Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Amin
Skip ads

  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si totusi...in pofida teoriei big-bang-ului si teoriei evolutioniste mergem sa luam lumina de pasti , suntem botezati ,cununati si trecuti in lumea dreptilor cu ritualurile pe care le stim.pana la urma cine a fost primul?oul sau gaina?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ehhh ... Buna seara ...vad eu ca avem pofta de polemica pe teme religioase. Oul sa gaina nu conteaza...inaintea tuturor ...a fost o bacterie, la ''big bang'' care sa n multit a evoluat, a da posibilitatea sa mai apara inca una...si asa ma departe. Si evolutia si a urmat cursul ca sa aparem noi dupa vro 5-6 mil de ani. Iar in ce priveste "obiceiul" Pastelui, nunta , botezul si inmormatarea...chiar daca nu era ortodoxa, era catolica, muslmana sau budusta, si chiar daa nu era nici una din astea ...tot era un ritual. Vezi triburile din africa sau din amazonia. Obiceiuri....obiceiuri... Ca daca n ar fi...n am avea frica cand suntem mici...''ca ne vede cineva''...nu ne ar ma ameninta bunica ca "ne bate Doamne Doamne"...s alte tehnici d astea de manipulare, am fi ca o masnina fara maneta de frana de mana'' Daca tot e popa asa smecher...sa vina el la mine sa se spovedeasca cata "spaga'' a ma facut'', din ce bani s a faut dita mai viloiu, si Mercedes ul....si eu ...un om simplu sa i zic... ''Vaaai parinte ...pentru ce ai facut te bate Doamne Doamne''...O sa l doara n cur. Sa nu bagai textul ..."sa faci ce zce popa, nu ce fae popa'' Eiii na ...da ce ala are 4 coaie... Hai hai ... ''Taiati lemnele mai scurte sa ncapan soba''...Comunistii mai smecheri in arta manipularii s au prins si au interzis religia in unele tari (vezi URSS din nainte de 89), sa au a redus o la tacere. Religia sub orice forma a fost inventata...trebuia sa fie un mod de maipulare. Acum...daca am evoluat si nu ma punem "botul'' la toate...stiinta si tehnologia e de vina. Ce sa i faci...asta e...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaaa...si apropo...vezi ca toata povesea aia cu lumina de Paste e usr desueta si ne ducem cu totii ca interrvine obisnuinta. Ia gandeste te ca marele popor galben cu ochii oblici... danseaza de sarbatoare cu un Dragon stilizat...Oare fiind ca au fost pe pamnat inantea aparitiei povestii cu ''Nasterea si Invierea''...cam de vro 2 mil de ani...posibil sa se fi intalnit cu dinozaurii....si de acolo uite i cum danseaza cu Dragonii.... Si inainte de ou si gaina...eu cred c a fost chinerzul...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, asta cu Big Bang-ul si teoria evolutionista a lui Darwin ar fi explicatiile stiintifice preferate ale secolului 20 privind creatia si evolutia. Cica ne tragem din maimute, la un moment dat am simtit nevoia sa ne ridicam în doua picioare, apoi la un moment dat ,,ne-a cazut coada,, si într-un final am ajuns oamenii care erau stramosii nostri. Da, se vede foarte clar ca coada a cazut, dar cu mintea... hmm, aici înca avem probleme. Pentru ca nu putem fi cu mintea fixata ,,ferm,, pe-o directie, caci ce sa vezi... ne tot razgândim (la fel ca maimutele, doar din ele se zice ca ne tragem ca specie, nu?). Probabil ca atunci când ne vom stapâni mintea, si deci vom sti cum sa canalizam gândurile, intentiile, sentimentele si energiile interioare pe o singura directie, abia atunci omul va fi complet realizat (asemeni Creatorului lui).
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Auzi ... ahappyuser.... Mai scuteste ma cu "creatorul''. ''Creatorul''.....ne a creeat pt ca unii sa creaada ca suntem creatia lui....ca alfel unii mai ''indrazneti'', ca sa nu spun tupeisti... sa aiba frica...sa le mai puna in minte frica psihologica...si teama ca avem o apartenenta,.Altfel ... Unii o luau razna. Totul este o politica pe care unii n o constientizeaza. Tot ce tine ne natura ...este "hazard''. Omul poate controla, sau se poate feri, sau se poate asigura ca daca e cumpatat ...o duce bine. In final totul depinde la nivel "'micro relational''...de autocontrol. La nivel ''macro''...de stapanirea tehnicii si tehnologiei... Hai ca daca ramanem incremeniti la nivelul babei Safta sau la creierul de maimuta a lu Gigi Becali ...o s avem parte de post si rugaciune. Gigi Becali ...intre noi fie vorba este "creatia'' lu baba masa... care l a crescut sa creada de mic in povestea asta. Daaa eu, sau unii dintre noi nu doresc asta.... Sa creada unii in ... ''creator''...ca sunt liberi s o faca. In viata nu toti suntem egali ... ''cum nu sunt degetele de la o mana''... cum ''nu sunt toate zilele cu soare''...s.a.m.d. Aaaa ...sunt de acord cu ''probabilitatea'' existentei unei forte ... pe care n o pot demonstra, dar ca sa i zic "creator''...e prea mult. Dar daca iti imaginezi cu ochii mintii sau daca te uiti la documentaru "Calatorie prin spatiu"...de Discovery, si mai ai si untelevizor bun, o sa vezi ca alte forte sunt valabile in sistemul nostru solar...si in milioanele de galaxii. Pe pamant ...unii mai smecheri ca sa nu spun mai destupati la minte, au gandit cate o religie. Dar de aici pana la toata povestea...tesuta si impletita de biserica, cu religie si credinta ....e o ''infloritura si o broderie''...pe marginea temei date. Incercat sa ganditi detasat de situatie...sa fiti niste privitori de pe margine...si o sa vedeti ca lucrurile au o alta optica. Dar ... In final fiecare e ''liberul sau arbitru''....

P.S. Am vazut postarea ta aseara, prea tarziu, ca sa iti mai raspund. Soarele a aparut si azi, nu ca a vrut ''creatorul''... Ci caasa a vrut planeta pamant sa faca, Pasarile au ciripit dimineata, la fel ca irri si o s o facala fel ca maine, nu ca a vrut ''creatoru''...ci cae in ritmul lor biologic. Noi ne am trezit ...ca niste nemernici...''unii''...atii ca niste ''sfinti''...ca asa am vrut noi sa credem...
Si uite ca viata isi urmeaza cursul...ori ca vrem sa credem, ori ca nu...


Ultima modificare facuta de viforel la Dum 15 Mai, 2016 8:36 am
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaaa... Si ca sa ti dau exemplu dn zilele noastre a unui om crae trebuia crescut cu credinta si religie, avem pe ''celebrul'' ... Gigi Becali. Tu crezi ca degeaba e el credincios ? Nuuu...asta tot vointa lu baba masa a fost. Pt ca saraca femeie (mai cu minte) dupa ce l a facut, si a vzut ce "creeatura'' a zamislit, a incerca sa repare ce se mai putea si a inceput sa l educe asa. Bagajul genetic (creierul era subdezvoltat) si a incercat , saracafemeie sa ''repare'' ce se ma putea. Ca atfel, ''modelul'' asta de om....(sau maimuta cu creier mic) iti dai seama de ce rele era in stare. Veeezi...d aia i buna credinta si religia pt unii...ca sunt "scrantiti dn vrej''...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si uite aici inca un motiv pt care a aparut credinta si apoi religia.....https://youtube.com/watch?v=JqF1HU--CSk
Skip ads

  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si chinezul si arabul si ala de sta in copac si mananca banane cred intr-o divinitate .in trecut orice intamplare fericita sau nefericita era pusa in carca unui zeu .avem in noi o frica ancestrala care probabil ne determina la ananghie sa spunem-Doamne ajuta-sau nu ,unele maimute cu creier spun bagam-i-as ...asta da evolutie
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@viforel

Creatorul ne-a creat pentru ca individual prin noi sa traiasca toata maretia Creatiei (a tot ceea ce este). Si omul este creator (am scris cu c litera mica) pentru ca la interior in fiecare dintre noi exista un proces de creatie. Ca de exemplu, mancarea pe care o mananci si care prin digestie devine o parte din corpul tau, apa care o bei si devine o parte semnificativa a corpului tau (cam 70%), ficatul care ti se regenereaza, pielea si alte organe care se refac si ele. La interior, fiecare individ este la fel, dar complex precum universul (la o scara mai mica, evident). Dar noi nu suntem atenti la ce se petrece la interior, ci la ce se intampla in jurul nostru. Daca iti cade din mana pixul, il auzi ca a cazut pe jos. Dar nu auzi cum iti circula sangele prin vene, cum se intampla digestia, cum iti bate inima, cum intra si iasa aerul din plamanii care se dilata si se contracta, asta doar ca sa dau cateva exemple. Poate ar trebui sa privim mai mult spre interior, ca mai apoi sa intelegem cum este creata lumea asta la exterior. Am convingerea ca expresia ,,As Abobe, So Below,, este adevarata si se regaseste la toate nivelele creatiei dar si de faptul ca exista un Creator (o forta, o constiinta colectiva, sinele cel mai înalt, God si derivatele lui prezente in fiecare religie, etc... asa cum prefera sa-i spuna fiecare). Lucrurile sunt prea perfecte, ma refer la toata creatia care este, iar noi suntem toti UNUL, individual doar o mica parte a aceluiasi Creator.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Bravooooo...OpelAstraCaravan.......hahaahaaaha....am ras de m am tinut de burta. Asta sintetizata...starea in care ne aflam.....exact asa cum e ea.
ahappyuser....exemplul ala cu pixul si singele in vene, e ca nepotrvit. Ala din tribul ala african cae traieste in salbaticie, cad ii chioraie matele de foame, poate ca aude si sangele sand circuka prn vene, tot de foame, dar instinctul lui primar e sa se duca sa vaneze ceva...ca moare. Iar treaba cu ''creatorul" e pur si simplu subiectiva. Daca citeai postarile mele...realizai ca totul este hazard, fara ''legi''. Legile le am facut noi....sau exista legi ale fizicii, chimiei, biologiei.... Ca doar vechii greci nu le au scornit degeaba. Iti dau un sfat...mergi la Acropole si langa el este o stanca pe care sa suit Lazar si tipa la prostimea de jos dn vale.... sa n asculte de cei de sus dn templu. Eeei naaa... Ca s a n tamplat cum au vrut "unii''...siiii...ce daca, as spune eu si pe langa mine multi. Cu riscul de a ma repeta ... ''Creatorul'' este n mintea unora care cred ...dar suntem guvernati dupa alte legi...universale.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Creatorul in mod cert este in mintea celor care ,,vad,, intr-un mod cat se poate de clar toata perfectiunea creatiei, cea care este. Exista legi universale dar poti alege sa-ti traiesti realitatea in mod constient (sa ti-o creezi) sau in mod inconstient (cu mintea pe pilot automat, si doar sa constati ca ti s-a intamplat aia sau aia). De aici si diferentele de opinie, unii vad si traiesc o realitate iar altii vad si traiesc o alta realitate, ambele fiind doar fatzete (proiectii paralele) a tot ceea ce se intampla in tot ceea ce este. Tabloul este foarte larg, difera doar nivelul de perceptie (de constienta).
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Realitatea, adevarul, viata, moartea sunt certitudini. Nu exista mai multe adevaruri sau realitati appyhauser.
Altfel spus la AREOPAG cred ca se referea Viforel in Athena, si la apostolul Pavel. Abia ce m-am intors de acolo.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da da ... octav_bz... Multumesc. Nu ma tineam minte denumirea stancii...am fost acum vro 5 ani. Ce m a frapat cand am urcat pe ea...au fost niste trepte cam mari,(chiar in dreptul panoului de descriere), cred ca facute pt uriasi, si era cam lustruita...trebuia sa calci cam cu atentie, cand erai sus, ca altfel... Ma erau si cateva lumanari stinse p acolo... Era combinatia perfecta, ceara cu stanca lustruita, ca sa aluneci. Si batea cam tare vatul...in peroada aia desi era vara. Dar iti dai seama ce ''maret '' se smtea ala care statea acolo sus pe ea si tipa la prostimea de jos. Dar ce uimiti erau aia de jos...s isi zcea...''mamaa, ce tare e ala de sus''... Ehh .... printre pirmele experente ale omeniri. As zice eu ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Viata este eterna, moartea este pentru corpul fizic care ajunge la limita de uzura si se intoarce in pamânt. Sufletul nu este din aceasta lume dar revine ca sa retraiasca experienta de a fi, intr-o noua realitate. Adevarul fiecaruia este strans legat de perceptia fiecaruia, de nivelul de constienta al fiecarui individ.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
octav_bz ... Scuza ma c am scris Lazar... (ala parca era, al de l a vindecat din boala Jesus), dar sunt atatea personaje in povestea aia...ca in 1001 de nopti. De fapt actiunea tot pe pamant arab se desfasura, chiar daca erau ''actori'' evrei. dar si evreii tot un fel de arabi sunt, desi ei incearca sa ne convinga ca nu.
ahappyuser ... Iarta ma ca ti spun, chiar daca incerci sa negi adevaruri evidente, nu reuserti sa ma scoti din fire cu afirmatiile.
''Viata nu este eterna''...nimic nu este etern nici, Terra nu este eterna...Mai vorbim peste vro 5-6-7 mil de ani.... Totul are un "start'' si un ''end''... Daca incerci sa faci un amestec intre psihologie si legea fizici care spune ca''nimic nu se pierde nimic ni se consuma, totul se transforma''... si ti rezulta ''eternitatea''. Ai facut marea greaseala... Daca cineva te a mintit, sau dezinformat, spunei ca am spus eu...ca ''mananca kko''...
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Hai sa zicem ca bem un sprit si ne pupam in loc sa spargem seminte si ne scuipam.inteleg ca aveti o varsta,dar eu va suflu in ceafa aveti puterea sa spuneti acum sa zicem ca va casatoriti -Fara casatorie religioasa ,fara botez la biserica,fara popi la inmormantere?asta asa ...in numele Creatorului?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
OpelAstraCaravan...nu, ca m a intaratat, dar mi a trecut repede. Am vazut si eu multe, pan acum...multumesc la fel de urarea de varsa...Sa traim sanatosi cu toti ! Dar cand vezi ce minuni sustine cate un coleg, chiar ca ramai fara cuvinte. Ehh...de nunta nu mi mai arde, botezul l am facut, si le ce a folosit...ca zici ca i un vaccin. iar sfarsitul....l oi vedea, ca toti suntem datori...sa plecam. Iar in legatura cu ''creatorul''...hai sa o lasam asa cum a cazut, ca cica cateodata...''face dreptate''. Dar cand mor copii...ca aia chiar sunt suflete nevinovate ... e drept ? In ce mod imparte dreptatea ? Hai ca iar imi vine...si mai bine sa bem un pahar de vin, sa ne linistim...ca maine o luam de la capat.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa-nteleg ca intrebarea cu casatoria, botezul, inmormantarea erau pentru mine?

@viforel
Creatorul nu imparte dreptatea (asta-i filmul BOR, pentru enoriasii evlaviosi), el este cel ce a creat tot ceea ce este si ,,iubeste,, absolut tot ce a creat, ba mai mult a lasat fiecaruia liberul arbitru sa faca ce-l taie capul. Poti sa faci tot ce-ti trece prin cap, daca esti dispus sa suporti consecintele actiunilor tale (chiar si aici, in viata asta). Crezi ca daca vroia ca toti sa fim la fel si sa ne ducem incolonati zilnic la biserica nu s-ar fi intamplat exact asa ? Eram toti la fel si faceam tot ce trebuia facut, fara exceptie.

Ce sa vezi, nu e un an de zile de cand am citit un articol pe Internet unde Stephen Hawking admitea la un moment dat ca tot ceea ce este in jurul nostru e ,,prea perfect,, si cu siguranta exista si un Creator care le-a creat pe toate exact asa cum sunt.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat




Unde este creatorul asta (cu "c" mic scris intentionat) mare pentru acesti copii?

Nu vreau sa fiu initiatorul unor polemici, dar chestia asta cu religia e cam dusa la extrem in unele cazuri..
Se intampla ceva rau, asa a vrut creatorul...
Se intampla ceva bun, asa a vrut creatorul...
In cazul copiilor de mai sus, asa a vrut creatorul, creatorul i-a pus pe pamant ca sa se stinga inainte sa poata sa-si zica oful si inainte sa poata sa aiba si ei o parere despre viata, inainte sa poata lua o decizie in ceea ce-i priveste si in ceea ce le priveste viitorul?
creatorul (chiar daca e primul cuvant in propozitie il scriu cu "c" mic) are grija ca acesti copii sa primeasca liberul arbitru, insa nu le da o sansa la viata?
Cum poate un copil da 5 ani sa fie condamnat la moarte din cauza faptului ca a avut ghinionul sa se nasca intr-o zona unde nu are ce sa manance?
Cum poate un copil de 5 ani sa fie condamnat la o viata in care se baga tot felul de porcarii in el (citostatice) doar ca sa ajunga la 12-13 ani, cand incepe cea mai frumoasa parte din viata el sa se stinga?
Cu ce au gresit acesti copii in fata creatorului?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR