Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Kinohop

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare stimati colegi. Detin un Opel Vectra B2 Z16xe 2002, masina de care sunt multumit per ansamblu, insa nu singur lucru ma deranjeaza tare si nu prea pot sa ma acomodez cu ideea.
De ce modelul asta de masina are o echipare atat de slaba atat cat priveste iluminarea habitaclului ? Singura sursa de lumina este doar simpla si inestetica plafoniera din fata, care nu are nici macar un buton de on/off ci se aprinde dupa cum bine stiti din butonul lateral de lumini.
Din curiozitate astazi am demontat plafoniera, parasolarele si manerele de la pasagerii din spate in speranta ca voi gasi ceva fire trase pe acolo, insa ghinion.
Asa ca va intreb pe voi, ce solutie a-ti gasit in privinta aceasta ? Ce se poate face pentru a suplimenta putin lumina din masina, nu de alta da e cam deprimant noaptea cand vezi un singur bec in masina.
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru o iluminare mai buna poti sa pui manere cu becuri,acestea se aprind la deschiderea usiilor sau poti sa pui o a-2-a plafoniera in zona pasageriilor din spate. Si daca ai becurile stock, pune ceva pe smd si dupaia sigur vei fi multumit. Pentru plafoniera sunt placute cu multe smd-uri, dar la parasolare iti recomand sa le lasi cele originale daca vrei sa te vezi noaptea in ele,eu rar ma uit in ele,dar prietena nu se vedea bine pt ca era lumina mult prea tare la led.
  • Kinohop

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pe plafoniera din fata am o placuta cu 16 smd-uri. Am scris clar ca nu am trase firele pentru ce mi-ai explicat tu. Ideea era sa gasesc o alternativa fara sa incep sa demontez masina prin interior ca sa trag firele.
  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Kinohop fara suparare dar daca masina nu este precablata si tu nu vrei sa te apuci sa o demontezi ia-ti o lanterna in masina, eu alta solutie nu vad.
Si in legatura cu demontatul nu este mare lucru, iti iei manerele luminate, tragi firele prin chedere si nu este mare lucru de desfacut, treaba e relativ simpla.
Catalin.
Skip ads

  • Kinohop

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Spuneam asta in sensu ca nu prea ma pricep la electrica si nu am idee cum se face. Dar ai dreptate ionutcatalin93, singura solutie ar fi sa incep sa ma documentez si sa-mi fac singur treaba Smile
  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu este mare lucru, daca ai nelamuriri te pot ajuta. Nimeni nu s-a nascut invatat.
Catalin.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca poate ai duse firele pentru manerele din spate,e o panglica si daca nu le ai duse trebuie sa tragi 2 fire de la plafoniera, treaba de o ora maxim. Nu trebuie sa dai plafonul jos. Stai linistit ca nu e mare lucru,e foarte usor.
Daca nu le ai trase firele,care defapt e o panglica lata de vreo 2 cm, ai nevoie de aprox 5m de cablu,papuci mama sau chiar mufele de la manere si bineinteles manerele.
Ei + si - de la plafoniera le tragi prin laterale la fiecare,dai un pic deoparte bandou de la usi si plasticul de la stalpul din mijloc il desfaci un pic in partea de sus si incerci sa bagi firele sub plafon atata cat iti intra degetu,2-3 cm. Plafoniera de langa oglinda o poti scoate prin tragere, poti sa bagi de exemplu o surubelnita dreapta. Sper sa te ajute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR