Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu martorul aprins.Am vazut ca multi au probleme si ar fi interesant de stiut:
-daca e un airbag sarit/lipsa cu ce il putem simula ca sa mearga macar celelalte (dupa resetare eroare cu tech,normal)
-idem pt senzorii de centuri

PS1:am citit o gramada de mesaje de genul asta si nu am gasit raspuns,asa ca nu recomandati search Smile
PS2:nu am studiat TIS ca nu il am,daca sint scheme pe acolo spuneti va rog (si in care TIS) poate ne lamurim cumva ca nu poate sa fie 'mare inginerie'
PS3:La multi ani! (cu gindul la Opel am uitat ca se termina anul Smile )
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
gasisem un post pe undeva...
dar hai sa rasp
-daca ai unul sarit sau lipsa nu se poate simula.
-doar sa stii sa intri in codul sursa al calculatorului de airbag(...)
-deci trebuie ca nr. airbag-urilor fizice sa corespunda cu nr. airbag-urilor din soft.altfel:EROARE Smile
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat recent ACU (airbag control unit) de pe vectra mea. Motivul? aveam stocata o eroare care nu putea fi stearsa cu tech-ul Evil or Very Mad aceasta eroare s-a stocat in momentul in care aveam masina foarte incarcata, si am luat o groapa destul de nasoala cu roata dreapta spate = s-a aprins becul din bord de la airbag si asa a ramas,... aprins. L-am ignorat pentru cateva luni, pe motiv ca s-a mai aprins el si cu alte ocazii, si o simpla resetare il va rezolva, ceea ce nu a fost cazul cand a venit momentul resetarii la reprezentanta Opel din Timisoara. Cica motivul care a generat eroarea (contact imperfect scaun sofer) nu mai era prezent, dar totusi, eroarea nu putea fi stearsa din memoria ACU. In concluzie m-am pus pe cautat la schroturile din Timisoara (cei din zona stiu ca sunt cateva) si am gasit unul pe la vreo 100 Euro (pretul de nou era undeva in jur la 400 euro). Omul de la reprezentanta mi-a spus ca trebuie ca ACU sa provina de pe o masina cu aceleasi nr. de airbag-uri ca si a mea, adica 2 si cu centuri pretensionate. Initial am gasit unul care dupa codurile scrise pe el aducea ca fiind din aceeasi serie, dar provenea de pe o masina cu un singur airbag, airbag-ul pasagerului nefiind "vazut" de catre acesta. Mecanicul mi-a mai spus ca aceste ACU daca sunt noi, pot fi programate cu numarul de airbag-uri si senzori montati pe masina unde va fi instalat, dar ca, odata programate, nu se mai pot reprograma. De asemenea, l-am intrebat ce facem daca gasesc un ACU care provine de pe o masina cu 4 airbag-uri, putem simula celelalte doua cu rezistente? Acesta mi-a raspuns ca se poate, dar ca nu se pot simula cei doi senzori suplimentari din usi, asa ca....in concluzie, SE POATE. Mai multe despre aceasta metoda mai putin ortodoxa de rezolvare a problemei tale, cred ca-ti pot povesti samsarii de masini...
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am o alta problema am demontat scaunele la vectra b a mea bineinteles cu bateria deconectata si dupa ce leam montat am uitat sa pun mufa la loc si am conectat bateria si am pus contactu, acum imi sta aprins martoru de la airbag in bord ce e de facut? si functioneaza airbagurile in cazu asta?
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu functioneaza, trebuie resetat calculatoru de airbag cu tech sau op-com
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR