Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • danut77dany

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2013

  • Mesaj Privat
salutare tuturor........sunt nou pe fórum si proprietar nou Opel vectra b motor 1.6 benzina din 97 si am problema cu consumul de ulei cam 1 litru la 1000 km,precizez ca un am pierderi,nu scoate fum,totul functioneaza bine si totusi uleiul dispare putin cate putin................
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa is motoarele astea. Minica ulei. Am acelasi tip de motor ca a tau. Mai poti pierde la garnitura de la capacul de motor. La mine aceea garnitura era toata crapata. E din 2 bucati (una in partea din fata si una in partea din spate).
  • sopher

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca scoate sau nu fum depinde de unde privesti spre teava de esapament. Daca privesti din picioare si dintr-o parte laterala a masinii nu prea ai cum sa-l vezi. In schimb daca privesti exact din spatele masinii aplecat la nivelul tevii de esapament o sa te minunezi ce vezi. Mai exact, priveste exact in teava de esapament de la 1-2 metri, in timp ce masina este la relanti.
  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu pot sa spun decat bine ai venit in clubul x 16 xel...papatoarele de ulei in conditii normale de lucru(exceptie motoare distruse).mergi pe sistem drujba si daca situatia se inrautateste du-o la mecanic,dar unul bun sa incerce segmentare,planeitate,etc.concluzia...bani.fum scoate...cum spunea si colegul sopher dar nu il vezi ca nu e gata motorul.logic, uleiul ala se duce undeva sub o forma sau alta de agregare iar un litru la mie e cam mult.eu bag doi litri la schimb/8000km si tot ma plang ca papa ulei...in fine mai si pierd pe la o garnitura dar f putin si mi-e lene s-o schimb-sta in portbagaj de ceva luni de zile. bafta
Skip ads

  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
apropos...ce ulei folosesti?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Incearca (sa nu se inteleaga ca o reclama) Aral Bluetronic 10w40 si
poate o sa ai o surpriza.Eu folosesc acest ulei de 3 ani si sunt f.multumit.
  • danut77dany

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2013

  • Mesaj Privat
salutare si multumesc ca ma-ti luat in seama....am mai avut 2 masini in urma cu peste 200 mii km si nu am avut probleme cu consum de ulei ,masina are aproape 200 mii km si ulei GM 10w40 care nu-mi inspira nimic bun dar asa am cumparat-o,segmentare mi se pare c-am prematur,motorul merge bine,trage bine,fara zgomot,fara fum vizibil s-au pierderi
  • danut77dany

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2013

  • Mesaj Privat
john3976 a scris:apropos...ce ulei folosesti?
GM 10w40 asa am luat masina cu un bidon de ulei tipul asta pt completare,nu mi-am dat seama ca trebuie sa completez tot timpul
  • danut77dany

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2013

  • Mesaj Privat
petricavlad37 a scris:Sal.Incearca (sa nu se inteleaga ca o reclama) Aral Bluetronic 10w40 si
poate o sa ai o surpriza.Eu folosesc acest ulei de 3 ani si sunt f.multumit.

ai avut probleme cu consumul de ulei si s-a rezolvat cu tipul asta de ulei ? o fi asa de simplu s-ai schimb uleiul si se rezolva problema ?
  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
eu spun din ce am patit< zic sa fac si eu economie si sa bag ulei original gm...in 1000 de km l-a papat aproape pe tot,apoi am bagat la loc castrol magnatec si si-a revenit.bineinteles ca a trebuit sa il dau jos pe cel vechi/ce mai ramasese, sa schimb si filtrul samd.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu fac schimbul la an si fac aprox.6000 si completez cam 200 ml.uleiurile au fiecare alta consistenta si aralul îi cade bine motorului meu.
  • rajkapur

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Este o problema frecventa la x16xel si cred ca si la altele din gama asta. Si eu am cautat o groaza de solutii: aditivi, ulei mai bun, etc...
Pana la urma s-a rezolvat cu segmentare si ce include ea.(adica plus rectificat chiuloasa si schimbat semeringuri supape).
Asa am aflat ca X16XEL nu consuma ulei... Nu e o problema a motorului in sine ca papa ulei, e o problema a motorului ca se blocheaza segmentii de ungere si apoi consuma ulei. Cred ca prin martie i-am schimbat si pana acum e totul ok.
Cred ca am luat segmenti goetze..si semeringuri tot ceva de calitate.Toata treaba, cu tot cu manopera a fost in jur de 240 euro.
Sfatul mecanicului a fost sa nu mai pun aditivi si sa pastrez tipul de ulei. Eu am luat Liqui molly 10w40
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR