Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • turcanu_tudor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Am achitionat de curand un Opel Astra G din 2004 motorizare disel 1.7 Cdti.
Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri.
1.Nu merge kilometrajul, asa am cumparat-o. Am dat roata jos stanga fata sa vad mufa de la ABS dar nu am vazut nici o problema acolo e totul in regula. Cum as putea rezolva aceasta problema?
2. Vreau sa schimb discurile si placute de frana (are discuri si in spate) ce firme imi recomandati ceva convenabil si la pret
3. Trebuie sa schimb ventilatorul de A/C. Vreau sa il cumpar second. Se potriveste si cele de pe benzina sau disel alta motorizare?
4. Dati-mi un sfat de unde as putea cumpara piese pentru masina
Va multumesc!
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pentru kilometraj incearca si cu niste sprai de contacte pe mufe,daca nici asa nu merge,inseamna ca senzorul este dus si ca trebuie schimbat ,aceasi problema o am si eu
  • turcanu_tudor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Maine cand ies de la munca am sa scot din nou roata si am sa dau cu putin spray poate am noroc daca nu am sa schimb senzorul. Dar ce anume trebuie schimbat ca sa stiu, senzorul de abs?
  • dixanu1986

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
rulmentul,caci are senzorul in el
Skip ads

  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut membrii clubului. As vrea sa va prezint rezolvarea acestei probleme pe care am avut-o si eu cu ceva timp in urma: de obicei senzorul se defecteaza foarte greu. In schimb se rup firele care ies din butucul rotii chiar de linga butuc. Incepem prin a identifica firul intrerupt (in cazul in care izolatia a ramas intacta) prin urmatoarea metoda : la una din bornele testerului se leaga un ac de cusut mai subtire .Cealalta borna o conectam la unul din firele senzorului. Cu acul de cusut intepam acelasi fir cit mai aproape de iesirea din butuc. Cu testerul reglat pe rezistenta trebuie sa citim o valoare apropiata de zero, In caz contrar acela este firul intrerupt. Repetam operatia si cu celalalt fir si in acest mod identificam firul (sau firele) intrerupt(e) . Odata identificat ,se rupe izolatia daca a ramas intacta si cu o surubelnita de ceasornicar se inlatira izolatia ramasa in corpul butucului atit cit sa ne permita lipirea cu un ciocan de lipit mai fin a celor doua capete. pentru verificare, conectam testerul la cele doua fire de la mufa senzorului si rotim butucul. Daca este totul in ordine pe tester citim o valoare de citiva ohmi. Se izoleaza locul lipiturii cu un adeziv in asa fel incit sa se faca si o fixare mecanica a firelor si o etanseizare .Recomand fixarea conectorului pe suportul sau cu o banda din plastic, pentru a evita pe viitor refacerea lucrarii. Dealtfel lipsa fixarii conectorului duce la ruperea firelor. Sper ca am fost destul de explicit . Lucrarea cere foarte multa rabdare dar se economisesc 3-400 euro. Va urez suces si numai drumuri bune.
  • turcanu_tudor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Bine. Multumesc. In weekend am sa incerc ce mi-ai zis tu. Sper sa mearga. Am sa revin cu un raspuns dupa ce rezolv problema
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cablul de la kilometraj sa fie rupt? eu asa am patit la un cielo din 2005. cred ca sistemul este acelasi.
  • turcanu_tudor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu nu. La opel nu e pe cablu e pe senzorul de la ABS
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ok. de retinut. ms de pont ! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR