Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
buna am si eu un opel corsa b din 97 si mi sa fisurat parbrizul si intentionam sa ii pun unul heliomat sau ceva cu tenta de mov stiti cumva unde pot gasi sau dak exista macar asa ceva? unde am sunat pana acuma nu au decat cu tenta verde
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cele cu tenta mov au un sistem antiorbire si nu cred ca au fost puse pe corsa B.
  • Gurka Danut Eugen

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eu am un astra f cu parbizul fisurat si trebuie sa il schimb pentru a face verificarea, ce stiti sa imi spuneti despre parbrizele cu tenta? cat costa? sunt mai bune?ms Dan astra f 94
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu este vorba de antiorbire. Poate alt tip de parbrize, mult mai scumpe. Cele cu tenta mov sunt parbrize atermice. In componenta au o folie metalica destinata filtrarii razelor UV.
Partea buna deja v-ati dat seama care este. Ajuta un pic sistemul de climatizare la temperaturi ridicate, si n-ai parte de ultraviolete.
Partea mai putin buna este ca ecraneaza undele magnetice (detector, gps). Singurul loc unde poti monta un detector de radar sau gps, este langa oglinda retrovizoare. De obicei acea zona nu este ecranata.

Referitor la pret. Parbrizele atermice sunt de doua ori mai scumpe decat cele normale. Asta am observat eu.

Alte tipuri de parbrize, care se inchid sau se deschid la culoare, care se incalzesc, sunt deja din alta liga. Probabil pe masinile premium se regasesc.
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parbrizele cu tenta mov - atermice, nu fac banii. Da, protejeaza de undele UV, dar mai ai inca cel putin 5 geamuri care nu fac asta.. Si vara la soare se infierbanta la fel de tare si bordul de sub un atermic si bordul de sub un parbriz obisnuit. Si mai e dezavantajul detectorului, care nu functioneaza decat intr-o arie f mica.
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut parbrize atermice puse in draci pe Renaulturi.. adica..aveam impresia ca le pun de serie.. orice amarat de Megane avea parbriz atermic..
Pe toti pe care i-am intrebat au zis ca e cel mai bun parbriz pe care l-au avut.

Eu sincer cred ca era doar "dragoste de Renault" si nu un parbriz bun.
Eu am unul cu tenta verde..cel putin asa a comanadat pushtiu de la service cand l-am schimbat ca era crapat si... sa zic ca se vede cu un picutz mai mult contrast.. da nu cine stie ce..

O imagine misto o dau insa parbrizele de la autobuzele Citaro! Very Happy Nu stiu ce tenta si in ce procent le-a pus Mertzu.. da se vede fffff odihnitor.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da majoritatea Meganelor au parbriz atermic, diferenta e ca dai 15mil daca sare piatra in el Smile Am condus mult Megane cu atermic si nu e diferenta
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, stie careva daca in loc de atermic pun normal? Am inteles ca va da erori la senzori.
E vorba de o vectra c 2006, are parbriz de fabrica atermic, are senzori de ploaie si lumini, s-a fusirat si nu am bani de unu asemanator, asa ca as vrea sa pun unul normal.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR