Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ma confrunt de cateva saptamani cu o problema! Am facut un drum de exemplu de 50 de km mers cat se poate de normal iar la intoarcere am pus mana pe rotile din spate de curiozitate cea dupa partea dreapta era calduta dar cea stanga frigea tare pe disc nu mai zic! Am fost la un mecanic a dat roata jos si mi-a spus ca e pistonasul blocat sau ceva de genu l-a deblocat el cat de cat si nu a mai facut cateva zile astazi am mers 40 km si tot la fel frigea foarte tare Sad A mai patit cineva asa ce cauze ar putea fi? Multumesc Numai bine tuturor!
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
oricum discurile in mod normal ar trebui sa se incalzeaza daca e rece e o problema. la 40-50 de km ar trebui sa se incalzeasca chiar sa friga depinde de stil de condus. placutele stau In mod normal lipite un pic de disc. e posibil ca discul sa fie oval, pistonasul sa mearga mai greu sau chiar sa ramana bocat. de curiozitate cum arata placutele de pe dreapta sunt la fel de tocite?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Discurile nu trebuie deloc sa se incinga, in cel mai rau caz trebuie sa fie calde bine.
Trebuie reconditionat etrierul. (garnituri, culisanti, pistonas.). Se curata cu smirghel fin si apoi se monteaza la loc, dai cu vaselina siliconica pe culisanti inainte.
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel pe roata dreapta fata, am schimbat doar gfarnitura de etrier (costa 30 ron), curatat pistonul cu solutie la service. Blocatul de pistoane la roti se intampla in cazul in care masina sta pe loc mult timp (se usuca siliconul care face ungerea acelui piston). Daca mai mergi 50-60 km pe sapt, ar trebui si pistonasul, si etrierul (dupa curatare cu spray special) sa nu se mai blocheze. Alte motive in afara de garnituri n-ar trebui sa fie decat pistonul, in cel mai rau caz, de unde intervine si consumul un pic crescut, demaraj mai nimic, si discuri ovalizate la prima ploaie (discurile fiind incinse, in contact cu apa, se contracta). De recomandta este sa schimbi pistonul (am inteles ca se gasesc prin comert, eu nu am gasit) sau schimbat garnitura , sau in final, schimbat etrierul cu totul. De la dezmembrari nu recomand, ca poate iei la fel ca al tau. Mai cauta prin topic-uri, am mai citit despre asta, si sunt persoane care spun ca se poate curata si se slefuieste corpul pistonului si se aduce la stare buna , fara alta investitie. Da un semn daca a mers. Bafta.
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nislau a scris:oricum discurile in mod normal ar trebui sa se incalzeaza daca e rece e o problema. la 40-50 de km ar trebui sa se incalzeasca chiar sa friga depinde de stil de condus. placutele stau In mod normal lipite un pic de disc. e posibil ca discul sa fie oval, pistonasul sa mearga mai greu sau chiar sa ramana bocat. de curiozitate cum arata placutele de pe dreapta sunt la fel de tocite?


Placutele fata+spate sun noi de 1 luna + Discurile spate! Am fost la mecanic a dat cu putim smirghel si ceva lichid de frana parca o sa revin cu pareri dupa un drum de 40-50 km ms de ajutor
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ionut_filipescu a scris:Eu am patit la fel pe roata dreapta fata, am schimbat doar gfarnitura de etrier (costa 30 ron), curatat pistonul cu solutie la service. Blocatul de pistoane la roti se intampla in cazul in care masina sta pe loc mult timp (se usuca siliconul care face ungerea acelui piston). Daca mai mergi 50-60 km pe sapt, ar trebui si pistonasul, si etrierul (dupa curatare cu spray special) sa nu se mai blocheze. Alte motive in afara de garnituri n-ar trebui sa fie decat pistonul, in cel mai rau caz, de unde intervine si consumul un pic crescut, demaraj mai nimic, si discuri ovalizate la prima ploaie (discurile fiind incinse, in contact cu apa, se contracta). De recomandta este sa schimbi pistonul (am inteles ca se gasesc prin comert, eu nu am gasit) sau schimbat garnitura , sau in final, schimbat etrierul cu totul. De la dezmembrari nu recomand, ca poate iei la fel ca al tau. Mai cauta prin topic-uri, am mai citit despre asta, si sunt persoane care spun ca se poate curata si se slefuieste corpul pistonului si se aduce la stare buna , fara alta investitie. Da un semn daca a mers. Bafta.


Am inteles...sper sa nu fie nevoie sa schimb tot etrierul ca am vazut ca e cam scump Sad sa vad cum se comporta...si cand a dat roata jos deabia o invartea...am o impresie ca nici consumul nu era la fel..Multumesc pentru ajutor revin cu pareri numai bine
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alyn, etrierul mai greu sa trebuiasca schimbat. Se reconditioneaza.
Un set de garnituri e ~30-40 RON. Munca e mai multa...
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
jE aha am inteles...o sa verific daca se mai incalzeste sa vad cum rezolv multumesc pt. raspuns! of: cum raspuns la mai multi intr-un singur post?
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca faci ce a zis aco_008 iti garantez ca scapi de problema si scapi si ieftin la bani,daca faci ce zic alti si schimbi etrieri si pistonase si etc o scapi mult mai scump si nu cred ca este cazul,aceste probleme pot fi numite si banalitati
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu rabdare
deschisi raspunsul tau intr-un tab, in alt tab discutia, dai Citeaza la un mesaj, copy-paste....
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
OK multumesc de raspunsuri baieti !
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am patit asa. Pana nu am schimbat garniturile nu am scapat si am schimbat si lichidul de frana. Cand ai schimbat lichidul?Cand am schimbat lichidul m-am speriat, era maro. Sa nu folosesti smirghel. La mine pistonasele nu sunt de metal, sunt asa parca din ebonita sau ceva asemanator.
Skip ads

  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut aceasi gen de problema o am si eu,nu mi se incalzeste exagerat de tare discul,dar in schimb miroase a ceva?oare ce as putea face?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Depinde a ce miroase
daca miroase a gratar, ia o felie de paine la mana...
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Omegga, la tine probabil mirosul vine de la placute incinse si de la disc. Schimba garniturile la etrier si lichidul de frana daca nu l-ai schimbat in ultimii 2-3 ani.
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc rider1 de sfat/informatie.Multumesc Je de "mijhto" ca doar asa e la noi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da. La noi asa e. Postezi la "mijhto", ti se raspunde pe acelasi ton
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Nu e deloc la misto,sunt incepator,nu am nicio treaba cu mecanica masini . Ai tras concluzi fara sa cunosti. O zi buna.
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut , acceasi problema o am si eu si la mecanic unde am fost ( etrier / disc / placute ) toate astea schimbate
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Verificat si conducta de la pompa ABS spre roata- sau pistonul nu culiseaza bine.
Daca simti vibrati in pedala de frana... la franare ai discu/urile ovalizat vezi si tu ce si cum.

Din 2013 cred ca a rezolvat-o. A uitat sa ne spuna si cum a rezolvat-o, Poate ne spune acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR