Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Sa va spun ce mi s-a intamplat, am fost in concediu prin Ardeal zilele trecute cu al meu opel. Consumul de ulei destul de mare: in jur de 700 - 800ml la 1000kim, cu ulei Castrol, ultima oara cu ulei Liqui Molly, ambele 10W40. Ajung prin Sibiu, raman fara ulei, nu am Liqui pt completat si necunoscand orasul nu m-am aventurat sa caut, mi-a zis un baietas de la un peco ca pot pune orice fel de ulei care are caracteristicile celui pe care il caut si pun mobile tot 10W40. Am ajuns pe la Hunedoara la o verisoara si acolo intru pe forum sa vad daca am procedat bine completand cu altceva. Bineinteles ca pe majoritatea discutiilor scria ca nu e bine sa faci asa ceva, ca au compusi diferiti tralala bla bla, etc. In fine , ma duc la un service de acolo si le spun povestea, astia zic: dom'le noi iti recomandam sa schimbi uleiul si sa bagi GM 10W40 ca e recomandat de Opel. Mentionez ca cu uleiul pe care il aveam nu mersesem mai mult de 2500km.
Sincer am ramas surprins cand am vazut pretul la GM: 100lei 5l cu filtru si schimb inclus, asa ca am hotarat sa-l schimb. Azi am venit acasa si vreau sa va spun ca masina nu doar ca a mers impecabil dar nu mi-a consumat gram de ulei, uleiul este exact cum era dupa ce am facut schimbul, intreg si curat in conditiile in care trebuia sa pun cel putin 300 - 400ml la cei 450km facuti azi. Motorul a fost segmentat acum doi ani si tipul care mi l-a facut mi-a pus tot GM in el si mi-a zis ca la urmatorul schimb ar trebui sa nu mai consume, numai ca eu m-am luat dupa unul si altul si am pus castrol = consum mare si apoi liqui molly = consum la fel de mare. Oare sa-si fi revenit asa dintr-o data motorul sau ce s-a intamplat pt ca eu nu gasesc nici o explicatie logica? Shocked Poate ma ajutati voi!
Multumesc tuturor.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
posibilsa fi fost uleiuri contrafacute, dar se stie in general ca magnatec 10w40 e un ulei slab.probabil daca foloseai un 5w40 nu mai aveai un consum asa mare.
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai cred ca tot ce se gaseste pe piata romaneasca sunt contrafacute, sau nu neaparat, dar fabricate mai stiu eu pe unde, ideea e ca nu mai e nimic de calitate. In ceea ce priveste coeficientul ala de vascozitate la rece si la cald eu stiu ca daca e mai mare atunci uleiul e mai gros si logic ar fi sa consume mai putin decat atunci cand folosesc un ulei 5w30 care e mai subtire. Oricum gradul de vascozitate a fost acelasi la aceste uleiuri doar ca nu stiu de ce din alea a consumat asa mult iar din asta nu de cunoaste.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si uite asa punem si noi Castroane in motoare.... binenteles fise tehnice care te lasa cu ochii cat roata de rezerva si alte minuni.
@katabxp - mai mergi inca 500-1.000 km si mai verifica odata. Daca nu haleste, lasa tot pe 10w40 GM , nu are rost sa schimbi la 5w30 daca motorul a fost segmentat acum doi ani.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Poate motorul tau se intelege cu GM al meu nu s-a inteles deloc.,.....
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Minunile de obicei tin cateva zile , in cazul acesta pana in max 2000 km. GM 10w40 isi pierde propietatile foarte repede, cel putin asa a fost in cazul meu , consumul era infim in prima mie de km, si incepea sa creasca simtitor dupa 2000km. La 70 ron 5 lt , cat era , eu il schimbam la 5000 km.
Dupa segmentare, am pus Liqui Mollly 5w40, am 8000km si mai am cca. 400 ml in bidon.
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Liqui Mollly am avut si eu, numai ca era 10W40, pana sa-l pun pe asta si era din ala cu nus ce aditivi dar degeaba, consuma in draci. Sa vad cum se comporta cu asta in continuare.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
kata 5w40 nu e tot una cu 10w40 , faci confuzie intre un ulei semisintetic si sintetic .deobicei un ulei 10w40 isi pierde repede proprietatile asta si in functie de motorul folosit.
daca vrei musai un ulei ieftin si bun 5w40 mergi pe aral hightronic.
Skip ads

  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de confuzie, eu sunt "amator" in ceea ce priveste masina sau motor, etc, deci vorbesc in necunostinta de cauza. Asa mi-au zis si mie diversi "meseriasi" ca daca pun un ulei cu indicii mai mari, acela e un ulei mai vascos si vezi doamne se consuma mai greu - din cauza asta am spus ce am spus mai devreme. Sa inteleg ca un 5W40 sau 5W30 e mai ok decat un 10W40? Daca e asa data viitoare o sa bag 5W30. Dovada ca nu am habar cu ce se mananca este faptul ca am tot pus diverse marci de uleiuri ca am zis si eu ca nimeresc unul mai ok pe care sa nu-l mai consume asa, altii am vazut ca se hotarasc la un ulei si merg numai pe ala. Alta treaba e ca motorul meu este destul de rulat, cred ca are in jur de 200000km si am inteles ca trebuie un ulei 10W40 la un motor mai obosit. Astept sfaturile voastre, dar sper sa aiba un punct comun, ca daca unul zice ca "la mine a mers ala bine", altul "ca la mine a mers celalalt bine, etc va dati seama ca ma faceti habuc si chiar nu mai inteleg nimic.
O explicatie pt faptul ca inainte consuma si acum nu mai consuma are cineva?
Multumesc la toata lumea pt ajutor.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Probabil ca e din cauza faptului ca la GM motoarele sunt tinute mai sus in temperatura fata de alti constructori. Si daca pui un ulei cu volatilitate mai ridicata, se consuma mai repede. De asta nici nu cred ca problema a fost producatorul uleiului (Castrol sau Liqui Moly) ci faptul ca norma uleiului nu a fost buna. Oricum, nu stiu cum ti-a dat prin cap sa pui 10W in Z18XE, fie el si segmentat...
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai atunci ce ar trebui sa pun? Majoritatea mecanicilor cu care am vorbit mi-au zis sa pun 10W40 ca e motorul mai obosit si are multi km.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai iti trebe un 5W40 cu norma GM-LL-A025 sau macar cu ACEA A3.
Skip ads

  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ok, la urmatorul schimb o sa pun 5W40 daca asta credeti ca e mai bun, dar fiind mai putin vascos nu il consuma mai repede? Eu asa dandesc, acum nu stiu daca am dreptate ca nu prea inteleg cum merge treaba asta la motor, poate imi explicati si mie.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Teoretic, 10W40, 5w40, 0W40 ar trebui sa aiba aceiasi vascozitate la cald, doar la rece difera vascozitatea. Cifra dinainte W indica vascozitatea la rece, cea de dupa vascozitatea la cald. In principiu primul e un ulei semisintetic, celelalte doua sintetice. Asa cum zice si dodo_13, foloseste un ulei cu norma GM-LL-A025 sau Dexos 2.
Discutii despre uleiuri gasesti in link-ul de mai jos, citeste ultimele cateva zeci de pagini si o sa iti faci o parere:

https://www.clubopel.com/vie...sc&start=6800
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR