Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • crissti

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt posesorul unui opel astra h si vreau sa stiu ce semnifica butonul care se afla in partea stanga ...langa cel de avarii si are inscriptionat p el DDS....am observat k e si martor in bord
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
despre DDS am fost ieri la Gold-Platin Iasi cu un prieten care are astra h si am intrebat si noi ce inseamna DDS. Am fost foarte uimiti sa vedem ca si ei se intrebau unii pe altii dar oricum toti o dadeau cu "sistem de monitorizare a presiunii in pneuri". Pana la urma a venit unul care se vedea ca "cunoaste meserie" si a spus ca e intrdevar de la pneuri. e un sistem care monitorizeaza presiunea in pneuri dar nu prin senzori ci prin ceva cu inclinatia masinii. deci per total daca mergi mult timp cu masina cu o roata mai moale la un moment dat te anunta. Acel prieten al meu a patit asa si a stins dds-ul oprind motorul si dupa aceea a tinut apasat butonul pana s-a facut galben ledul si dupa aceea s-a stins. cel putin asa am aflat eu.
DDS - Deflation Detection System

mai nou am gasit si asta:

"Chiar si cand o roata pierde din presiune, senzorii lui DDS - adica un alt sistem - remarca scaderea diametrului rotii si dau o informatie celui de la volan. Daca ai bani de TPMS- sistemul de monitorizare precisa a presiunii in pneuri te avertizeaza la pierderea a 0,1 bari. Care-i diferenta fata de DDS? TPMS este mai scump, dar mult mai precis; DDS te avertizeaza doar la pierderea a 30% din presiune!"

Cred ca asta spune totul. Have fun and no flats! Smile)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DDS monitorizeaza presiunea in pneuri mai rudimentar decat senzorii .
Eu am si senzori si DDS si am schimbat rotile originale ale masinii cu niste jante civilizate si nu mai am senzori ci numai DDS Very Happy .
Parerea mea : DDS , senzori presiune , bla bla inutili .

Ce a facut prietenul tau l-a initilizat . Dupa ce vii de la Vulcanizare cu rotile aranjate apesi DDS-ul pana clipeste si se initializeaza . Din momentul ala monitorizeaza inclinatiile masinii
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o "problema". S-a aprins pe bord semnul de DDS, in BC nu mai imi arata presiunea in roti. Masina se comporta normal, doar ca este deranjant sa ai aprins o avarie in bord. Am incercat sa resetez sistemul, insa nu vrea de nici o culoare.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil s'au terminat bateriile. https://www.clubopel.com/vie...zor+presiune+roti
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cel mai probabil s'au terminat bateriile. https://www.clubopel.com/vie...zor+presiune+roti


la 10 min dupa ce am scris postul am plecat cu masina....a disparut avertizarea din bord si senzorii indic corect. Nu imi dau seama ce a avut de o zi au facut figuri. Daca mai face pe viitor asa o sa ii desfac sa le schimb si eu bateriile.....masina e ca a ta din 2005.

ms oricum de promptitudine Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu te agita prea tare ca dupa ce l'am reparat pe ala au cedat ceilalti in scurt timp. Si de atunci circul cu cate 2-3 pene in display. Laughing
  • adriancristina

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
crissti a scris:sunt posesorul unui opel astra h si vreau sa stiu ce semnifica butonul care se afla in partea stanga ...langa cel de avarii si are inscriptionat p el DDS....am observat k e si martor in bord


Crissti: DDS inseamna Deflation Detection System - system de detectare a pierderilor de presiune cuplat cu ABS
TPMS Tyre Pressure Monitoring System un DDS mai avansat cuplat pe ESP, are un sistem propriu si alti senzori in valve.
  • Yndyanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2013

  • Mesaj Privat
am si eu problema.... cu aces DDS ... am senzorii in toate cele 4 roti.. imi apare in bord cand tin apasat pe dds .. etc .... in meniu BC nu imi apare presiunea rotilor Neutral ... apar doua liniute la fiecare roata , de ce ? mi sa spus sa nu fie cumva azot si sa nu citeasca senzorii dar nu cred... sa fie de la sigurante , relee ? functia este activa.
exemplu : [img]http://postimg.org/image/vs5ikr7c3/[/img]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR