Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • nr1cristi

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problema majora opel vectra A

Merg la drum intins... 90 km (sau 130 sau 70) cand se incalzeste masina relantiul nu mai tine daca apas pe ambreiaj si mers sa revina masina la relantiu masina NU mai poate tine relantiul! tb sa o turez eu..in sarcina masina nu moare pot merge cu ea!

(senzor acc schimbat, buji schimbate fise schimbate delcou aproape nou, am urmarit cabluri pe la motor nimic ciudat)

idei? ce poate fi? injectorul?
Skip ads

  • classicfan

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
N-ai spus ce tip de motor ai, banuiesc unul pe benzina. In cazul asta IAC-ul l-ai verificat?
  • nr1cristi

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
scuze.. am motorul c16nz benzina 1.6i IAC=ul l-am mai curatat si alimentat functioneaza!
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
pompa de sprit cum este ? daca este foarte putin uzata partea metalica din centru nu mai functioneaza cum trebuie cel putin la mine astea au fost ca aveam aceleasi simptome
Skip ads

  • nr1cristi

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
care e pompa de sprit? te referi la injector? acolo nu m-am bagat nu stiu ce sa fac... ma gandeam sa schimb injectorul dar nu am idee de preturi...
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
uite ce am gasit pentru tine
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=531145 in poza cu numarul 2 se gasesc denumirile iar respectiva pompa este in poza cu numarul 9 iar in mijloc se vede o piesa metalica care daca nu mai este intacta pe mijloc adica se vad si niste portiuni in care luciul sa dus trebuie schimbata ideal este sa gasesti pe la cineva una asemanatoare ca sa fi sigur ca aia este si sa nu dai banii aiurea
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vezi sonda lambda, scoate mufa, daca merge bine (pe cat posibil) fara ea si cum o conectezi motorul moare treaba e clara.
O masori cu voltmetru la relanti dupa 5 minute de functionare, oscileaza intre 0.1 si 1V. Dacae aproape de oricare din parti, e obosita si n-ar strica sa o schimbi.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Check engine (motorasul galben ) se aprinde ? Kilometrajul iti merge ? Este posibil sa fie si de la cablul de kilometraj.Asa cum poate fi si din alte cauze...aprindere,alimentare etc. Daca ti se aprinde martorul de avarie motor fa o diagnoza (testul "agrafa" ).Asta daca nu ai rezolvat intre timp...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR