Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • sopher

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Opel Vectra B 1996 X16XEL

Masina adusa de mine din Italia acum 5 ani, am pus doar ulei Mobil 10w40, consum de ulei de aprox. 1litru intre schimburi (adica la 10.000 km).
Acum un an am pus Clean High Mileage 10w40, am mers aprox. 3000 km cu acest ulei, dupa care a inceput sa manance ulei din ce in ce mai mult.
Am ajuns la "performanta" de aprox. 2litri la mia de kilometri. Precizez ca nu am scurgeri semnificative de ulei pe la garnitura de chiuloasa sau pe la garnitura de la baia de ulei.

Incerc sa inteleg ce s-a intamplat si singura explicatie ar fi ca substantele de curatare din ulei au atacat semeringurile de la supape (care sunt facute din cauciuc rezistent la temperaturi inalte). Nu pot crede ca acest ulei a afectat intr-o asemenea masura etanseitatea dintre piston si cilindru. Oricum de un lucru sunt sigur: consumul de ulei se datoreaza folosirii acestui ulei Clean High Mileage 10w40 made in SUA, deoarece inainte consumul de ulei era normal pentru un X16XEL.

Prin urmare, m-am hotarat sa schimb semeringurile la supape, odata cu schimbarea distributiei.

Va rog sa-mi dati si mie un raspuns la intrebarile:
- Ce credeti ca a afectat acest tip de ulei la motor, incat am ajuns la un asemenea consum?
- Un test de compresie m-ar ajuta sa-mi dau seama daca este afectata si etanseitatea dintre piston si cilindru?
- Trebuie segmentat motorul?
- Unde imi recomandati sa fac aceste reparatii (service-uri, persoane fizice) in Iasi?

Orice alte solutii strans legate de aceasta problema sunt bine venite.

Multumesc anticipat!
Sopher

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
era o vorba in engleza, "if it ain't broke don't fix it", tu ai vrut sa repari ceva inexistent si ai ajuns sa faci buba. Acum eu nu pot zice 100%, doar un test de compresie iti poate spune daca de acolo e problema.
Ce mi-a explicat mie profesorul de organe de masini acum multi ani, e ca nu e bine sa pui acele solutii minune decat daca masina e praf si papa mult ulei si vrei sa o vinzi, altfel va face mai mult rau decat bine. Acum eu nu stiu ce ulei e ala. Ce ne-a explicat el e ca solutiile gen duralube au granulatia mai mare si vascozitatea scazuta, si motoarele batrane care au joc mare pe piston vor beneficia de asta, si vor functiona mai bine. insa pentru motoarele care nu au joc, acea granulatie mai mare le va strica si vor avea acel joc dupa.
Acum sunt multi colegi care folosesc diferite solutii minune pentru ulei/motorina si sunt foarte multumiti de ele, eu personal sunt complet impotriva lor dar fiecare face ce vrea cu banu lui, caci pentru asta a muncit si de asta e democratie.
Din iasi eu ti-l recomand pe domnul DanCuciureanu. cauta-l pe forum si vorbeste cu el.
  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR