Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • thelok0

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu stiu daca am postat unde trebuie exact dar sunt detinator de astra g Smile
Astazi ieri 19.07.2013 mergand pe soseaua de centura am fost lovit de un individ mort de beat acesta fiind intr-un ford ( mondeo cred ) cu numarul de inmatriculare B 955 SMS.
El venea dinspre bucuresti pe soseaua Oltenitei , eu pe centrua mergeam spre glina.
Ce sa fac va rog sa ma ajutati am fost la politie si mi-au spus ca trebuie sa astept 24 de ore sa vad daca se prezinta si el dupa aceea pot ei sa demareze o ancheta...

Multumesc
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dar ai inregistrat declaratia ta?
Ca orice accident se declara in 24h .daca nu atunci primesti amenda.
  • thelok0

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da am fost la politie si am declarat. Mi-a dat dovada tot .. dar imi este sa nu vina ala sa zica ca eu l-am lovit...eu venind de pe drum fara prioritate Neutral
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pei depinde de schematica accidentului
Skip ads

  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut.daca ti s-a intamplat chiar in intersectie tu esti vinovat deoarece soseaua de centura este fara prioritate la popesti fata de sos. oltenitei.daca respectivul realizeaza ca el a venit pe prioritate si cunoaste legea,va astepta sa treaca aburii alcoolului si se va prezenta la politie,motivand orice tampenie.vei fi bun de plata.tu nu ai nici o dovada ca el era baut.stima.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
i-l dai in judecata, e fuga de la locu accidentului oricum.. te-o palit grav?
  • Gasler Tiberiu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Sper ca ai rezolvat-o pana acum,dar postez pentru cei interesati:
- ceea ce s-a intamplat in acest caz nu este accident ci doar o simpla tamponare,caz in care conducatorii auto au la dispozitie,conform legii, 24 h pentru a se prezenta la Politie si a declara evenimentul;
- faptul ca unul din conducatorii auto a plecat de la fata locului NU poate fi asimilat cu fuga de la locul accidentului;
- doar in cazul accidentelor din care rezulta victime ( doar simplul fapt de a chema salvarea inseamna ca exista victime),daca unul din conducatorii auto paraseste locul faptei fara acordul organelor de Politie se numeste FUGA de la locul accidentului si se pedepseste conform legii;
- singura solutie pentru ca autorul unui astfel de tamponari sa fie identificat,oprit in trafic si testat cu aparatul alcooltest este APELUL LA 112 ,imediat dupa producerea incidentului,daca acesta vrea sa paraseasca locul;
- mai exista posibilitatea intelegerii amiabile,in cazul in care conducatorii auto implicati au ajuns la o intelegere privind vinovatia,fac schimb de documente,nr. de telefon,etc.,dupa care se intalnesc la firma de asigurari si rezolva situatia;
- mare atentie la BINEVOITORII din trafic care va acorda prioritate cand nu este cazul...se practica metoda,dupa care intra in tine si ARE dreptate,fiind pe drum prioritar...esti bun de plata iar plata,de preferat pentru BINEVOITORUL tau,se face pe loc ,cica pentru a nu mai umbla pe drumuri pe la Politie,asigurari,timp pierdut,nervi,etc.

Va doresc drumuri lungi fara evenimente!
  • thelok0

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic deocamdata pentru ca a avut la dispozitie pana ieri la ora 4 sa se prezinte la politie.
Acum eu trebuie sa aflu daca rezpectivul a venit sa dea declaratie daca nu o sa-l citeze sa se prezinte .
@ cmarius53 : Eu asta nu inteleg cum pot sa fiu eu scos vinovat cand eu pur si simplu stateam pe loc in spatele semnului de cedeaza.
@ mafiozzo : o sa-l dau sigur in judecata pentru ca am aflat ca nici nu are asigurare... daune ar fi bara fata sparta, far stanga, capota, si aripa stanga.
@ Gasler Tiberiu : poate se face o diferenta pentru ca eu am apel facut la 112 in timp ce il urmaream pe prost care mergea cu 100 in zig zag
Skip ads

  • Gasler Tiberiu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Diferenta majora se putea face daca individul era identificat si oprit in trafic atunci cand s-a intamplat incidentul,testat cu alcooltestul iar rezultatul confirma faptul ca acesta consumase bauturi alcoolice. Ceea ce ai anuntat la 112 atunci trebuia confirmat si constatat in acest fel,daca nu s-a facut,nu are relevanta apelul tau.
Deja este prea tarziu pentru a mai putea demonstra ceva.
Si NU trebuie sa-l citezi tu,nici nu ai cum...asta e treaba celor de la sectia de politie unde ai anuntat incidentul.
Fa o cerere scrisa si inregistrata le Sectia de Politie in care sa soliciti sa ti se comunice daca individul s-a prezentat la politie,data cand a facut-o si cele consemnate in declaratia lui.
Daca nu s-a prezentat,cei de la politie vor comunica acest lucru si asta va fi dovada ta ca individul nu s-a prezentat in termenul legal pentru anuntarea tamponarii.
Bine era daca aveai un martor,macar,care sa confirme ce spui,pentru ca fara martori si fara constatarea politiei de la fata locului,e foarte greu de dovedit ca ACEST conducator auto ti-a provocat daunele (destul de consistente) pe care le-ai suferit.
Mult succes!
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai a fugit 1 ca e beat, 2 ca n-are asigurare, o fi zis in gandu lui,poate nu imi ia numaru de inmatriculare, si daca il ia,imi trece alcoolu si imi fac asigurare,doamne fereste
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu rezolvi nimic asa apeleaza la victimele strazii.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kinderasu a scris:Ca si tine am patit si eu.
Iata firu naratiunii pe scurt .
O tampita loveste 3 masini in decurs de 5 minute eu la urma.
bun am incercat sa o opresc .. nimic .. alerga era sa mai intre in mine o data in fine...
Am fost la politie in acc seara am declarat bun toate cele .. trece o saptamana ..
ma duc la ei sa vad ba da pe mine cine ma despagubeste ... politia ridica din umeri .. (am sa va spun si de ce) ..na suparat ofticat .. incep sa apelez la prieteni sa caut undeva sa rrpar ieftin .. bara noua stop frana mai multe ...
Tata m vede el suparat si ma intreaba dc nu e masina inca in service .. pai de aia ca aia ridica din umeri ... na bun da tata niste telefoane ... a 3 zi suntem chemati toti 3
Na pai ma prezint si eu al 2 aia facea ca o tampita ... pe acolo .. cand o vad mai bine la fata .. era o asistenta care se ocupa de dosare la sc de soferi cam toate din sv ..
deci evident pile la maxim
dar totusi s-a rezolvat .. depui plangere ast 24 h apoi ii trimite acasa citatie .. il aduce peate 1 zi sau 2 va cheama pe aman2 sa va dati actele si mana anyway sa nu acepti niciodata bani de despagubire Smile nu vor fi de ajuns ..
pe mine ma ajuns in jurvde 13 mil ...



iti recomand sa mai citesti si tu odata ce ai scris ca eu mi-am sucit creierii sa inteleg ceva din ce ai scris tu. Citeste si tu putin REGULAMENTUL sa vezi ce limbaj se foloseste pe acest forum (nu de chat) si scrie mai pe intelesul tuturor...
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ce nu ai inteles? ca una a lovit 3 masini ... am fost la politie si sa rezolvat i-am dat nr la politai de la masina si a durat cam 2 saptamani pana sa imi dea aia asigurarea. Si am povestit in mare cam ce sa intamplat
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kinderasule, miky are dreptate, am incercat si eu sa citesc ce ai scris, da' nu am inteles o boaba.
Renunta la limbajul de chat, foloseste toate literele, aminteste-ti de regulile de gramatica invatate in generala. In felul acesta mesajele tale vor putea fi intelese de toata lumea
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
scuze am sa rectific textul.am scris de pe telefon in graba!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR