Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Raspunsul la intrebarea ta nu-l are nici BOR. Opinia mea e ca Creatorul nu face copii, nu naste copii si cu siguranta nu omoara pe nimeni.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
BOR?
glumesti nu?
tu chiar esti atat de orb si nu intelegi cum se ajunge sa fii student la teologie?
tu stii macar cat e SPAGA pentru a promova examenul de admitere la teologie?
tu iti dai seama ca 90% dintre angajatii BOR cotizeaza "mai sus" altfel isi pierd parohiile?
tu iti dai seama ca 90% dintre angajatii BOR nu vin sa slujeasca la o pomenire intr-o familie saraca si fara posibilitati?

tu ai trecut in ultima vreme prin vreun eveniment in familie (placut sau nu: nunta, botez, inmormantare) si ti-a venit preotul?
crede-ma ca la o inmormantare la care am participat in ultima vreme (6 luni), vaduva decedatului a dat si ea cat a avut preotului (dintr-o pensie de 600 de lei nu cred ca poti strange prea multi bani sa inmormantezi sotul si sa dai si la preot prea mult). i-a dat 100 de lei la preot si 50 la dascal.
cand s-a dus sa programeze prima pomana (la o saptamana dupa inmormantare), preotul i-a zis in fata ca taxa nu e 100 de lei ci e mai mare, sa se intereseze la enoriasi cat este, nu a zis exact dar i-a atras atentia pe fata...
WTF?

lasa-ma cu BOR ca ei. printre altii, reprezinta etalonul coruptiei in Romania.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Auzi ... ahappyuser ...ca poate nu intelegem... ''Creeatorul''...nu cumva e Dzeu, Allah, Buda....sau e altceva? Ca daca e asa ...pai tot el imparte ''dreptatea''...
Sau "Creeatorul'' ...''a facut'' ...si apoi cu ''impartirea dreptatii'' se ocupa Dzeu, Allah' Buda...sau cum i o mai zice... Lumineaza ne si pe noi ...ca sa stim sa nu incurcam personajele... Ca de BOR...ne am lamurit...
Postarea lui...jgyprime...este intradevar emotionanta. Eeee...de lucrurile allea cine zice ca i corect ...''creatorul'' sau Dzeu, Allah Buda...?
Ca daca i vorba de "creeator'' ...ca unul care a facut planetele...ca chiftelele pe masa si apoi le a pus la prajit....si a mai stat el s a mai scarpinat in cap, sau in fund...ca n avea inspiratie cum sa faca omul....si la nimerit asa... Si a mai baut un sprit...si a facu calul, si s a culcat ca era ametit...si a mai facut porcul....si tot asa pana sa plictisit... Eu unul ...lasa ma sa am dubii...ca ori sa inspirat cand a facut mamiferele vertebrate ...toate cu plamani, anfibienele...toate cu bronhii...zburatoarele toate ...cu pene....
Mai sa fie a naibi treaba...da natura ce dracu a facut ...daca le a facut el pe toate...? Aaaa ....m am prins ...el a facut si natura....
Maaaaa......da tare mai e ''creatorul'' asta... Nu cumva il chiama la inceput ...''Hazard" ....si apoi si a schimbat numele...in "Natura"...... Acum sa nu ma pui sa i determin si sexul lu ''creatorul''...ca poate e asexuat...sau... In fine...sper sa ne lamurim si noi ...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
In sprijinul afirmatiilor mele de mai sus va recomand sa vizionati documentarul urmator, https://youtube.com/watch?v=adH6KWbbi3Q ... vad ca ...ahappyuser... nu ne lamureste. Tot ce pot eu (si ca mine cred ca or mai fi multi) ... sa banuiesc, ca ''creatorul''...stie bine legile fizicii cosmice si chimiei. Altfel n ar juca ... biliard ... cu planetele... Sau totul este ''hazard''...dupa care apar rezultatele... Ehhh...si cand te gandesti ca sunt cateva milioane de galaxii... Are ceva de lucru...SmileSmile
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Yoga, matematica si fizica spun aceleasi lucruri : http://www.youtube.com/watch?v=c6-6H5c_7ac , iar pentru cine poate mai mult : http://www.youtube.com/watch?v=N71ixFCZupo . Obligatoriu cu rabdare si cu mintea limpede (fara spirtoase sau altele de gen).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mda...
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca fiecare e liber sa traiasca dupa cum crede.
Credinta ( de orice tip ), este credinta si nu poate fi explicata folosind logica...de asta se si numeste credinta, pentru ca trebuie sa crezi. Cine incearca sa o explice cu logica este, vorba aia, sortit esecului inca din start. Crestinismul ( ca vad ca asta este mai des amintit ) poate fi demontat in cateva minute folosind chiar Biblia, daca folosim logica.
Gandindu-ma la explicatiile curente ale oamenilor de stiinta despre originea noastra...si ele nu sunt mai mult decat niste povesti...Toate! dar toate! sunt teori, nimic demonstrat stiintific: big bang, teoria evolutiei, etc. Ca sa le consideri adevarate trebuie sa crezi...cam ca si in cazul crestinismului...
Crestinismul, ca si idee, este foarte frumos: sa fi un om bun, sa iti ajuti aproapele, sa nu urasti, sa nu minti, etc...sunt idei bune, care daca am trai dupa ele sunt sigur ca am fi mai fericiti. Problema pe care o vad este ortodoxia, catolicismul, sau alte moduri de a pune in practica crestinismul. Multi se folosesc de asta pentru a castiga din asta. Este suficient sa citest o data Bilbia sa iti dai seama ca popa nu are ce sa caute in S class, ca popa ar trebui sa fie smerit, si mai ales: sa nu fie iubitor de bani! Dar deja intram pe taramul fantasticului, prea putini preoti mai sunt ce ar trebui sa fie...


Ultima modificare facuta de S.Andrei la Mar 17 Mai, 2016 8:08 am
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cautam sa scarpinam prea mult ...''in fundul unei situatii''. Situatia este creata...si luata ca atare. Teoreticieni ... care scornesc cate o teorie proprie....sunt multi. Se screm europenii si nu numai, sa demonstreze existenta asa zisei...''particule a lu' Dzeu''...sau ''particula creatiei''... In spatiu cosmic totul este ... ''hazard''...in care este corect ca legile fizicii si chimiei sunt evidente. Dar nu opreste cineva rotatia planetei Jupiter la o apasare de buton. Sunt conjuncturi in care aceste transformari au loc in galaxia noastra sau in alte galaxii dar asta nu putem demonstra, ca este gestionata de un asa zis ''creator''. Iar ca sa stau in cap...sa vad adevarul...eu zic ca nu s atat de stupid. Parerea mea este ca ar fi bine sa hotarasca ...natiunile ca ar trebui sa schimba religiile...sa sa le unificam... Sa facem una cu elemente de la toate. Pt ca dupa cate bag de seama ...(asta in afara subiectului)...ca suntem pe un drum gresit. Da cred eu ca cineva de la varful religiilor (ca doar d aia se intrunes ei odata la cativa ani) zice ... Lasam prostimea asa...ca are o ocupatie.Are mintea ocupata cu ceva. Daca ne da o ''tema'' mai grea, nu o facem sau se pierd pe drum enoriasii... Ce am avut de spus in legatura cu ''creatorul''....am spus. Am vizonat si materialele date de ...ahappyuser... Si concluza este ca in momentul in care toti ''teoreticienii'' ajung la concluzia ca asa este cum sustin cei din ''prezentari''....si daca este adevarat , Ma inclin si le dau dreptate, pt ca nu putem nega o teore analizata de un grup internationa de specalisti. In ce privesc exercitiile yoga ...evident ca sunt un bebefciu, pt cei care au starea psihologica fragila. Cine este sanatos...vede lucrurile fara sa aiba nevoie de "suplimete''. Ca sunt s sarlatani in spatele unor miscai yoga...vezi Guru Bivolaru...propovaditorl ''citronadei'' MISA... ne am lamurt. Creeatorul ala...cine si unde o f...la capatul universului...are treaba...Sa l lasam sa si faca treaba...iar noi sa plecam linistiti la treburile noastre. Oricum timpul nostru biologic e prea mic ca sa ne faem prbleme. Orcum nu putem modfica,schimba, transforma, o situatie deca daa transmitem asta din generatie n generatie, Cred ca ar trebui sa ne dam seama ca suntem limitati ca specie...si candva dar transformare va veni incet...in zeci ,sute ,mii, zeci de mii, milioane , de ani...specia umana daca nu se adapteaza...este condamnata la extinctie
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Inca una frumoasa, pentru cei ce cred ca sunt corpul si mintea : http://www.youtube.com/watch?v=JkkfLCBntD4
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu ca ar avea legatura cu sfintitul masinii, dar am si eu o intrebare:
de unde stiu astia ce se intampla dupa moarte?
a murit vreunu si s-a intors inapoi?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, chiar el. De mai multe ori. Daca stiti lb. Engleza si sunteti interesati, la un moment dat veti gasi si documentarul in care se explica de ce (cu ce scop a revenit). Si spune el multe altele, pe care eu (la interior) le simt a fi adevarate si de aici si interesul meu in a asculta cat mai multe despre tot ce spune acest om.

Inca una complementara la cea de mai sus : http://www.youtube.com/watch?v=nimefHFk8y4
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu cred ca daca mori te mai poti intoarce.
eu nu am vazut pe nimeni care sa fi murit si sa se fi intors.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
VRAJALA... VRAJALA ... VRAJALA ... Nu ma puneti sa sap ca in spatele unei fundatii...ca o sa descopar lucruri pe care nu ati vrea sa le stiti. Ce este in spate ..... bani... multi bani ... si multi fraieri, ca o mana de smecheri sa o duca bine. Stiti cati ''predicatori'' cu fundatii sunt in America...? Ce spectacole grandioase fac ? E posibil asta, pt ca ...americanii sunt o natie de creduli. Si jidanul are o vorba ... ''in fiecare minut se naste un fraier...totul e sa ii aduni tu si sa le oferi ceva, in asa fel incat sa fie multumiti''.....Asta i legea ...consumerismului. Hai caaaa ...credeam c ai gasit ceva ce noi toti nu stiam. Cand colo... Un clip cu un escroc. De maine mi las barba ...zic c am fost in India si am stat intr un ashram... vro 5 ani, am gasit Chrisna, ''m am ridicat spre absolut'' siiii mai gasesc un ''bronzat''...de prin India... Infiintez o fundatie, si incep ''campania''....de adunat fraieri...pardon ... adepti. Sigur ...dar sigur...99%...succesul e garantat, si bunastarea mea. Conditia este sa n o afisez aici....ca sa nu dau de gol. Banii adunati, ii bag intr un paradis fiscal, ca e legal. Apoi...''Trai neneaca''....P afara ....nu aici.... Hai ca ne am lamurit...si poate am lamurit si pe altii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Iar te-ai grabit sa judeci fara sa te documentezi mai intai. Laughing Laughing Laughing

Nevermind... am renuntat.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
A fost de ajuns sa vad prezentarea ...ishafondation.org.......ce poate fi in spatele unei fundatii ... am scris mai sus.
Spre deosebire de altii, nu judec pripit dar am puterea, cu ochii mintii sa vad sau sa intrezaresc ce poate fi dincolo de gard, ca sa ma exprim metaforic, desi gardul e inalt, de beton ... si ni se lasa printr o crapatura sa vedem doar ce se vrea sa vedem. Diferenta intre unii oameni si altii este ca unii sunt dotati cu un procent de premonitie, si realizeaza ca dincolo de o situatie poate fi si altceva. Sau in anumite cazuri nu. Am spus si o sa reafirm cu tarie, ca in spatele unor fundatii pot fi nereguli.
Referitor la personajul prezentat.... nu face altceva decat sa traga niste concluzii pe baze logice ....am vazut. Lumea este guvernata dupa alte reguli si legi. Daca am fi toti asa...cine ar mai muncii ? Cum am mai progresa ? Hai caaa ...si in India e un nivel de trai...fatal. Asta de harnici ce sunt... Dar am uitat...ca ei isi hranesc sufletul nu trupul. Si ne vand gogosi d astea cu aroma de yoga. Hai hai... ca am vazut...ce era de vazut...POVESTI ...Dar cum am fost de comun acord ...fiecare crede in ce vrea....
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am citit undeva o vorba mare: religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Hahahhahahahaha......ce tareee...foarteee tareee.....pe buneee... Am pufnit in ras instantaneu cand am citit ce ai postat... djtaotao ... Am ras cu lacrimi... Da sa stiti ca are dreptate... Nu stiu cine o fi scornit vorbele astea...daaa ...tare ai dreptate .... Uhhh...ma doare burta, de ras....
ahappyuser ... Multumesc ca ai realizat (poate), ca e bine sa ti ti adevarul tau pt tine. Altfel ramanem ''friends''...si colegi de club. Fiecare cu perceptia lui despre viata. Ok ?


Ultima modificare facuta de viforel la Mar 17 Mai, 2016 6:39 pm
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cu lacrimi am ras si eu la prima citire.

Edit: Voltaire e autorul.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu apreciez parerea fiecaruia, caci fiecare om percepe viata diferit, in functie de gradul de constienta (mai sus am pus un link youtube cu Deepak Chopra in care explica cele 7 nivele). Si e valabil chiar si pentru Voltaire, caci nu exista timp... totul se intampla ACUM (trecut, prezent si viitor) în simultan.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 17 Mai, 2016 8:20 pm
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si cred ca trebuie sa recunoastem ca suntem ''perisabili'...ca sa nu spun vremelnici. ...Cautam raspunsuri la intrebari pe care cateodata le gasim, fie ca ne convin sau nu. Cautam ''modele''...Dorim ''viata vesnica''....dar cred ca doar universul cosmic este singurul ... vesnic...cu transformarile si metamorfoza doar de regulile cosmice stiute. Suntem inca pionieri in deslusirea unor ''adevaruri''... Transmitem din generatie in generatie informatia, stiinta, tehnologia... In spiritul afirmatiilor de mai sus ... ne putem utiliza mai bine resursele si putem trai mai bine... Un posibil model de dezvoltare va prezint aici ... (Atentie ...si astia cer donatii SmileSmile ) https://www.thevenusproject.com/
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR