Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi.Dupa zile intregi pierdute pe forum,cititind despre electrovalve,senzori si altele,nu am gasit nici un raspuns care sa ma scoata din impas.
1.prima problema-nu imi sta trasa la maxim tija de la turbina,decat la accelerari puternice,si atunci foarte putin.am inlocuit electrovalve cu acelasi cod,functionale,acelasi fenomen,doar daca bag vacum direct in westgate,atunci trage bine de tot.si cu electrovalvele incercate trage,dar nu ca innainte si nu ca atunci cand este pe direct.
2.pierderi vacum nu am.
3.curatat admisia de 3 zile,egr si debitmetrul inlocuit cu altul curat si perfect functional.
4.nu am nici o eroare pe motor,chiar totul este in normalitate,fiind verificati parametrii cu op-com.
5.tensiunea la bornele electrovalvei de la turbina,indiferent daca accelerez,indiferent daca nu,este de 8,3 V.ma gandesc ca nici nu reactiona,deoarece cum i-am scos mufa s-a si aprins check engine.
Eu unul nu imi explic de ce nu trage tija de tot,electrovalvele fiind bune.Ma gandesc sa nu fie din cauza senzorului de pe admisie,sa nu functioneze in parametrii si asa ecu sa se lase pacalit si sa nu actioneze nici electrovalva turbinei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
senzorul de presiune de pe galeria de admisie. schimba cu unul al unui coleg si vezi daca face la fel. Daca nu atunci sunt ceva probleme de soft ceea ce nu se prea intampla. Oricum nici la mine nu se trage complet cand dai drumul la motor dar in sarcina probabil ca se trage din moment ce masina merge bine de mananca pamanatul Wink
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pompa de vacuum ai schimbat-o ? Poate pompa nu face sufiecienta depresiune pentru ca instalatia sa functioneaze corect.
Daca ai drum prin bucuresti iti pot da o pompa de vacuum sa faci proba Wink
  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Geo89 verifica pompa de vacum si nu ar strica sa afisezi niste valori pe care ai gasit cu OP-com. Poate iti scapa ceva . Ce valoare ai avut la debitmetru? Ce valoare iti da senzorul la admisie (in mg)?
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
de tras,trage si asa,dar nu suficient(ca innainte).poate fi si din soft,deoarece am remapare facuta.dupa remapare,cand mergeam la relanti cu viteza 1,si bagam brusc piciorul in ea,patina pe sosea,asa viata ce avea.acum,trage in suturi dupa cum se trage tija de la turbina.pompa de vacum,chiar nu am de ce sa o suspectez,deoarece pana in electrovalva,face depresiune buna de tot(verificat cu limba).am si pompa,am si alt senzor de pe capacul de admisie.o sa incerc sa inlocuiesc senzorul de pe capac azi,sa vedem cum se manifesta.toate valorile mi-au iesit bune Roland,sunt si acum ca atunci cand le-am confruntat impreuna.
P.S. ms krashy,de ajutor,dar am.daca ai drum prin braila,nu ezita sa ma cauti.numai bine
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chiar sunt curios de unde se trage problema ta. dupa ce ii dai de cap te rog sa ne spui si noua unde a fost buba
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cu siguranta.vad ca numai eu am aceasta problema.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica furtunasele de vacum de sub grila stergatoarelor si terminatiile de cauciuc ale rezervorului de vacum.
Vezi ca ai un furtun care intra pe la aeroterma, in bord, la clapeta de recirculare. E posibil sa ai pierdere de vacum pe la el.
Skip ads

  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@Geo89 incearca si varianta sa tragi jos furtunul care pleaca la frana si obtureaza gaura pina ii faci proba .Nu cumva sa ai spart membrana de la servo
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Rezolvat!Am reusit astazi sa inlocuiesc senzorul de pe capacul admisiei,cu un altul care era foarte murdar,dar l-am facut bec.Acum totul este ok,se trage tija din prima.Senzorul care l-am schimbat este foarte curat,dar posibil ca e dus de tot.Acum urmeaza sa fac o proba sa vedem si cum trage.Multumiri tuturor,in special lui mikyboy si prietenului meu rolland.Toata stima pentru voi!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bine ca ai rezolvat problema. sper sa iti mearga bine de acum incolo.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
banuiesc senzorul dupa vibrochen la tine.oricum,daca gasesti un op-com,fa o diagnoza si sigur gasesti codul de eroare,apoi noi te putem ajuta.asa sa mergem numai pe presupuse,e cam aiurea.totusi sunt 60% sigur ca este senzorul de pe vibrochen.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Profesore....dar chiar umpli tot site-ul cu problema ta?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
incercati sa ajutati omul,nu sariti in capul lui.eu stiu cum e cu disperarea cand nu iti merge masina.@bozsan cauta in zona ta un coleg cu un op-com si fa o diagnoza.apoi cu codurile de eroare generate,te uiti pe net si vezi si interpretarea lor.daca nu gasesti,postezi aici si te ajutam.daca nu gasesti,decat sa te duci sa dai din start 1000 de euro,iti propun sa iti achizitionezi(si nu vei regreta)un op-com.costa 110-125 lei.iti pui masina pe tester si poate iti rezolvi chiar singur problema.stima
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai vad ca sunteti din acelasi oras ....de ce nu-l ajuti?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu mi-a cerut sa-l ajut,si acum am observat ca e din braila.am sa-i propun sa-i fac o diagnoza,gratuit!
  • ICostin268

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara.am un opel astra h 1,9,88kw ,Nu se mai accelereazã,pe o opecom mi a dat senzor map.L am schimbat si tot la fel.Mentionez ca temperatura care o înregistreazã e ok in schimb presiunea e o.Care ar fi problema,poate sa ma ajute cineva?
  • ICostin268

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Revin cu precizãri,am schimbat fuga de la map si din greșalã al inversat firele,
  • ICostin268

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am fost la cineva si le a pus cum trebuie,stie cineva dacã e posibil sa o fi ars senzorul map?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR