Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • aspe

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

As dori sa achizitionez o masina pentru familie, si m-am hotarat la opel vectra B2 caravan motorul 1.8 16v 125 cp.
As dori sa stiu in ce constau diverentele dintre b2 sport edition vs b2,.
Pe langa diferentele de design gen eleron, volan in 3 "spite" am mai gasit suspensia sport+ discuri frana ventilate.
Banuiesc ca si modelul clasic are suspensia spate independenta.
Exista diferente in ceea ce priveste cutia de viteze? este o cutie de viteze mai "scurta" decat la b2 clasic?
Banuiesc ca diferentele de consum intre cele modele sunt nesemnificative.
Daca ma voi incadra cu 12% in bucuresti condus sportiv, voi fi multumit (cu nubira 1.6 103cp am 11% si masina vede destul de des 5000 rot/min. ( trebuie sa ajung din pipera la gradinita la iancului in 25 de min, iar la ora 17.00 traficul in buc este groaznic).

Merita sport edition sau sa merg pe varianta clasica?
Nu sunt incantat ca la sport edition nu are toate geamurile electrice, iar suspensia sport cred ca o sa fie deranjanta la drumuri mai lungi.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
P.S. Daca nu am postat unde trebuie intrebarea, rog un modelator sa o mute
  • mariusboy

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut! este alegerea cea mai buna sa alegi modelul sport. in primul rind alegi o masina speciala, pe care nu o au multi, dar pe care si-o doresc multi. legat de consum nu vei reusi prea des sa scoti un consum urban sub 12 la suta, mai ales in Capitala, iar condus sportiv urci iarna la 13 la suta, poate vara un 12 la suta. iar denvelarile le vei resimti mai tare in sportiva, dar... se merita pe exterior cu virf si indesat. cei 125 cp se simt excelent pe extraurban, virajele mai largi le vei putea negocia de la 100 km/ora fara teama ca te rastorni. despre depasiri si demaraje nu mai zic. este o masina super. Si iti mai dau un sfat cumpar-o doar daca esti constient ca vei avea grija de ea si sa ii dai ce e mai bun(consumabile, piese de schimb etc) si te va rasplati si ea!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR