Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Urmeaza sa merg in Bucuresti zilele astea sa vad un Opel Astra J care se lauda respectivul ca are carte service si totul e in regula cu masina. Teoretic ar trb sa fie la ce pret cere..

Acum va intreb, la ce ar trb sa ma uit in respectiva carte de service si la ce ar trb sa ma uit in general, in cazul in care cumva exista o problema mai populara la aceste modele.
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, sunt nou posesor al unui opel astra j.1.7 cdti, 125cp.
Masina a fost achizitionata sh, iar cel de la care am cumparato nu mi-a dat si cartea service.
Va rog frumos daca poate si doreste cineva sa ma ajute si pe mine cu o carte service printata sau un link de unde sa o pot descarca.
Eventual va rog sa imi spuneti la cat scrie in carte ca se schimba distributia( masina are 85000km ) ,eu unul cred ca nu a fost schimbata,iar vanzatorul mi-a spus ca la 120.000 km se schimba.
Multumesc .
Cu Stima ,Paul Ciocoi
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am modelul de carte kta2685 pe care il poti gasi aici:
https://www.opel.ro/content/..._ro_RO_online.pdf
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc OKTA 43, dar eu am nevoie de cartea service, unde este mentionat la ce interval de timp sau nr. de km se schimba consumabilele( curea distributie, curea accesorii, lichid racire, lichid frama, ulei cutie, filtre, etc..).
Manualul de utilizare l-am gasit si eu( al meu este in limba franceza, la fel si cel in care sunt explicate functiile plansei de bord,cum ar fi casetofonul,climei, setari ale acestora).
Dar nu gasesc niciunde manualul de service.(cel in care sunt complectate reviziile,si ce s-a inlocuit la masina ).
Multumesc inca o data pentru raspuns,sper sa fie de folos altor posesori care cauta manualul de utilizare.
O zi buna.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca o sa gasesti pe net "Ghidul de service si garantie" Iti atasez cateva poze cu paginile despre garantie si inlocuit filtre etc.





Am atasat si o poza cu confirmarea intervalelor de service. Service-ul se face la fiecare 15000km/1an (ulei, filtre etc). De distributie nu se pomeneste nimic in carte, dar la sevice-urile noastre o schimba la 60000km, cel putin cat e in garantie (asa am facut si eu). Din ce am citit, in afara se recomanda sa se inlocuiasca la 150000/10ani. In rest, in cartea de service nu mai e nimic interesant doar interventii impotriva coroziunii, piese inlocuite pe garantie, opel assistance si cam atat.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
paul2004 a scris:Buna ziua, sunt nou posesor al unui opel astra j.1.7 cdti, 125cp.
Masina a fost achizitionata sh, iar cel de la care am cumparato nu mi-a dat si cartea service.
Va rog frumos daca poate si doreste cineva sa ma ajute si pe mine cu o carte service printata sau un link de unde sa o pot descarca.
Eventual va rog sa imi spuneti la cat scrie in carte ca se schimba distributia( masina are 85000km ) ,eu unul cred ca nu a fost schimbata,iar vanzatorul mi-a spus ca la 120.000 km se schimba.
Multumesc .
Cu Stima ,Paul Ciocoi

Salut.
In Autodata scrie ca se schimba distributia la fiecare 150.000 km.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru cartea service, asta cautam.multumesc mult.
Multumesc pentru raspunsuri in legatura cu distributia.Atunci am sa mai merg cu ea asa.
Am sa o schimb intr-o luna ca trebuie schimbata si cea de accesorii( are niste dungi pe partea exterioara).
Daca pe calculator imi afiseaza oil life 84%( cand am cumparat masina era 90% ),sa inteleg ca uleiul a fost schimbat?
S-AU 84% indica uzura lui?
Multumesc.
Orice sfat este bun .
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
84% arata viata uleiului, uzura e de 16%. Dar durata de viata a uleiului o poti reseta si tu, deci nu poti avea incredere.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
paul, daca ai luat o masina sh fara carte de service, principalul lucru pe care il poti face ca sa dormi linistit este sa ii schimbi distributia. Nu amana prea mult, nu forta motorul cu acceleratii sau frane de motor puternice pana nu o schimbi. Exista doar un motiv pentru care cineva nu are sau nu vrea sa dea cartea de service a masinii....
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, nu am sa aman, sper ca intr-o saptamana sau doua sa le schimb.
Pana atunci nu am se merg cu masina decat pana la munca ( circa 5-6km ).
El mi-a spus ca din germania de unde a luat masina nu i-a dat si cartea service, eu pana sa o cumpar am fost la o reprezentanta opel pentru a-i face un test( km, erori calculator, verificare articulatii, etc ),la toate a iesit perfect.Din acest motiv am acceptat sa o cumpar fara carte service.
El de unde a cumparat masina, pe factura sunt trecuti si km( 84000), eu am cumparato de la respectivul dupa 1 luna si putin fata de factura din germania la 85570km.
Astazi am efecutat si RAR-ul, itp-ul si autenticitatea.( pretul a fost 425 ron ), am fost la circa financiara pentru taxa ( 89euro),Mai am sa fac un drum la politie pentru inmatriculare.
O zi buna si multumesc pentru sfaturi.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ai idee din ce oras si cum a adus respectivul masina pana-n Ro? N-ar trebui sa-ti faci probleme daca ai verificat nr de km la reprezentanta, dar diferenta de km e cam la limita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR