Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • samy90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! Am si eu nevoie de unele lamuriri, referitoare la un Opel Zafira din 2002, inmatriculat in Franta. Masina cumparata cu 2.000 euro, la noi taxa fiind destul de mare, am hotarat sa circul cu ea in Romania, pe numele unui var cu domiciuliul stabil in Franta. Masina are rovinieta, asigurare pana pe 31.12.2013, verificare pana pe 15.07.2015, toate facute in Franta, facute pe numele varului. Eu nu am cu el niciun contract de vanzare-cumparare. Am fost la notar pentru procura(stiu ca asa trebuia, sa am o procura cu care sa arat ca nu este furata...) dar notarul a zis ca nu este nevoie, pot circula fara, pentru ca asigurarea acopera si al doilea sofer. Chiar nu trebuie procura? Sau parerile difera de la notor la notar? Pot circula cu ea mai mult de 30 de zile? Mai imi trebuiesc si alte acte decat cele mai sus mentionate? Stie cineva?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Procura nu iti transmite dreptul de proprietate asupra unui bun. Prin procura, ai doar dreptul de a semna in locul proprietarului.
Ca sa circuli legal cu o masina, nu iti trebuie neaparat procura. Masina trebuie sa aiba verificarea tehnica la zi (se face pe masina), sa aiba rovigneta platita (tot pe masina se plateste), asigurarea sa fie valabila si sa verifici neaparat sa vezi daca acopera pagubele produse de catre alta persoana care conduce masina.
Procura ar fi necesara numai in cazul in care politia, de exemplu, iti ridica talonul. Asta se inapoiaza numai de proprietarului sau altcuiva imputernicit cu procura de proprietar.
  • samy90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
OK, multumesc frumos pentru info! Si legea cu 30 de zile urmeaza a intra invigoare, sau este deja in vigoare? Sau in cazul de mai sus nu se aplica legea asta?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Legea lu' peste prajit. Circula acolo linistit si nu iti mai bate atata capul daca ai toate actele in regula si masina este si ea ok.
  • samy90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pana acum constat ca fiecare politist interpreteaza legea diferit, la unul iti trebuie procura, la altul nu. E ceva de genul autorizatiei la folie...te opreste si iti spune ca autorizatia e in regula si in localitatea urmatoare te opreste altul si iti ia talonul pentru folie...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR