Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca circuli cu viteza redusa, o faci ca sa te depaseasca, fiind transport special, deci ii dai prioritate.

2) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa reduca viteza, sa circule cât mai aproape de bordura
sau acostament si sa acorde prioritate la trecerea autovehiculelor apartinând institutiilor
prevazute la art. 32 alin. (1) lit. b) si care au în functiune dispozitivele sonore si luminoase.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La articolul 32 invocat de tine , gabriel , scrie asa:
Art. 32. - (1) Semnalele speciale luminoase de avertizare sunt:
a).....
b) lumina albastrã, care poate fi folositã doar de cãtre autovehiculele aparþinând poliþiei, jandarmeriei, poliþiei de frontierã, serviciului de ambulanþã, protecþiei civile, Ministerului Apãrãrii Naþionale ºi de cele destinate controlului circulaþiei vehiculelor din parcul propriu sau care însoþesc coloane militare, de cele ale unitãþilor speciale ale Serviciului Român de Informaþii ºi ale Serviciului de Protecþie ºi Pazã, de cele ale Ministerului Justiþiei Direcþia Generalã a Penitenciarelor, precum ºi de cele ale procurorilor criminaliºti din Ministerul Public ºi ale Parchetului Naþional Anticorupþie, atunci când se deplaseazã în acþiuni de intervenþie sau în misiuni care au caracter de urgenþã;
c)......

Adineauri se vorbea de girofarul galben , si nu de cel albastru .

Viteza redusa inseamna sa fii sub limita maxim admisa pe acel sector de drum , nu conteaza cu cat anume . As vrea sa vad cum ma depaseste un autogreder cand eu reduc de la 90km/h la 70km/h pe un drum judetean .
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La articolul 32 sint 3 puncte, tu le-ai omis pe a si c...

Eu am specificat punctul b, pentru ca acolo scrie ca esti obligat sa dai prioritate celor cu dispozitive sonore si luminoase, ca despre asta vorbeam, ca nu lasi tu tractorul sa treaca...

Ce inseamna dispozitiv luminos, gasesti la punctul c...


Art. 32. - (1) Semnalele speciale luminoase de avertizare sunt:
a. lumina rosie, care poate fi folosita numai de catre autovehiculele apartinând politiei si
pompierilor;
b. lumina albastra, care poate fi folosita doar de catre autovehiculele apartinând politiei,
jandarmeriei, politiei de frontiera, serviciului de ambulanta, protectiei civile, Ministerului
Apararii Nationale si de cele destinate controlului circulatiei vehiculelor din parcul
propriu sau care însotesc coloane militare, de cele ale unitatilor speciale ale Serviciului
Român de Informatii si ale Serviciului de Protectie si Paza, de cele ale Ministerului
Justitiei - Directia Generala a Penitenciarelor, precum si de cele ale procurorilor
criminalisti din Ministerul Public si ale Parchetului National Anticoruptie, atunci când se
deplaseaza în actiuni de interventie sau în misiuni care au caracter de urgenta;
c. lumina galbena, care poate fi folosita de catre autovehiculele cu gabarite sau mase
depasite ori care însotesc asemenea autovehicule, de cele care transporta substante
periculoase, de cele destinate întretinerii, repararii sau executarii unor lucrari de
drumuri, curateniei strazilor, deszapezirii sau tractarii autovehiculelor ramase în pana,
precum si de tractoarele sau utilajele agricole.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai sa lamurim cateva treburi :
1) Am omis intentionat literele a si c din art.32 pt ca nu faceai trimitere la ele . In momentul cand ai facut trimitere la art.32 lit.b se discuta de girofaruri galbene si nu albastre .
2) Toate sunt dispozitive luminoase , si cele rosii si cele albastre si cele galbene nu doar cele galbene de la lit.c
3) Sunt obligat sa opresc si sa acord prioritate de trecere vehiculelor de la lit.a , adica celor cu girofaruri rosii
Sunt obligat sa reduc viteza si sa acord prioritate de trecere vehiculelor de la lit.b , adica celor cu girofaruri albastre
Sunt obligat sa reduc viteza si sa circul cu atentie cand intalnesc vehicule de la lit.c , adica cele cu girofar galben
Cred ca am fost suficient de explicit .
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea...

Uite aici mai incerc o data :

2) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa reduca viteza, sa circule cât mai aproape de bordura
sau acostament si sa acorde prioritate la trecerea autovehiculelor apartinând institutiilor
prevazute la art. 32 alin. (1) lit. b) si care au în functiune dispozitivele sonore si luminoase.

Esti obligat sa reduci viteza si sa acorzi prioritate celor prevazute la art 32.
La art 32 sint 3 feluri de semnale, rosii, galbene si albastre.

La toate trebuie sa dai prioritate.
  • alex1803

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
esti obligat sa reduci viteza si sa acorzi prioritate numai celor de la art. 32 alineatul (1) litera b), adica autovehiculelor ce folosesc lumina albastra. codrin are dreptate. Wink
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Scuze, am recitit acum, cu capul limpede, asa e, codrin are dreptate...

Am avut pata oarba, nu vedeam ieri...

Cu toate ca e ilogic sa nu lasi pompierii sa treaca, ei avind lumina rosie, si sint mentionati la litera a.
  • alex1803

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai atunci cand trec pompierii, masinile lor fiind dotate cu semnale luminoase de culoare rosie, esti obligat sa iesi de pe partea carosabila, iar daca nu ai unde, sa opresti cat mai aproape de partea dreapta si sa ii lasi sa treaca. dpdv al prioritatii, ei sunt primii.
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Corect rationament, alex, si eu afirmam acelasi lucru...

Numai ca cineva mai sus, spune ca prioritate dai doar la cei cu girofaruri albastre...
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut tuturor.
am si eu o dilema, am citit ceva pe aici dar nu m-am lamurit pe deplin.
am o platforma de tractari auto si de nenumarate ori am fost nevoit sa circul cu mult mai multa atentie din cauza unor colegi de trafic care, din neatentie, nestiinta sau pur si simplu din indiferenta, nu realizeaza ca poate la o depasire ai nevoie sa fi ajutat cu o simpla ridicare a piciorului de pe acceleratie sau cand vin din contrasens i-si cumpara axul median si vrei sau nu trebuie sa tragi dreapta sau sa franezi.
deci, la obiect, consider ca un girofar galben e fffoarte util cand ai un anume gabarit, pentru afi vazut atat ziua, dar mai ales noaptea. dar nu vreau nici sa fiu oprit de militieni si sa ma intrebe de vreo autorizatie, ref. la girofar, ca in rest sunt in regula.
sunt sofer profesionist si stiu ca la anumite marfuri, ADR, e nevoie de girofar, dar eu ma refer expres la situatia mea cu platforma.
ma poate ajuta cineva cu o inf. utila si mai ales avizata?
va multumesc pt ajutor si drumuri bune va doresc.


  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:salut tuturor.
am si eu o dilema, am citit ceva pe aici dar nu m-am lamurit pe deplin.
am o platforma de tractari auto si de nenumarate ori am fost nevoit sa circul cu mult mai multa atentie din cauza unor colegi de trafic care, din neatentie, nestiinta sau pur si simplu din indiferenta, nu realizeaza ca poate la o depasire ai nevoie sa fi ajutat cu o simpla ridicare a piciorului de pe acceleratie sau cand vin din contrasens i-si cumpara axul median si vrei sau nu trebuie sa tragi dreapta sau sa franezi.
deci, la obiect, consider ca un girofar galben e fffoarte util cand ai un anume gabarit, pentru afi vazut atat ziua, dar mai ales noaptea. dar nu vreau nici sa fiu oprit de militieni si sa ma intrebe de vreo autorizatie, ref. la girofar, ca in rest sunt in regula.
sunt sofer profesionist si stiu ca la anumite marfuri, ADR, e nevoie de girofar, dar eu ma refer expres la situatia mea cu platforma.
ma poate ajuta cineva cu o inf. utila si mai ales avizata?
va multumesc pt ajutor si drumuri bune va doresc.




Eu lucrez la o firma de prospectiuni si avem niste camioane de 32 de tone pe care le tot plimbam prin tara si avem la ele si la masinile care le insotesc in fata si in spate girofare. Dar sincer nu cred ca avem autorizatii speciale. La camioane e posibil dar avem si doua Nissan Navara de insotire si din cate ma uitasem eu pe acte nu e nici un act in plus pt girofar.

Si odata ne-a oprit politia ca un sofer de pe Navara nu avea centura dar de girofar nu a zis nimica.

O sa ma mai interesez daca e si revin cu detalii.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Legislatia permite ca autovehiculele care tracteaza alte autovehicule sa aiba girofar galben. Il poti folosi fara probleme, este chiar foarte util mai ales noaptea, pe timp de ceata, ploaie, etc. Niciun politist nu te va amenda daca il folosesti cand tractezi alt autovehicul, cel putin eu n-am avut niciodata o problema de genul acesta.


Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mersi de raspunsuri.
deci e ok cu girofarul galben, si eu ma gandeam tot la fel dar am zis totusi sa ma mai informez.
colegul de la BC vad ca si tu ai tot Zamfirica, d c vrei sa mai vb eu am id mess cip077 si cine stie , poate chiar prindem vreo colaborare.


  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca sa fac si o gluma ,iei un girofar si il pui pe masina pe care o tractezi si polistitul nu se va lua de tine ,ca doar nu e pe masina ta ,
am glumit
eu zic ca e ok sa aveti girofar galben cei care tractati masinii ,mai ales pe timp de noapte
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Fiindca circul destul de des noaptea, cand vad girofarul galben, sunt mai atent decat la masinile normale.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu lucrez la o firma de prospectiuni si avem niste camioane de 32 de tone pe care le tot plimbam prin tara si avem la ele si la masinile care le insotesc in fata si in spate girofare. Dar sincer nu cred ca avem autorizatii speciale. La camioane e posibil dar avem si doua Nissan Navara de insotire si din cate ma uitasem eu pe acte nu e nici un act in plus pt girofar.

Si odata ne-a oprit politia ca un sofer de pe Navara nu avea centura dar de girofar nu a zis nimica.

O sa ma mai interesez daca e si revin cu detalii.[/quote]



salut colegule.
nu ai m-ai dat nici un semn cu ce ai promis.
  • flobucuresti

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit la carte ce scrie

http://www.codulrutier.ro/c...zarea_rutiera.php
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
legea este foarte clara.nu stiu de ce lasati loc de interpretari.din 2007 doar cativa au avut curiozitatea sa citeasca legislatia.mie mi-a iesit prin ochi de cate ori am citit-o (de nevoie).
Art 32:
a) lumina rosie obliga participantii la trafic sa opreasca în directia de mers cât mai aproape de marginea drumului;
b) lumina albastra obliga participantii la trafic sa acorde prioritate de trecere;
c) lumina galbena obliga participantii la trafic sa circule cu atentie.
(2)c) pentru lumina galbena – autovehiculele cu mase si/sau dimensiuni de gabarit depasite ori care însotesc asemenea vehicule, cele care transporta anumite marfuri sau substante periculoase, cele destinate întretinerii, repararii ori verificarii unor lucrari efectuate în partea carosabila sau executarii unor lucrari de drumuri, curateniei strazilor, deszapezirii sau tractarii, transportului si depanarii autovehiculelor ramase în pana sau avariate, precum si tractoarele care tracteaza utilajele agricole si tehnologice agabaritice. Inspectoratul General al Politiei Române poate autoriza utilizarea dispozitivelor speciale luminoase de culoare galbena pentru autovehiculele stabilite prin prezenta ordonanta de urgenta.
din ce inteleg eu,e ca nu ai dreptul sa il folosesti in trafic,pt ca oricum nu te ajuta cu mare lucru.cat despre folosirea lui atunci cand esti in pana noaptea pe marginea drumului,nu cred ca o sa iti spuna militianul sa il stingi ca distragi atentia soferilor si ca e mai bine fara el ca sa poata aia intra in tine.in caz de avarii sunt de acord cu folosirea lui.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand, salut tuturor

foarte bune citatele din lege, Art. 32, alin. 1, lit C, si alin. 2, lit. C

revenim..... de ce spui @synapse ca esti de acord cu girofarele galbene DOAR IN CAZ DE AVARIE?
eu consider, ca la transporturile cu un anumit gabarit si un spor de pericol, este un lucru ffoarte bun girofarul galben, si chiar, din proprie experienta, UTIL.

PS. m-ai gasesc cateodata natafleti, scuze... dar e adevarat, care nu cunosc legea si se arunca pe acostament de frica girofarului GALBEN care apare in oglinda retrovizoare.

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pai pt transporturile agabaritice,cele care tracteaza pe platforme,etc sunt mentionate de lege in articolul 2c.ma refeream ca sunt bune doar in caz de avarie la autoturismele personale.sper ca m-am facut inteles.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR