Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • stefanjadex

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,

Am un Vectra C 2004, cu faruri cu xenon si AFL si, de ceva timp am observat ca intensitatea luminii pe faza scurta s-a micsorat.
Am observat ca noaptea, uneori, lumina farurilor celui din spatele meu este mai puternica decat cea data de farurile mele (lucru pe care nu l-am sesizat in primii ani ai masinii).

Am inceput sa caut o rezolvare. Am inlocuit becurile cu xenon (mentionez ca am pus niste becuri after market) si am polisat farurile, insa lucrurile nu s-au imbunatatit.

Apoi cineva de la un service mi-a zis ca sigur este din cauza ca lupa s-a "afumat" .
Uitandu-ma mai atent la farurile mele am observat si eu ca lupa de la faza scurta (cea cu xenon) s-a cam afumat, nemaifiind tot atat de transparenta ca la alte masini similare.
Stie cineva daca se poate inlocui aceasta lupa (si de unde asi putea cumpara)?
Sau poate daca se poate da jos si polisa fara sa stric ceva?

Sau poate nu este din cauza acestei lupe? Are cineva idee din ce cauza s-a micsorat intensitatea luminii?

Farul arata asa:


Stefan
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca s-a afumat atunci farul nu a fost original. Masinile cu faruri originale au lupele din sticla si doar cateva firme si model after-market au si ele din sticla lupele la restul sunt din plastic care in timp, in functie de calitate, se matuiesc sau se afuma cum spui tu Smile Fenomentul cred ca este aplificat si de becurile cu xenon aftermarket care au emisia de fotoni fie mai puternica fie mai concentrata decat cele originale care sunt calitativ mai restrictive...
nu cred ca vei gasi lupa separata doar sa gasesti un alt far spart dar cu lupa intacta sau unul second de pe care sa iei lupa ori sa il schimbi cu totul.
  • stefanjadex

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, insa:
- este vorba de ambele faruri, nu doar de cel din poza
- farurile sunt originale deoarece sunt primul si singurul proprietar al masinii, pe care am cumparat-o de noua de la reprezentanta, cu aceste faruri ca si optiune platita
- becurile cu xenon aftermarket le-am pus de doar 6 luni, iar lupele pareau afumate de dianinte.
Posibil sa fie doar o parere de-a mea cum ca lupele sunt afumate, deoarece nu am mai gasit o alta Vectra cu acelasi model de faruri pentru a face o comparatie intre cum arata lupele.
Cert este ca lumina pe faza scurta este mai slaba ca la inceput.

Cineva mi-a zis ca balastul de la xenoane s-ar putea sa fie de vina. Sa fie oare posibil?

Stefan
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR