Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • stely_stefanytza

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am un Vectra A motor c16nz si am probleme cu faptul ca imi cunsuma exagerat de mult si imi scoate fum negru si miroase a benzina nearsa.
Care ar fii motivele si daca a mai patit cineve aceasta problema cum a rezolvat acesta problema
Skip ads

  • classicfan

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Verifica tot ce tine de aprindere si apoi de carburatie.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ai ceva alarme aprinse in bord? verifica sonda de temperatura si sonda lambda. Ia capacu de plastic de la carburator si vezi cum pulverizeaza injectorul
  • stely_stefanytza

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu am alerma pe masina,
Mi se aprinde check engine-ul dupa cativa km de mers
Injectorul pulverizeaza ok, nu stiu sa iti spun ce cantitate de benizna la o anumita turatie o sa pun un tester sa va spun niste parametrii
MAP- functioneaza bine, nu stiu ce alt senzor de temperatura ar mai fii
Sonda Lambda am schimbat vreo 2 si tot lafel se intampla e simpla cu un singur fir

Ce am observat o fisura la tubul negru de duce la carburator, sa nu traga aer fals, dar am dar cu banda
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
pai chiar de check engine intrebam daca se aprinde.Fa un test agrafa si vezi ce coduri de alarma sant
  • stely_stefanytza

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2012

  • Mesaj Privat
O sa-l fac, o sa revin cu codurile de eroare, sau daca ajung sa pun testerul cu parametrii

Inca ceva turometrul imi indica gresit cu vreo 2-3mii in plus si oscileaza brusc, de la ce poate fii
Azi am schimbat turometrul din bord, dar nu e de la el, am verificat si firul verde pare ok, daca stie cineva de la ce ar putea fii sau s-a mai intalnic cu problema asta
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut,detin o vectra a,c 16nz iar in urma cu cateva zile i-am facut un test agrafa si mi-a dat cod 45. Am schimbat sonda lambda iar acum merge mai rau ca inainte,ai senzatia ca o tine ceva pe loc cu toate ca o accelerez si asta dureaza pana apare in bord becul galben,dupa acea totul merge normal doar ca ramane aprins beculetul galben,si codul de eroare este acelasi chiar daca am sters eroarea din calculator. Ce-as mai putea verifica la ea ca nu mai am idei,sau sa revin la vechea sonda cu care nu se manifesta asa. La multi ani la toti cei cu numele de ANDREI! Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR