Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare colegi forumisti.
Deci de ceva timp observ ca masina mea se zgaltaie cand schimb vitezele.
Deci dupa ce am scimbat treapta de viteza,cand ridic piciorul de pe ambreiaj se zgaltaie.
Iarasi daca merg constant cu a 2-a sa zicem pe la 1500 rpm nu are un mers constant,face un fel de balans fata-spate.
Am auzit ca ar fi vorba de o bieleta ceva ce vine pe cutia de viteze si ca aia s-ar fi dus.
Nu stiu exact cum ii spune.
Daca cineva stie cum ii spune la acea bieleta si poate si cat costa aproximativ as fi recunoscator.
Si inca ceva:De curand am observat ca face un clantanit cand bag in marsarier iar daca incerc sa bag repede caraie,ceea ce inainte nu facea.Parca si in celelalte viteze intra putin mai greu.
Oare sa fie putin ulei in cutie?
Astept un sfat din paretea vostra.
STIMA!
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
verifica pentru inceput tampoanele de pe motor si cel de pe cutie
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
se zgaltaie ce motorizare ai in primul rand?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Motorizare z16xe.Tampoanele le-am verificat superficial si par ok,dar nu le-am dat prea mare importanta deoarece am vazut undeva pe forum ca din cauza la acea "bieleta" sau ce o fi face masina asa.O sa le verific mai amanuntit si va tin la curent.
Mai astept parerile voastre.
O zi cat mai buna!
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am verificat si tampoanele motorului cu atentie si par in regula.Nu sunt crapate,rupte ,in niciun fel.Sunt asezate bine.Din ce am mai citit s-ar parea ca ar fi de la tamponul cutiei de viteze acela dinspre habitaclu,dar nu sunt sigur.La ala nu am avut cum sa ajung sa vad in ce stare e,nu am putut ajunge pe o rampa,m-am bagat pe sub masina cum am putut.Poate cineva imi da vreo parere.
O zi buna!
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt curios ce rezolvi. La mine la fel se manifesta. Nu am dat atentie pana acum, dar am sa o fac. Am impresia ca se zgaltaie cand schimb mai grabit. Am sa fiu atent cand si cum face si revin cu impresii.Am auzit ca ar mai putea fi placa de presiune.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar putea sa fie si din bobina de inductie primele simptome respectiv bujii daca se manifesta cu mers sacadat la turatie constanta...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la partea de aprindere,dar se exclude pentru ca motorul la relanti are o turatie optima,iar daca este accelerat pe loc tot la fel sta intr-o turatie optima,nu oscileaza.
Placa de presiune ar fi o posibila cauza,dar cand plec de pe loc pleaca lin si usor,fara socuri,suturi,mai stiu eu ce.
Problema ar mai putea fi,din cate am citit,din capetele planetarelor,capetele dinspre CV care e posibil sa fi prins joc.Cand o sa am timp voi da rotile jos sa verific si planetarele.
O sa va tin la curent cu ce rezolv, dar in acelas timp mai astept si pareri de la voi.
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
stationat poate sa mearga rotund motorul problema apare in sarcina sau in frana de motor si aici are dreptate colegul mikyboy ca ar fi probleme la aprindere dar cele care apar la shimbarea vitezelor duc spre, cutie, tampoane , disc ambreiaj, timonerie.Apropo nivelul si calitatea uleiului in cutie verificat? Din cate stiu eu planetarele fac zgomot dar totusi verifica
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am facut vreo 40 km in seara asta si revin cu constatarea. Si la mine se zgaltaia masina cand schimbam vitezele. Problema era din cauza ca nu calcam pedala cum trebuie. Acum la orice viteza schimbata, daca apas pedala cum trebuie nu se mai zgaltaie.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
mariustintea a scris:stationat poate sa mearga rotund motorul problema apare in sarcina sau in frana de motor si aici are dreptate colegul mikyboy ca ar fi probleme la aprindere dar cele care apar la shimbarea vitezelor duc spre, cutie, tampoane , disc ambreiaj, timonerie.Apropo nivelul si calitatea uleiului in cutie verificat? Din cate stiu eu planetarele fac zgomot dar totusi verifica

Uleiul din cutie nu l-am verificat,nici macar nu imi pot da seama cum l-as putea verifica,dar il voi schimba cat de curand,momentan nu imi permite timpul.Sper ca saptamana viitoare sa am timp de el,si cu ocazia lui ajung pe rampa si il pun pe mecanic sa se uite la nenorocitul ala de suport al cutiei pe care il banui vinovat.
Sa ne auzim cu bine!
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare din nou dragi colegi!
Cum astazi este sarbatoare am prins putin timp liber sa ma mai tavalesc pe sub masina.Am reusit sa ajung la tamponul din spate al cutiei,si pare in regula,dar am descoperit ca tamponul stanga al motorului,cel de sub baterie este praf.O sa caut unul pe la dezmembrari,asa mi-a recomandat mecanicul,poate gasesc vreunul original in stare buna,decat sa iau unul nou si de proasta calitate.
Dar cum un necaz nu vine niciodata singur,masina a inceput sa scoata un zgomot foarte enervant,un scartait ce vine din partea stanga fata.In mers scartaie de zici ca se rupe,dar in stationare daca ma apas pe masina,nu se aude nimic,la nicio roata.Telescoapele nu sunt scurse,de batut nu bate nimic,dar scartaie de mama focului si nu imi pot da seama de unde se aude zgomotul.
A patit cineva asa ceva?Astept un raspuns de la voi!
O zi cat se poate de buna!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai daca tamponul e praf, poate tot de la el se aude si zgomotul
Iti recomand sa faci un efort si sa iei tampon nou.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
scartait de obicei de la bucsile barei de torsiune...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:pai daca tamponul e praf, poate tot de la el se aude si zgomotul
Iti recomand sa faci un efort si sa iei tampon nou.

Si cum pot verifica pe loc daca tamponul scartaie?Treaba e ca scartaitul se aude la fel fie in sarcina,fie in frana de motor ,fie pe liber.Ma gandesc ca daca ar scartaii tamponul ar scartaii doar pe liber sau doar in sarcina,zic si eu.
Tampon vreau sa iau unul care sa tina cat de mult,nu vreau sa fac carpeli,dar mecanicul zice ca unul luat de pe o masina lovita care este original si sa fie in stare buna,ar fi mai bun ca unul nou care ar fi mai slab calitativ decat cel original.Mai stau si ma mai gandesc in privinta asta.
Maine poate voi prinde ceva timp liber sa ma uit la bucsile barii de torsiune.Dar daca ar fi duse,nu ar trebui sa bata?
O zi frumoasa in continuare!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
tamponu de la cutie(cel de sub baterie)este hidroelastic(are ulei in el)si daca iei unu de pe alta masina poti avea surpriza sa fie spart si vei avea un tremurat la plecarea dupa loc,eu lam schimbat ca era rupt si trepida la plecarea de pe loc,cand lam dat jos in ramasitele lui am gasit ulei,si carcasa de metal era plina de ulei,dupa schimbare nu mai trepideaza masina la plecare
de scartait,schimba bucsile de la bara de torsiune,sunt uzate si joaca bara in bucsi,sa te convingi aruca cu apa pe bucsi si fa o proba de drum,nu vor mai face scart-scart,
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Verifica si placutele de la frane. Cand se uzeaza, au o tablita care freaca pe disc. Se incinge vreo roata?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi colegi.
Placutele de frana sigur nu fac,sunt toate noi si stiu cum se manifesta sunetul placutelor.Sunetul vine de undeva de la suspensia de pe stanga,cel mai probabil de la bucsile barii stabilizatoare.Chestia ciudata este ca face doar cand se incalzeste masina,dupa 15-20 km incepe sa faca.
Astazi voi incerca sa pun niste ulei la bucsile de la bara stabilizatoare si dupa o iau la o tura sa vedem ce face.Sper ca ele sa fie vinovate.
Tamponul il voi lua nou,dar deocamdataa il las asa sa vad ce fac cu scartaitul asta,dupa aceea ma ocup si de el.
O zi frumoasa!
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare din nou dragi colegi!
Ieri m-am mai tavalit putin pe sub masina si,cu ajutorul unei seringi am pus ulei pe la toate bucsile,bara stabilizatoare,brat,jug motor,la baza arcurilor,cam peste tot pe unde putea sa scartaie.Dupa,am plecat cu masina vreo 40 km si incepuse din nou scartaitul,dar a tacut repede,probabil ca a ajuns ulei la locul unde scartaia.In timp ce eram pe sub ea,am tras de jugul motor si a scos un scartait de la bucsa din fata,cea de sub coltul barii.Am pus acolo ulei sa aibe.
Am luat si ulei pentru cutie,Vatoil 75w90 sintetic,nu am gasit GM.
Cel mai probabil voi merge azi la mecanic sa il completez si il voi pune sa se uite si el la tamponul "avariat" sa vad ce zice si el.
Sa aveti o zi minunata!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR