Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Astra G din 2001 si de ceva timp se aprindea semnalul pentru service ( nu stiu cum se numeste) in timp ce mergeam cu ea pe autostrada. Doar daca depasesc cca 110km/h incepe sa se aprinda si motorul nu mai trage asa de bine. Dupa un timp (1 an) nu s-a m-ai aprins, dar astazi a inceput din nou si nu doar la viteza de 110 ci si 20,30,40... plus ca acum imi mai arata un semnal de avertizare pentru ventilator si a inceput sa se opreasca aerul in masina. Aveti vreo idee ce poate avea? Dupa parerea mea cred ca este turbo de vine pentru martorul de service. Am atasat si o poza...
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci o diagnoza ,sa o pui pe tester .
Pana atunci fa testul cu pedalele(citire erori cu metoda pseudo-agrafa) : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014
Tin sa cred ca iti intra motorul in limp-mode la viteza de nu mai trage si ii taie alimentarea.
Pune codurile de eroare si te ajutam.
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am reusit sa fac cum mi-ai spus, dar nu reusesc sa citesc un cod deoarece palpaie prea repede. daca pun un video ma poate ajuta cineva?
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Posteaza un filmulet ,e mai ieftin decat un tester.
Skip ads

  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be uite aici, poate ma poti ajuta si pe mine
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai 2 coduri de eroare: 0335 ,1540
p0335 = senzor turatie sau crankshaft .El e responsabil cu limp-mode si cu pierderea de putere.
p1540= citez un coleg "Air Conditioning Pressure Signal [Invalid / High Input / Low Input] - pare o problema cu presiunea in instalatia de aer conditionat/clima. "Se pare ca e senzorul de la presiunea de freon.
Se pare ca ai 2 piese de schimbat /verificat.Neaparat cel crankshaft pe original si verificat inainte cablajele ,poate scapi mai ieftin.
De aici te descurci tu ,mai cauta pe forum daca mai ai nelamuriri.
O seara buna !
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am descifrat si eu pana la urma, dar nu stiam care ce inseamna. Mersii frumos@Gyo. O sa incerc in una din zile sa merg la service sa remediez codurile. Se poate inchide.
  • TeoM

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Se poate sa dea mai multe erori? Sau am continuat eu sa numar si dupa ce s-a terminat? Am notat vreo 8 coduri... si cred ca daca mai stateam mai primeam si altele. Mi se pare putin ciudat, cu atat mai mult cu cat in service mi-a zis ca e totul ok. Am martorul motor mereu aprins... mi s-a zis ca e de la benzina, acum gasesc o gramada de erori. Unde gasesc un index cu toate erorile? Sa vad daca sunt viabile numerotarile mele?

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR