Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Poate stie vre-un coleg,orice idee sau sfat legat de valoarea unui set de tacamuri si un ceas foarte vechi.
Tacamurile sunt cumparate de bunica mea de la Moscova in 1960-1962.
Ceasul este primit de strabunica mea in 1907 cadou,vreau sa le aflu valoarea si sa le vand pentru ca nu ma leaga nimic sentimental de el.Am incercat pe la diverse magazine cu antichitati in multe locuri au incercat sa ma prosteasca ,de exemplu la o casa de amanet au vrut sa-mi dea 50 lei pe ceas iar tacamurile cat pe aci sa le dau cu 500 lei,cand am primit un mesaj de cineva ca imi da 800 dar sunt convins ca valoreaza mult mai mult si nu as vrea sa ma pacalesc sa fac pomeni .
Ceasul este marca Amuleto si din ce mi-a explicat un nene ceasornicar batran ca ar fi fost facut inainte de primul razboi mondial dar mai multe detalii nu a stiut sa-mi dea.Pe google am gasit un singur ceas Amuleto in colectia cuiva ,dar la fel fara detalii.
Tacamurile sunt ceva cu Mhu Pe wikipedia am gasit ceva http://en.wikipedia.org/wiki/Kolchug-Mizar dar tot nu pot sa-mi fac o parere.O sa pun niste poze poate cineva isi da o parere un sfat o idee orice,si daca ma poate lamuri cineva ce sunt obiectele alea gen pahar.Multumesc pentru eventualele pareri.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
doar ca cauti pe situri de profil
aici cam greu sa gasesti un raspuns
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am tot cautat ,de tacamuri am aflat cat de cat 10-20 % informatii,dar de ceas absolut nimic,inteleg ca e greu dar sunt colegi destui,poate o fi careva colectionar,ceasornicar,poate poate ,cine stie...
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca un muzeu te-ar putea lamuri chiar daca platesti expertiza.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ceasul cam aia e valoarea 50 ron.daca iti da cineva si atat.e un mecanism vechi "cilindru" de pe la 1900.nu prezinta interes pt colectionari mai ales ca e de dama.prin anii aia multi bijutieri/mesteri isi puneau numele pe ceasuri.puri si simplu cumparau mecanisme si cadranele si carcasele le faceau singuri.doar daca pietrele sunt pretioase atunci ii creste valoarea. nu tot ce e vechi e si scump/cautat.
daca nu esti convins de ce spun vezi ca exista forum dedicat.poti intreba si acolo.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru detalii,au mai ramas tacamurile de lamurit daca stie vreun coleg?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa trimiti un e-mail cu poze la muzeul brukenthal din Sibiu si poate primesti un raspuns si chiar o oferta daca sunt interesati...
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu un muzeu accepta donatii ,nu cumpara obiecte,o sa incerc si asta ,merci de sfat
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu am cunostinte despre argintarie insa traducand "tacamuri argint" cu google
translator a reiesit "серебряные столовые приборы".
Cautand dupa "серебряные столовые приборы" si marca "ЗИД " am gasit,
de exemplu : http://www.sobiratel.net/topic46439.html
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Despre tacamuri- e stantat MNT-si pretul-37 copeici sau 55 copeici-moneda subdivizionara a rublei.Acum asta nu are nici o relevanta in aflarea valorii actuale.Posibil sa fie un aliaj cu argint (alpaca parca).
Exact din astea avea si bunica mea,si tin minte ca eram fascinat de cutite,pe care le-am distrus pentru ca imi placea faptul ca erau umplute manerele cu nisip.Credeam de fapt ca e ascuns ceva acolo.. Embarassed Deh,la 5-6 ani visezi la secrete si comori ascunse..
PS-Cele 2 chisele pt dulceata,cu interior de sticla le am si acum.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Smile @superdragos Smile))) tare
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Uite-le aici..

Suplimentar au si cate o mini-lingurita.
alexneb1 a scris:,si daca ma poate lamuri cineva ce sunt obiectele alea gen pahar.

Cred ca alea mai aveau ceva de sticla si se foloseau la ceva gen turnat lapte in cafea,sau ceva in genul..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR