Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
pur si simplu am intrebat,doar din curiozitate.A aparut in parcarea din spatele blocului un ST (BSC) si ma gandeam ca ar fi prea mare coincidenta...
Skip ads

  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Loooooool. a mea e! a ta e cumva cea din fata cu stickerul cu clubopel? CCC?
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da:)))) Am avut-o si in spate si mi-a fost luat locu de parcare.iti dau mesaj privat cu numaru meu de tel.
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat aceasta problema cu filtrul de particule Astra j , 1.7 DTR, 125cp initial Smile, acum mai mult (chiar se simte)
Anulare soft DPF (prin mufa) + anulare fizica DPF + Resoftare Putere. Foarte multumit, s-a demontat decat toba cu DPF si s-a scos acel fagure. Restul s-a rezolvat prin mufa (ultima noutate), pana acum se desfacea calculatorul si se umbla in el. Pt detalii PM. Softul 15 min + 1 ora scoaterea fagurelui. Foarte multumit.
Skip ads

  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
si cat a costat toata distractia? si unde ai facut-o?

si apropos de regenerare, mi-a inceput iar la 380km de la ultima, mers jumatate bara la bara in oras, jumatate afara. ceea ce zic ca e relativ ok......
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pe mine ma dispera, la 300-350 intra regenerarea. nu mai suportam, schimbat ulei de multe ori (bani dati aiurea), timp, nervi, etc. Am dat in jur de 600E cele 3 operatiuni (soft DPF, fizic DPF si soft putere). Sunt foarte multumit. Am alta masina, merge perfect. Dau pm daca te intereseaza, nu vreau sa se creada ca fac reclama. Totul este prin mufa, este singurul din Ro care face asa ceva, nu s-a demontat calculatorul de pe masina, cum fac alte firme, care umbla in el pt modificat soft (lucru care nu l-as fi facut, e riscant sa umble in el), garantie permanenta, doar sa nu umble altcineva la calculator. Numai bine.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns.

pai nu prea cred ca faci reclama, avand reclama ca exista topic dedicat(pe care l-am descoperit acum). deci cred ca poti da mai multe detalii aici, caci cu siguranta sunt multi interesati ca si mine, care nu au stiut unde caute si cu ce se mananca.......
relativ la ce spui de ulei schimbat, am schimbat uleiul acum doua saptamani, GM; si oil life imi arata acum, dupa resetare, 35%. am citit ca nu ae cel mai exact intrument, dar e cam brusca scadera. vreo idee?
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
la fiecare regenerare se face post injectie , ceva de genul, astfel se duce dracu uleiul, eu am facut 3 schimburi in 4000km, ma apucase spumele. asa am dat un ban si am scapat de toate belele. Contorul ala poti sa il resetezi, pui contactul te duci din maneta la contor ulei, ti apasata frana si ii dai reset acelui contor, dar nu te ajuta cu nimic, uleiul tot varza ramane. Alex Banu mi-a rezolvat problema. Eu ajunsesem la punctul de a vinde masina (o am de 1 an, din germania), nu o mai suportam Smile). Dar am rezolvat.
Skip ads

  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
si asta sa insemne ca in doua saptamani mie mi s-a facut praf uleiul, in 400km? imi vine cam greu sa cred, desi e tare ciudat.
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
cam la 3-4 regenerari imi aparea 0% oil life, asa aparea la mine. Un urma post injectiei baga motorina in ulei, sau ceva de genul , nu sunt de specialitate, asa mi s-a spus de la service, acel contor se poate reseta si de catre tine(cum am scris mai sus) doar ca uleiul ramane acelasi, nu mai are aceleasi proprietati,nu stiu ce efecte are asupra motorului, bune nu cred. Este un motor tampit, chinezesc, de Isuzu daca nu stiati. MADE IN CHINA Smile
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
atunci in urma unei reguli de 3 simpla, deduc ca dupa max 4 regenerari in bucuresti, adica un max de 1000km, trebuie schimbat uleiul? e cam dubios. mai sunt si alti colegi carora sa le scada brusc oil life-ul?
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am mai gasit pe forum ca da, nimeni nu are explicatie exacta de la ce ar fi. asta e singura, cu regenerarea si post injectia. nu ma pricep asa mult la auto. doar sunt fericit ca nu am vandut masina, Smile). Si am scapat de acea belea nenorocita.
Skip ads

  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@geo.Sa stii si tu ca motorul de isuzu de 1.7 este printre cele mai fiabile,de prin 87 sau 89 opel are parteneriat cu cei de la isuzu.Toata lumea da vina pe motor ca e prost,e o aberatie, sunt anexe ale motorului care au probleme in timp,gen turbosuflanta sau tija swirl,egr,electrovalva,dpf.Pe cati ai auzit sa se planga de componentele interne ale motorului ? Nu vreau sa te superi pe mine dar nu sunt de acord cu afirmatia ta si e nefondata!
Revenind la subiect, as vrea sa te intreb legat de mufa dpf-ului daca doar a scos-o? Intreb pentru ca daca doar s-a anulat, calculatorul tot stie de regenerare,a anulat si din calculator? ,nu inteleg eliminarea doar din mufa! La noi astia cu Denso nu prea se baga nimeni sa anuleze filtru si acum a aparut varianta de la tine,as vrea sa te intreb daca stii cat de sigura e? Intreb pentru ca si eu ma astept ca filtru sa pice peste cativa ani sau sa am probleme de la el iar singura alternativa e anularea lui.
Partea cu terminarea uleiului dupa 3-4 regenerari nu cred sa aibe legatura cu dpf. GEO inainte sa faci dpf off ce erori ai avut si cati km ai si din ce an e masina?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Filtrul se anuleaza atat fizic, cat si din software. De ceva vreme sunt mai multi care pot efectua operatiunea prin mufa OBD.
  • geojack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
anularea s-a facut atat din soft cat si fizic. Fizic s-a taiat toba si s-a scos acel fagure. Anularea din soft (calculator DENSO) s-a facut prin mufa, adica nu s-a dat calculatorul jos de pe masina. Alex Banu este singurul din Ro care face asa ceva, restul dau calculatoarele jos si umbla in ele (si aici pe forum sunt niste poze cu calculator desfacut cu fire lipite pe procesor pt a putea citi si scrie softul sau cu acel KTAG parca se numeste, unde pun acele ace pe contactele procesorului). Am tot cautat oameni care fac treaba asta, unii se fereau de DENSO altii imi spuneau ca dau calculatorul jos si il desfac , doar asa pot citi softul si il pot modifica. Alex Banu este singurul care nu desface nimic, prin mufa de sub bord citeste si modifica softul masinii sa fie dpf off , atat si softul modificat pt putere. Masina este din 2011, 1.7 DTR, 125 cp, momentat a ajuns la aprox. 150-160cp datorita softului de putere, km am 87mii in bord dar nu cred, sunt dati inapoi sigur pt ca nu avea cum sa pice DPF. Erori nu aveam, doar intra regenerarea din 300-400km, ma dispera, masina tragea nu era problema, doar regenerarile dese si vecinii care ma vedeau cu un tractor. Am ajuns la concluzia, diesel este o masina de drum lung, nu de oras, mai ales la noi in tara, orasele noastre dragi. Nu ii fac reclama, dar Alex a fost singurul serios care nu m-a dus de nas. Toti imi spuneau daaa, se rezolva, sigur facem, si cand ma duceam pai stai asa ca demontez calculatorul. Astea sunt povesti cum ca se face, se drege. Doar se lauda majoritatea. Cine nu ma crede poate incerca. Sau ne putem intalni sa testati noul soft de putere. In sect 6 stau.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai nu ti-a citit si km?
Si singurul clar nu e, a zis si Mikki mai devreme.
Eu tot prin OBD fac de ceva timp (am anuntat la momentul respectiv) si pot citi km dintr-o zona la care samsarii nu au acces (deocamdata).
Avem si cateva feedback-uri in topicul nostru.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Care sunt costurile finale pentru anularea DPF-ului.?
Adica cat ma costa daca vreau sa vin maine si sa anulez DPF-ul.
astraj 1.7 cdti, A17DTR ,92kw, 125cp.
Multumesc .
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Catre colegii de mai sus care au postat ca la 3-4 regenerari trebuie sa faca schimbul de ulei.
Eu merg cu masina zi de zi in bucuresti.... cam la cca 270 - 300 km parcursi imi pleaca regenerarea.Intr-o luna o prind de 2 ori....de multe ori o fac static.
Am facut schimbul de ulei acum 4000 km prin luna mai cred si am oil life-ul acum 50%.
S-a mai discutat despre problema asta.....daca o sa observati chiar daca nu miscati masina din parcare 3-4 zile oil life-ul va scadea.
Daca scade la 0 sa nu aveti alte probleme.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Anularea DPF este 250 eur, adica 200 EUR parte software si 50 parte hardware - DPF este dat jos intreg si se sudeaza teava in locul acestuia. Operatiunea este 100% reversibila. Rescrierea se face prin OBD. Se face programare cu 1-2 zile in prealabil.

La masinile cu DPF, regenerari corecte in trafic de oras (3-400km), schimbul de ulei ar trebui sa se faca dupa aproximativ 20 regenerari - intre 6000 si 10000km.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La o utilizare corecta, cat duce un dpf? Rezista 200 mii km?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR