Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Azi m-am urcat intr-o laguna2 si am observat o chestie tare. Avea pedalierul si celalalt spatiu de la pasager luminate, atata timp cat lumina plafoniera erau aprinse si cele de jos. Eu zic ca sunt super utile respectivele becuri cand cobori/urci in masina, in special pasagerul, nu de putine ori am injurat ca imi murdaresc pragurile. M-am uitat pe sub bord la masina mea si ar exista loc suficient si pentru un neon nu numai un bec, problema ramane de unde alimentez respectivele becuri ca sa functioneze in acelas timp cu plafoniera centrala? In privinta becurilor in sine am vazut in magazinele de electronice niste ansambluri de 3-4 leduri intr-o carcasa de plastic ( imaginati-va vechile lampi de semnal dupa aripile daciilor). Dupa ce le cumpar revin cu poze.
Skip ads

  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da este o chestie marfa,asa este si la VW
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi chestie cu iluminare la picioare fata / spate exista la Corsa D la echipare Cosmo. Eu mi-am montat respectivele lampi dupa aceea (am Enjoy). Le-am cumparat de la un tip care aduce componente originale GM, insa se gasesc si la dealer, costa 40RON 4 bucati, cu tot cu becuri (becuri tip feston, cu filament). La mine a fost simplu, ca existau deja cablurile cu mufe pe masina, insa stiu un tip tot cu Corsa D care nu le avea. El si-a cumparat lampile si le-a alimentat de la plafoniera, tragand fir pe sub plafon si apoi pe la fiecare stalp. Nu a avut probleme de consum excesiv, pentru ca plafoniera avea siguranta de 12A. Acum depinde si de instalatia electrica de la masina ta.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din intamplare am ajuns la magazinele de electronice din tei azi si am cumparat niste leduri albe super luminoase de la zexstar cu 12 lei modulul de 2 leduri direct la 12v. Mai aveau unele mai puternice cu 3 leduri la 15 lei dar intradevar faceau prea multa lumina, parca erau proiector. Pentru cei interesati exista in mai toate culorile, aveau chiar unele rgb pe care le puteai comanda sa se aprinda in orice culoare vrei sau sa faca diferite tranzitii etc. Cam asa ar arata ce am cumparat eu azi.



M-am mai uitat pe la masina si parca nu as trage fire prin slapi de la plafoniera ca e pra mare chinul si pe urma cine stie ce plastic mai scartaie... asa ca inca astept poate vine cineva cu o idee buna
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ai buton comutator la portiera (cel care aprinde lumina sus) ... cred ca il poti folosi sa te alimentezi de acolo... eventual de la bricheta sau lumina din torpedou care sunt asezate central
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la comutatorul ala de la usa nu pot sa umblu, stric prea multe, de la bricheta sau torpedo ar merge, numai ca nu s-ar aprinde/stinge in functie de cum sunt deschise usile... ma gandeam sa arunc un ochi la sigurante poate o nimeresc pe cea care e responsabila de plafoniera Confused
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am mai lucrat un pic pe seara, am reusit sa identific firele care duc la plafoniera de sus. Cu aceasta okazie am vazut ca mai am o mufa in plafon, presupun ca e pentru plafoniera cu lampi de citit. Oricum firele sunt rosu-alb si gri-se gasesc in pragul din partea soferului, intra intr-o mare mufa verde( aveti grija ca in respectiva mufa intra 3 fire rosu-alb si tot 3 gri. Toate in cazul meu folosesc aceluias scop, adika iluminatul interior).
Am asezat modulele cu leduri(le-am lipit cu banda dublu adeziva) si am facut un test: lumina din plin, chiar prea multa as putea spune(probabil o rezistenta e binevenita, o sa mai testez), se dimeaza odata cu plafoniera centrala. Singurul inconvenient ar fi acela ca plafoniera are lumina galbuie iar ledurile alb puternic, nu se prea pupa. O solutie ar fi sa pun leduri si acolo.
Mai am maine de cositorit legaturile si de montat toata plasticaraia la loc. dupa poze Smile
  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
asteptam poze :d
Skip ads

  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai mai facut? Ceva detalii? poze .....
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
totul functioneaza perfect de ceva vreme, singura problema e cea legata de poze... promit ca postez maine seara Smile
  • Allexander

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:din intamplare am ajuns la magazinele de electronice din tei azi si am cumparat niste leduri albe super luminoase de la zexstar cu 12 lei modulul de 2 leduri direct la 12v. Mai aveau unele mai puternice cu 3 leduri la 15 lei dar intradevar faceau prea multa lumina, parca erau proiector. Pentru cei interesati exista in mai toate culorile, aveau chiar unele rgb pe care le puteai comanda sa se aprinda in orice culoare vrei sau sa faca diferite tranzitii etc. Cam asa ar arata ce am cumparat eu azi.



M-am mai uitat pe la masina si parca nu as trage fire prin slapi de la plafoniera ca e pra mare chinul si pe urma cine stie ce plastic mai scartaie... asa ca inca astept poate vine cineva cu o idee buna





Sa imi zici si mie ce magazin...Ms anticipat
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vector electronic dupa maica domnului in tei dar recomand sa le comanzi direct dupa site-ul zexstar ca am observat ca-s mai ieftine
Skip ads

  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreu sa-mi cumpar fete de portiera cu lumina pe ele dar nu stiu daca sunt deja trase firele in portiere. Fetele actuale nu au lumina pe ele. Stie careva?
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mar interesa si pe mine ce material miar trebui pentru operatiunea aceeasta si cum trebuie facuta.
Multumesc anticipat orice raspuns e binevenit.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai este un topic pe tema asta...si nu numai unu cred....
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei iluminat sub bord logic ca- ti trebuie lampile. Ca sa ajunga curent la ele- ti trebuie cabluri. Dupa ce- ti faci rost de astea te gandesti de unde le alimentezi ( iluminatul interior al masinii sau bricheta) . Poti sa te legi la bricheta trecand printr- un intrerupator ( poate si siguranta fuzibila) sau din iluminatul interior de la o plafoniera sau intrerupatorul de pe usa.
Pentru mai multe detalii dai o cautare " Iluminat la picioare" , " Iluminat pedalier" , " Cum sa montez lumini sub bord" , etc. Te descurci...
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult am inteles cum trebuie facut.
se poate inchide.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
lasand la o parte "baza " si gramatica limbii romane , daca dadeai o cautare gaseai destul de usor informatiile necesare pentru ceea ce vrei sa faci , din pacate numarul de postari facute este destul de mic motiv pentru care esti predispus "bazei ", toti au trecut prin asta , lasand gluma la o parte daca ai 10 min timp liber lectureaza acest tutorial , probabil ca i-ti va fi de folos !https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=84535
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult @viorel
fix aceest lucru il cautam
am cautat 2 zile dar nu am gasit exact ce vroiam ( am gasit numai sa schimb becurile din bord.)
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca doresti mai multe informatii si sfaturi vb pe privat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR