Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut,are cineva ideie unde se afla senzorul pentru kilometraj,pentru ca nu imi functioneaza vitezometrul si am cautat jos la roata din stanga la senzorul de abs si nu am decat mufa pentru abs din ce stiu,masinile care au senzorul acolo,ar trebuii sa aiba 2 mufe,una pentru abs si una pentru kilometraj,ma gandesc ca la mine poate este amplasat pe cutie,dar nu stiu unde,daca stie cineva si ma poate ajuta....Multumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce ar trebui sa aiba 2 mufe?
La masinile cu ABS viteza se citeste de pe senzorul de ABS. La Opel, in speta, de pe cel stanga-fata. Semnalul preluat de calculatorul de ABS e dat si la ECU motor, pentru a determina viteza.
Kilometrajul (distanta parcursa) se obtine prin integrarea vitezei (sau viteza se obtine prin derivarea distantei functie de timp)
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
M-am gandit pentru ca un prieten tot cu un astra G caravan are 2 mufe la butucul din stanga,eu am doar una,si ma gandeam ca ori la mine este modificat ceva,ori este pe cutia de viteza senzorul cum este la masinile fara abs....Eu detin masina de cateva zile si nu cunosc detalii despre ea si mi se pare ciudat ca firul care imi pleaca din senzor este un fir albul cum este cel cumparat de la magazin,deci imi este frica sa nu fie vreo improvizatie pe acolo,pentru ca nu este bagat in tub riflat ca toata instalatia masini..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR