Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. Astazi de dimineata am "luat-o in bot" Am sa detaliez situatia si zona (pt cei care stiu ) de pe styrada hatman sendrea galata spre nicolae iorga p.piatra cum te duci spre pasaj se face coloana in fiecare dimineata , multi se baga in fata depasesc coloana . In intersectia de pe ahtman sendrea se blocheaza se baga masini ca ciupercile . astazi si deobicei cei prinsi inafara coloanei merg mai in fata pentru a nu bloca intersectia . Numai ca azi coloana aia sa facut cu mine in frunte pana fix in curba spre pasaj unde era politita ma vazut si mi-a facut semn sa merg la ei , un alt sofer ma lasat sa intru in coloana si inca 4 masini dupa mine . ideea e ca numai mie mi-a zis sa merg inainte sa fac ocol si sa ma bag iar de la capat in coloana si normal am prostestat nu am vrut am mers in continuare in coloana asa cum au facut si ceilalti . pe motiv ca nu am avut nici o intentie sa ma bag mai in fata pentru ca inainte sa-i vad deja oprisem si asteptam sa ma lase cineva sa intru in coloana . Nenea politistul deja nervos si tipand la mine ca de ce nu ai respect indicatiile si ia-m zis scurt sunt eronate si intersectia din spate e blocata sa mearga acolo sa regleze situatia. Politistul rosu la fata mi-a cerut actele ca sa imi dea amenda initial am refuzat si am vrut sa discut cu el sa ai explic dar el nu tipa sa-i dau actele ca ce imi bat joc de el .. intre timp alte masini asteptau linistite sa intre in coloana . ca sa nu ma lungesc mi-a dat urmatoarele . A condus Auto marca opel cu nr de inmatriculare is 06 xrc pe strada hatman sendrea spre n iorga si nu a respectat indicatia agentului de circulatie si nu purta centura de siguranta aici fac o paranteza centura mi-am dat-o jos cand discutam cu el .30 zile adio carnet 15 zile dovada de circulatie si 360 lei amenda. Eii eu vreau sa contest acest proces verbal pentru ca este nedrept nu m-am bagat niciodata sa depasesc coloanele dar aici am fost fortat pentru ca era blocata intersectia . Cum se procedeaza?


Ultima modificare facuta de ExpressVectra la Mie 20 Jul, 2011 12:32 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine da politia sau politaiul in cauza in judecata, ia-ti si un martor si 90% ai sanse de castig. Un prieten asa a procedat si a castigat. Pe perioada procesului ai si permisul in buzunar.
Bafta.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
contestatie in 15 zile la judecatorie.ce ai scris pe procesul verbal? ce ai semnat?
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok alta intrebare permisu a ramas la ei iar in PV nu e scrisa perioada doar articolele.

Pe pv am scris ca am fost fortat de coloana ! Crying or Very sad
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca faci contestatie la judecatorie, ei sunt obligati sa-ti dea permisul pe perioada procesului. Dupa aceea, in functie de rezultat...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand citeste acest articol Politia Iasi ca sa stii ce se intampla in regiunea ta! Plangere la tribunal, unul sau doi martori si ai sanse de peste 90% sa le dai peste bot! Scriam in urma cu ceva timp (aproape un an) ce a patit baiatul meu, cand un mare militian al Ploiestiului i-a luat permisul total ilegal, pe fapte inchipuite, numai ca a avut o altercatie verbala cu un participant la trafic, acesta din urma fiind mare consilier al primariei pe probleme tiganesti...adica in Partida Ciorilor Evil or Very Mad Mai mult....politistul la nici 3 saptamani a fost arestat 29 de zile si anchetat pentru 4 capete de acuzare penala, infaptuite inainte de acest incident, ce explica clar faptul ca acesta era total incompatibil cu "meseria" lui, fiind exclus din politie...si de atunci si pina in prezent ne judecam cu politia si jegosul tuciuriu! Ultima oara l-a adus fortat cu jandarmeria Smile ca nu vroia sa vina in instanta! Si il mai fac sa-l mai aduca inca odata cu jandarmeria....asa de-al dracu sa-mi bat joc de el! Curios este ca desi am inaintat in decurs de 10 ore plangerea, la fisc aceasta amenda nu a fost trecuta in asteptarea pronuntarii, ea fiind cuprinsa in instintarea anuala.... asa-i la noi.... Romanie play cu boi!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 12 Feb, 2010 12:51 pm
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca te-a extras din coloana ca sa te trimita la dracu, este un ABUZ!Martori, minim 2, ideal participanti la trafic, daca nu prieteni si contestatie!Bafta!
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da pai intrasem in coloana si mi-a facut semn sa ies din coloana si sa fac ocol ! pe motiv ca m-am bagat in fata. ce icare stiu zona acolo e un viraj spre pasaj si el ma vazut cu botul masinii acolo. !


Acuma se merita sa umblu sa pierd timp? 180 lei amenda 30 zile suspendare din care 15 am dovada de circulatie. Crying or Very sad ma refer sa nu investesc mai mult in dovedirea nevinovatiei timp,bani,nervi.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nooo.30 zile dupa ce expira alea 15.si afli cate zile sunt daca intrebi la ei.poti fi si 60.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:nooo.30 zile dupa ce expira alea 15.si afli cate zile sunt daca intrebi la ei.poti fi si 60.

Corect!
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da deci nu achit amenda pregatesc plangerea si o depun la politie!
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cunosc zona....si eu am patit ceva asemanator (doar ca la intersectia dintre poatie cu bulevardul socola) eu am iesit de la service bosch si voiam sa fac stanga sa urc pe podul socola si normal ca o trebuit sa ma bag in fata coloanei ca sa pot face stanga...politia o avut grija sa ma traga imediat pe dreapta....cum am rezolvat problema....amicul de pe scaunul din dreapta o scos telefonul mobil si hop cu filmatul (nu stiu de ce da cam toti politistii se inmoaie la vederea aparatului video) si ca o dovada mai puternica le`am aratat camera de supraveghere de la bosch care cica "prinde" si intersectia....pana la urma mi`o dat un avertisment scris Smile)
Ai tot dreptul sa filmezi doar esti pe domeniu public....si daca nu`i intimideaza aparatul de filmat le zici ca duci inregistrarea la superiori....
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:Da deci nu achit amenda pregatesc plangerea si o depun la politie!

Plangerea o depui la tribunal dupa ce in prealabil o "compui" pe hartiuta! Ei iti dau ceva la mana ca ai depus plangere si cu hartiuta aceea te duci sa-ti restituie permisul la politie! Cat timp dureaza judecarea cauzei esti linistit si cu permisul in buzunar! Daca castigi ramai in continuare cu el, daca nu mergi si il predai! Daca ai doi martori sau cel putin unul batos sa dea pe goarna bine contra lor, te-ai scos! Bafta!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ai recunoscut fapta constatata de el ?
a avut martori ?
ai avut martori ?
ce ai scris la Mentiuni mai exact? ai scris tu cu manuta ta sau el, dupa ce i-ai dictat tu ?
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:ai recunoscut fapta constatata de el ?
a avut martori ?
ai avut martori ?
ce ai scris la Mentiuni mai exact? ai scris tu cu manuta ta sau el, dupa ce i-ai dictat tu ?



Nu am recunoscut fapta.
Nu a avut martori.
Am martor care era in masina.
La mentiuni a scris el cce ia-m dictat " Am fost fortat de coloana"
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:
respected a scris:ai recunoscut fapta constatata de el ?
a avut martori ?
ai avut martori ?
ce ai scris la Mentiuni mai exact? ai scris tu cu manuta ta sau el, dupa ce i-ai dictat tu ?



Nu am recunoscut fapta.
Nu a avut martori.
Am martor care era in masina.
La mentiuni a scris el cce ia-m dictat " Am fost fortat de coloana"


nu ai recunoscut fapta verbal sau ai scris si la mentiuni ? ....
"mentiuni" e rubrica ta, trebuie sa scrii tu. faptul ca a scris el te poate ajuta...
Acolo trebuia sa fi scris "nu recunosc fapta"
Oricum, martorul te poate ajuta.
Sunt convins ca o sa reusesti. Merita incercat.
multa bafta
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu am recunoscut verbal iar la mentiuni a scris el ! AM fost fortat de coloana
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mihai0308 a scris:Ai tot dreptul sa filmezi doar esti pe domeniu public....si daca nu`i intimideaza aparatul de filmat le zici ca duci inregistrarea la superiori....


nu intotdeauna ai voie sa filmezi politistii si jandarmii, atunci cand ei sunt in misiune, teoretic, nu ai voie sa ii filmezi ... chiar poti fi pedepsit pentru asta ... nu stiu exact legea, hotararea sau ce dracu o mai fi si aia care prevede si sanctioneaza treaba asta .
dar multi, chiar dintre politisti sau jandarmi, nici eu nu stiu despre asta !

respected a scris:
"mentiuni" e rubrica ta, trebuie sa scrii tu. faptul ca a scris el te poate ajuta...
Acolo trebuia sa fi scris "nu recunosc fapta"

foarte multi contravenienti au rupt p.v. - ul ... si, cunoscandu-se problema, o sa ii dea castig de cauza politistului ...
trebuia sa ii spui lui sa scrie si faptul ca nu recunosti fapta constatata de el ... desi tu ai recunoscuto deja prin faptul ca ai scris ca ai fost fortat de coloana ...

DAR din moment ce el nu a scris nimic despre coloana si despre faptul ca tu ai depasit coloana / sau nu
concentreazate pe ce a scris el in p.v. - faptul ca nu ai respectat indicatiile agentului de circulatie
poti spune in contestatie ca nu ai respectat indicatiile politistului in sensul ca nu ai oprit unde a vrut el pentru ca ai fi blocat strada si ai oprit la 30 de metri mai incolo ... !
oricum ar fi ... ai sanse mari de reusita .
numai bine !
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Din ceea ce am am dedus din discutii, castigi in proportie de 95% in cazul unui proces. Ai avut martori, nu ai recunoscut fapta, la rubrica "mentiuni" a scris tot domnul militian (ceea ce se poate "exploata")... Intr-adevar, nu stiu daca merita consumul nervos (care e enorm in cazul unui proces, stiu din experienta), cheltuiala etc. Pe de alta parte, tinand cont ca "beneficiezi" de permis pe durata procesului (si aproape sigur dupa...), merita! Succes!
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
inca o chestie. atat timp cat el nu a scris in proces ca erai singur in masina, eo cred ca tu erai cu inca 3 persoane (si din start ai 3 martori). incearca sa gasesti un jurist sau un avocat sa te invete exact ce trebuie facut si studiati ce-i scris in procesul verbal rand cu rand - exista posibilitatea sa-l fi facut aiurea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR