Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Tobi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am pus zilele trecute pe fata placute originale cu inscriptia GM pe ele...aveti idee la ce pret ar putea fi ? le-am luat de la un prietene care le-a cumparat si nu s-au potrivit la el. Nu avea astra G..
Skip ads

  • george.N

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb si eu tamburii si sabotii/ferodourile pe spate la un z1.6xe hatchback, ce firma recomandati ?
  • george eni

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
salut intra pe www.eautomobil.ro au preturi bune.
  • george eni

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
salut intra pe eautomobil.ro au preturi bune.
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pe fata discuri Brembo, placute de frana trw iar pe spate discuri si placute bosch. De discurile Brembo nu sunt foarte multumit, masina a stat parcata cinci luni in garaj iar cand am vrut sa o urnesc din loc am crezut ca rup planetarele pana am urnit-o, totul numai rugina pe cand discurile bosch s-au pastrat foarte bine. Am fost in service si au curatat discurile de rugina ca imi sarea pedala de frana la apasare, am fost in Franta si am venit inapoi (aprox. 5000 km) iar discurile tot nu aveau acea culoare de oglinda cum sunt cele de pe spate, ele avand o culoare mai mult spre negru. La urmatorul schimb de placute frana fata voi inlocui cu discuri bosch.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut. A intampinat cineva problema la discuri frana noi cumparate si montate sa trepideze masina la franare la viteze de peste 50 60 km.h? Eu am patito cu discuri noi de la ferodo.
Cu respect,
Glontz
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai curatat rugina dintre butucu rotii si interiorul discului ?
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu am curatat nimic si nu imi aduc aminte sa fi vazut rugina, te referi in zona pe care a stat discul vechi sa fie ruginita?discurile si placutele le am schimbat impreuna cu un coleg de serviciu , sa verific cand prind putina vreme buna daca e ruginit pe acolo.
De obicei asta este o problema cand inlocuiesti discurile si se manifesta asa masina in mers? Tare imi e teama ca mi am luat teapa cu discurile si sunt/au devenit "ovale"
cu respect,
glontz


Ultima modificare facuta de glontz la Mar 20 Oct, 2015 10:47 pm
Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
E o problema, cand discurile sunt ovalizate...

Sper ca ai garantie la ele, deci mergi inapoi la mecanic, pt o verificare (constatare).

Bafta !
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Le am montat eu cu un coleg ca ma mai pricep asa la un schimb de filtre, palacute, discuri. Sa vad de la ce e problema, o sa verific partea cu rugina pe butuc in prima faza.
cu respect,
glontz
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Sigur trepidatia vine din cauza montajului,trebuie curatat locul foarte bine cu smirghel.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am dat discurile jos,cel de pe dreapta era curat,butucul abs pe care sta discul iar cel din stanga avea putina rugina,am curatat bine cu peria de sarma si am dat cu solutie w40 ca din aia aveam laindemana si a iesit toata rugina.Am pus rotile si surprizaaa ! Se comporta la fel. Solutia? Schimbarea discurilor. Concluzie ? Nu va cumparati discuri frana FERODO pentru astra g. O sa imi cumpar Ate am inteles ca ar fi cele mai bune sau Gm.
Cu respect,
Glontz
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am discuri Ferodo Premier de 7000 de km si nu imi bate deloc la franare.
Nu este exclus sa fi primit unele cu probleme, insa nu trebuie generalizat.
Totusi mizez pe montaj gresit. Curata bine zona de contact dintre disc si butuc.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu generalizez, doar am punctat un lucru despre discurile FEROD PREMIER la astra G. Le am cumparat noi, in plastic vidat de la magazin de piese auto nu de oriunde...
Si nu te supara pe mine,dar tu ai cumva glaucom!? Ce montaj gresit? Tu ai dat vreodata un disc de frana jos? se desfac 3 suruburi dupa ce dai roata jos si tot atatea se pun la loc. Am dat jos discurile si am curatat de rugina doar un butuc adica aceala de abs pe care sta discul, celalalt nu avea deloc rugina. Dupa ce am facut treaba asta masina se comporta la fel la franari putin mai bruste. In esenta dicurile pe care le am cumparat au fost prost facute, eu am rulat cu ele si le am montat in conditii optime si cum ai zis si tu: Nu este exclus sa fi primit unele cu probleme.
Cu respect,
glontz
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru in polemica referitor la cunostiinte de mecanica practica cat si teoretica, consider ca am invatat destula in facultate, pe masinile mele ai ale prietenilor.
Incerca asa ca test sa lasi o bucatica mica de "ceva" intre disc si butuc sa vezi daca iti bate, sau daca ai posibilitatea sa montezi un ceas comparator ca sa vezi abaterea.
In cutia discurilor sunt niste instructiuni, sau daca nu sunt, orice mecanic stie ca atunci cand se monteaza discuri si placute noi, nu trebuiesc aplicate franari bruste, aproximativ 500 de km (dar nu in exterior cand apesi de 3 ori frana).
E normal sa iti bata putin pana incep sa se pasuiasca piesele noi.
Daca si dupa rodaj persita problema, atunci chiar e o problema.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sa imi schimb discurile pe fata la z16se doar ca am o nedumerire.pe pompa frana scrie lucas iar pe etrier delphi.eu ce fel de sistem de franare am? Ma intereseaza mai mult pentru tipul placutelor de frana care difera de la bosch la lucas.multumesc.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Da o roata jos de pe spate si te convingi ce frane iti trebuiesc,scrie pe etrier.Banuiesc ca te referi la placutele pe spate,pentru ca la Astra G 1.6,1.7dti sau 1.7 cdti exista un singur model de placute/discuri pe fata.La 1.8 si 2.0 difera atat placutele cat si discurile fata de 1.6 si 1.7.Bineanteles,exceptand faptul ca discurile mai difera si in functie de nr de prezoane de la roata.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Placutele de pe spate difera de cele pe fata.unele sunt cu o concavitate altele cu o curbura.nu mai retin care si cum pe spate nu am vazut nimic scris pe etrier.multumesc.am 4prezoane .
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pai la 1.6 pe fata exista un singur tip de placute,alea cu sarma aia prinsa de cele exterioare.Pe spate sunt 2 modele,pt etriere Bosch sau Lucas(te lamuresti dupa ce dai o roata pe spate jos).Binenteles,ca cele de pe fata sunt diferite de cele de pe spate,fie ca i Bosch,fie Lucas.
  • Amilo2727

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
eu sunt de parere ca discurile Brembo sunt campioane insa despre placute de frana TRW pot spune ca sunt ok din ce spune un bun prieten care le-a montat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR