi-a cam pierit cheful de cite ori am fost la service cu ea. Pacat de design. Si mai e si dublu de scumpa la intretinere.
  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ccusmir a scris:Masina am luat-o second la 52.000 Km, cu istoric cert. Acum are 73.400 Km.
Costurile totale au fost de 4050 RON (kit, rulment si volanta + ulei cutie, garnituri, etc) + manopera la dealer Opel.

Apropo de piese... sunt foarte multe firme care vind piese de genul asta. Eu am facut o mica "cercetare de piata" si am gasit doua firme in Bucuresti care au fost impecabili in servicii, comunicare, etc. A trebuit sa aleg una dintre ele pe considerentul pretului, insa diferenta intre cele mai bune doua oferte pe care le-am primit a fost de 600 RON ! Vorbim de piese identice. Oferta dealer-ului Opel a fost cu 1200 RON peste ce am gasit eu, si mai sunt si alte firme mari de distributie, care au adaosuri foarte mari pentru end-user ( >1500 RON diferenta).

Va pot trimite pe privat recomandarile ca sa nu se considere reclama.

Se pare ca aceasta problema apare pina in 100.000km la majoritatea masinilor cu motor fiat multijet. Eu locuiesc in italia si am aceeasi problema cu o insignia. Masina este in service nu a desfacut inca cutia dar mecanicul mi-a spus ca 90% este volanta, deoarece a schimbat la multe insignia si fiat croma. Motorul fiat de pe insignia fiind cel de pe fiat croma modelele noi
  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ccusmir a scris:Si eu am avut tot Megane 2, 1.5 dCi, de la 0 la 150.000 Km si sincer mi-e dor de cutia aia de viteze. Am vindut masina in stare buna la 150.000Km. Cu Insignia mi-a cam pierit cheful de cite ori am fost la service cu ea. Pacat de design. Si mai e si dublu de scumpa la intretinere.

Se pare ca si eu am gresit cu alegerea asta! Am avut inainte o vectra C pe care am vindut-o cu 300.000km dar fara sa ii fac vreo reparatie. exclus consumabilele. Am crezut ca si insignia este la fel de buna. M-am inselat. Nu o recomand
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@giacardel....scuze dar esti cu vaca rau de tot.....
Skip ads

  • SEF

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:
ccusmir a scris:Masina are 72.000 de Km reali cu istoric clar. Ar fi chiar curat ghinion la km astia. Sper sa fie lipsa de ulei..., intrebarea ar fi cum se pierde ulei din cutie?

Hihihi..ai rade dar la mine la 28000 km (2ani si 8 luni) s-au dus 2 rulmenti din cutia de viteze Very Happy


Salut , cum ai rezolvat problema cu rulmentii din cutie pe garantie? Daca nu cat te-a costat?
  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Zanfy daca tie ti se pare normal ca o masina la 100.000 km sa se strice cutia asta inseamna ca eu sunt cu vaca dar daca nu.........
in plus nu sunt singurul care are aceste probleme. aici ca sa repar cutia ma costa peste 2000 de euro prefer sa schimb cutia sa pun una sh si sa vind masina. dupa care nu mai vreau sa aud de opel insignia. Cind am cumparat masina vroiam un opel. Daca vroiam fiat imi cumparam fiat nu insignia
  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce model de cutie de viteze trebuie sa cumpar pentru motorul A20DTC de insignia. si daca se potrivesc si celelalte cutii de la motoarele mai puternice
trebuie sa schimb cutia si nu stiu ce sa cumpar. bineinteles sh
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
M32WR
daca e manuala sau AF40 daca e automata

LE

pe motorizarile de 160cp si 195cp cutia de viteze e F40WR
nu stiu daca difera prinderea pe motor Embarassed


Ultima modificare facuta de lucio85 la Mie 21 Aug, 2013 10:51 pm
Skip ads

  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc lucio85! stii cumva daca se potrivesc cele de la modelele mai puternice?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
legat de fiabilitatea cutiei va tin eu la curent, am remapat masina in luna mai la 400 Nm si cutia tine doar 320(M32). unde pot citi pe cutie ce model e ? masina mea e din iunie 2010, nu am avut probleme majore cu ea(am reparat doar cablul la un senzor abs). am 56 mii km in bord.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Incearca aici: http://www.opel-infos.de/getriebe/m32.html
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@severiulian
mai gasesti si aici cateceva:

http://gmpowertrain.com/Eur...oductsEurope.aspx
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
SEF a scris:
crybabyro a scris:
ccusmir a scris:Masina are 72.000 de Km reali cu istoric clar. Ar fi chiar curat ghinion la km astia. Sper sa fie lipsa de ulei..., intrebarea ar fi cum se pierde ulei din cutie?

Hihihi..ai rade dar la mine la 28000 km (2ani si 8 luni) s-au dus 2 rulmenti din cutia de viteze Very Happy


Salut , cum ai rezolvat problema cu rulmentii din cutie pe garantie? Daca nu cat te-a costat?

Norocul meu s-a numit garantie extinsa. Habar nu am cat a costat, pana la urma au schimbat toti rulmentii.
  • giacardel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara! va rog daca poate cineva sa imi spuna ce semnifica inscrisul de pe cutia de viteze de insignia III/2. Sa va explic de ce ma intereseaza. Dupa cum va spuneam zilele trecute cutia mea de viteze a cedat. Nu stiu ce dar s/a blocat. Am cautat una SH si in sfirsit am gasit. Are toate seriile identice insa in loc de III/2 cit avea a mea, asta are IV/1. Cutia am gasit/o in rom iar eu sunt in it. Nu stiu ce sa fac. Sa o iau? Este aceeasi cutie? forma este aceeasi si prinderea pe motor la fel. MI se par identice. Difera acest numar si nu stiu ce semnifica
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci sa o repari cutia de viteze. In Italia sant centre specializate pt a repara cuti de viteze manuale/automatice , 1 an de garantie, cel putin asa esti sigur ca duci masina la reparat si o iei functionala si fara batai de cap....
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Poate ma ajuta si pe mine cineva.
am o insignia 160cp a20dth. la plecare de pe loc sau la schimbul vitezelor in viteza superioara se aude ceva ca un <carait> pana o accelerez mai tare. cand schimb in jos nu se aude nimic. este ca si cum ar fi subturata si ar bate ceva.

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR