Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Va rog sa-mi spuneti daca cineva de pe club are cont pe Ebay.de . Am de cumparat ceva de pe Ebay.de si vanzatorul nu vrea sa ma lase sa licitez (pentru ca sunt din RO ) . Spune ca a avut multe probleme cu cei din afara si nu se mai risca . Nu accepta decat licitarea de pe un cont de pe Ebay.de . Nu accepta nici o suma platita in avans ca si garantie . Absolut nimic .

Multumesc .
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu are cum sa nu te lase, licitezi si gata
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Daca ai cumparat pe Ebay cunosti aceasta problema .Iti dau link-ul si liciteaza cu 1 euro in plus de test ca sa vezi . Te poate lasa sa dai mesaj sau nu si la licitat la fel . Depinde cum pune anuntul .

Multumesc .
  • Basti77

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Esti user verificat ?

Eu am facut contul de ebay pe Anglia. Dupa ce am licitat prima data contul a fost blocat, nu mai puteam licita, chiar am pierdut produsul.

Am trimis email la ebay si mi-au spus ca am suspendat contul pana ma verifica, pentru verificare mi-au cerut o copie a actului de identitate si o factura de utilitati cat mai recenta. Am trimis copia de CI stantata VERIFICARE si fara ultimele cifre de CNP si serie si ultima factura de la Unicredit a decontului de casco.

Au deblocat contul iar acum apar ca USER verificat. Am cumparat produsul pierdut, am mai cumparat inca 2, toate de pe ebay.fr, am cumparat din China, Taiwan si totul este OK acum.

Posibil acel vanzator sa fi ales ca nu accepta (nu trimite) in Romania, tocmai ca nu este USER verificat si nu ai calificative inca (pozitive). Din pacate romanii sunt vazuti cam prost pe ebay, mai ales daca ai cont neverificat.
Skip ads

  • AURASIMONA

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010 A 2.8 ner
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
B74LEL a scris:Salut ,

Va rog sa-mi spuneti daca cineva de pe club are cont pe Ebay.de . Am de cumparat ceva de pe Ebay.de si vanzatorul nu vrea sa ma lase sa licitez (pentru ca sunt din RO ) . Spune ca a avut multe probleme cu cei din afara si nu se mai risca . Nu accepta decat licitarea de pe un cont de pe Ebay.de . Nu accepta nici o suma platita in avans ca si garantie . Absolut nimic .

Multumesc .

Am cont pe Ebay.de, o gramada de calificative pozitive si adresa de livrare in Germania. Da mi nr de licitatie , spui ce si la ce suma si ti cumpar tot ce vrei.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Link-ul care ma intereseaza este - http://www.ebay.de/itm/ws/e...61065691658.html. E vorba de un calculator de confort pentru Adudi A4 . Se termina in 13 ore . Restul de detalii le ai pe PM . Daca mai trebuie ceva , te rog sa-mi spui . Daca reusim ar fi super ok pentru mine . Unchiul meu are un Audi A4 si i-a intrat apa la pedale de la un canal de scurgere infundat de la baterie . Neavand geamuri electrice pe spate gaseste foarte greu ceva care sa-l ajute . Daca vrei , da-mi te rog o adresa de mail si-ti trimit discutia cu el ca sa te convingi ca doreste doar cont de Ebay.de .

Multumesc .
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

@Basti77 Very Happya sunt user verificat . Cumpar de 3-4 ani . Problema cu Ebay.de este ca omul a avut probleme cu cei din afara Germaniei si prin urmare nu mai doreste complicatii . Am 177 de calificative 100% pozitive . Iar vanzatorul are 238 de calificative .

Multumesc .
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu am fost niciodata in Germania,dar din auzite stiu ca nemtii sunt cam scarbosi cand vine vorba de alte tari,am incercat si eu sa cumpar niste ulei de la ei(ebay.de),dar din pacate majoritatea trimit doar in DE si cei care intr-adevar trimiteau in Europa aveau o suma pe transport destul de piperata pentru ce cumparam. Parca si cei din UK sunt la fel,dar mai scapa cate unul mai maleabil,oricum China ramane Nr.1
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sincer am mult mai mare incredere sa cumpar din DE decat din China, insa da unii opteaza sa nu trimita in RO , si asta nu fiindca fac discriminare, ci doar fiindca sunt prea putini clienti si atunci nici nu iau in calcul destinatia respectiva. Eu mai mult am cumparat direct de pe site-urile nemtesti si nu de pe ebay ( aceasi firma, dar pretul produsului pe site-ul lor e de obicei mai mic decat pun ei pe ebay ) si daca vorbesti cu ei, email sau ii suni, deobicei iti si trimit. Ideea e ca plata intotdeauna sa fie in avans, asta e regula nr. 1. si ca sa ai si tu o siguranta exista PayPal unde poti sa-ti asiguri suma si la revedere.
Preturile nici nu pot fi comparate, adica la TV-urile pe care le-am cumparat erau si diferente de 20 de mil ( pretul din Germania cu tot cu transport ) asa ca la diferenta asta merita sa cauti un pic mai mult si sa-i dai de capat in final. Da transportul in anumite situatii costa destul de mult, insa am avut si transport de 40 kg pe care am platit doar 60 de euro, conteaza mult si ce contracte au ei cu UPS, DHL etc.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E adevarat ce scrie aici? http://www.romaniaforum.ro/...4-ce-este-paypal/

Serviciul oferit de PayPal.com functioneaza ca un cont bancar, cu diferenta ca printr-un cont PayPal totul se realizeaza din fata calculatorului, prin intermediul unei conexiuni la Internet.
Un utilizator PayPal il poate "alimenta" contul cu o anumita valoare cu ajutorul unui card bancar compatibil cu platile online. Banii vor fi retrasi din contul traditional si mutati in cel electronic.
Este important de stiut ca aceasta operatiune nu presupune nici o extrataxa, transferul banilor fiind in sine o plata online, bancile din intreaga lume avand comision 0.
Platile pe site-uri web din contul PayPal reduc la minimum posibilitatea fraudelor in defavoarea utilizatorului, intrucat folosind acest serviciu nu mai este necesara divulgarea datele personale.
Contul Paypal este gratuit.
Nu exista taxe pentru clienti care trimit bani din conturile PayPal, dar exista o limita pentru cantitatea de bani care poate fi platita, care poate fi incasata sau retrasa din contul personal.
Exista mai multe tipuri de conturi la care variaza taxele si sumele maxime care pot fi transferate.
La inceput poti retrage o suma maxima de 500 Euro zilnic (depinde de tipul de cont).
Clientii din afara Statelor Unite vor plati o taxa nominala la inceput pentru retragere.
Daca ai afaceri importante de realizat trebuie sa alegi un tip nou de cont.
Conturile deschise de catre utilizatorii romani au totusi o serie de restrictii. PayPal in Romania ofera posibilitatea retragerii de bani.

De exemplu: la un produs de 7,33 euro si taxe transport 2,90 euro (total 10,23 euro), se mai plateste ceva?
(Din Polonia in Romania ar fi)
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pana la paragraful Contul Paypal este gratuit. pot sa confirm totul.
Mai incolo nu am testat, nu am incercat.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Contul PayPal este gratuit, insa utilizarea lui nu. Daca eu trimit bani ca si cadou lui X, platesc comision de tranzactie / trimitere Y% din suma, taxa relativ mica.
Daca eu cumpar de la X, atunci X plateste comisionul tranzactiei Y% din suma.
Daca eu am primit bani in contul de PayPal, pentru a-i retrage in contul bancar si implicit cash disponibil, platesc comision as spune eu cam usturator pentru RO (prefer sa ii tin acolo si sa platesc ulterior altceva)

Unele site-uri de vanzari, precum eBay leaga contul de PayPal la contul de cumparator si astfel avem comisioane o idee mai mici.

Intotdeauna am fost vazuti cu reticenta de marile tari, inclusiv rasa galbena..., cu atat mai mult cand vine vorba de tranzactii. Cunosc destule persoane, ce au cumparat diverse produse in general ieftine, dar fara TrakingNO, implicit posibilitatea de a se vedea daca a primit produsul. Dupa ce a primit produsul, a mai stat o perioada si a deschis disputa pe PayPal sau site-ul vanzator cum ca nu a primit produsul. In general, isi primesc banii inapoi, insa cel ce a trimis, va refuza ulterior sa trimita in zona respectiva.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu folosesc paypal de cativa ani, este foarte usor de folosit(doar adresa de mail + parola) plus ca e sigur, daca nu primesti produsul in 40 de zile iti returneaza banii. am comandat recent pe ebay in germania si am platit cu paypal, am primit produsul + o punga de bomboane bonus Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR